Jaký byl rok 2023

Je tu 16. shrnutí, které na svůj blogu píšu. Byl to opět skvělý rok. Ale… Vezměme to postupně.

Pokud vás zajímají má shrnutí z předchozích let:

Do letošního roku jsem vstoupil s teplotami a antibiotiky. Plánoval jsem si, že mezi svátky zvolním odpočinu si, kouknu na nějaký seriál. A přesně, když tělu dovolíme si odpočinout, tak toho využije. Nakonec sledování seriálů bylo to jediné, co jsem mohl dělat, protože jsem jeden den měl i problém vstát z gauče, jak mi bylo zle. Hodně mě to štvalo, protože jsem měl pěkně rozjetý trénink, tak mě mrzelo, že o to přijdu.

Nicméně hned dva týdny na to jsem se vydal na Sněžku v kraťasech pod vedením skvělého Libora Mattuše. Byl to první můj výstup mimo komfortní zónu v letošním roce. V pátek jsme si dali takovou testovací procházku, abychom si vyzkoušeli, jaké to je v šortkách chodit v mrazu. Bylo lehce pod nulou, vykukovalo sluníčko a vlastně to bylo docela příjemné.

Tam jsme si řekli pár pravidel a informací k zítřejšímu výstupu na Sněžku. Večer následovala dechová cvičení a instrukce k tomu, co nás čeká. Ráno jsme se probudili a z okna viděli toto…

Byl to nejchladnější den za poslední měsíc. Teplota -8 stupňů a do toho fičák. Nervozita byla dosti velká. Míchaly se ve mě pocity obavy, strachu, ale současně chuti to udělat.

Vyrazili jsme a bylo to mnohem více v pohodě, než jsem si myslel. Adrenalin a a parta skvělých lidí dělala své. Cestou jsme si povídali, dělali srandičky. Bylo to moc prima.

Ale pak u Růžohorek se ještě trochu ochladilo, začalo více foukat a sněžit. Dali jsme v lese krátkou pauzu na napití a posilnění. Tam mi strašně prochladly ruce a celkově i přes všechny dechové techniky, dřepy a teplý čaj jsem se nebyl schopný zahřát a rozhodl jsem se, že spolu s dalšími dvěma borci tam cestu ukončím. Zbytek pokračoval dále nahoru.

Když jsme rozmrzli domluvili jsme se, že já s parťákem průvodcem půjdeme za zbytkem nahoru a borci půjdou dolů do chaty. Došli jsme je oblečení nahoru. Dali to. Byť nahoře foukalo v nárazech přes 200km/h a místy to byla fakt fuška, kdy bylo vidět jen pár metrů před sebe.

Cesta dolů byla také zajímavá, protože celou dobu mi zněl v hlavě hlas, který mi říkal, že se mám na triatlon vykašlat, že to nedám, že nestihnu natrénovat apod. Protože jsem vzdal Sněžku, tak že vzdám i Czechmana. Zajímavá zkušenost a dvě hodiny „povídání si“ sám se sebou ve tmě.

Období od února do dubna se neslo ve znamení školení, webinářů, přednášek. Za 9 týdnů jsem jich odškolil 16. Buď jsem zrovna školil, nebo jsem se na školení připravoval. Odnesl jsem si z toho podmínku pro sebe, že budu školit maximálně jednou týdně. Spíše jednou za dva týdny.

Na konci dubna jsme s rodinou odletěli na Kanárské ostrovy. Za celých 14 dní jsem pracoval jen asi 3 hodiny. Takže nejméně za … vlastně od doby, co podnikám, tak to byla moje nejdelší dovolená bez práce. Moc jsme si to užili. Já jsem si přidal tréninky a pěkné výšlapy na kole.

Po návratu jsem si v květnu dal triatlon v Poděbradech a následně na začátku června také Czechmana. O obou triatlonech jsem psal v samostatném článku. Czechman byl pro mě TOP roku. A když jsem se připravoval na psaní letošního shrnutí, tak jsem přemýšlel, že asi třetí nejsilnější okamžik v životě (po narození Maxíka a svatbě).

Už jsem to psal ve shrnutí, že jsem začínal prakticky od nuly, bez jakéhokoli základu. Netušil jsem, zda je možné to dát. Zda jsem to schopný já dát. A ten mix emocí v průběhu a po závodě byl skvělý. Velmi se mi změnilo vnímání toho, co je a co není možné a čeho lze za jediný rok docílit.

Ještě na konci října jsem si zaběhl 10km závod Týnišťská desítka. Výsledný čas 53:34 je pro mě neuvěřitelný. Chtěl jsem se přiblížit někde k 55 minutám. Samozřejmě, že to je čas opět někde kousek od chvostu závodního pole, ale já soupeřím pouze sám se sebou a jsem velice spokojen.

Druhá půle roku poté byla již ve velmi pracovním tempu.

Tři roky jsem si vždy do plánů na další rok dával spustit podcast. To jsem letos v září udělal. Spustili jsme SupportBox Podcast. Zatím je venku pět epizod a další čtyři mám natočeny. Dal jsem si cíl jich natočil alespoň 100. A rozhodl jsem se, že začnu, ať už první budou vypadat jakkoliv.

Takže jsem si koupil mikrofon, světlo a natočil první sám v pracovně. Zabralo mi to asi 3 hodiny, vše připravit a natočit. S výstupem jsem moc spokojen nebyl, ale říkal jsem si co už. Obsahově super, vizuální formu musím vyřešit. Takže jsem si našel kameramana a super agenturu, co mi videa stříhá. Připravil jsem si taky více než 70 krokový checklist ke každé epizodě. Takže natáčení dalších dílů je mnohem snazší a v řádově vyšší kvalitě. Ale vždy se nějak musí začít.

Aktuálně hledám podcastové studio (ideálně Pardubice / Hradec Králové) s příjemnou atmosférou spíše obývacího pokoje, než studia. Chci to posunout ještě o další řád dále.

Aby těch novinek nebylo málo, tak začátkem prosince jsme spustili také šikovné AI funkce v SupportBoxu. A to chytré chatboty a asistentku Lucy AI.

Co vše umí se můžete mrknout na stránkách, ale jsem z toho nadšen a prakticky každý týden objevujeme něco nového, co dokáže. Vezmu to jen zkratkovitě.

Chatbot se dokáže naučit na znalostní bázi (ať už na webu, nebo v dokumentu), knize, videu apod. A následně odpovídá s těmito znalostmi. Nelže a nevymýšlí si. A pozor, neposílá zákazníka ke konkurenci. Což jsem u některých zahraničních řešení viděl. Takže pozor na to, pokud nějakého bota budete zkoušet. Budeme velmi rádi, pokud vyzkoušíte i toho našeho.

Chytrá asistentka dokáže vytvořit odpověď na dotaz zákazníka na základě jednoho slova. Například napíšete „zítra“ a ona napíše celou milou odpověď. Případně odpověď přeformuluje do milejšího (nebo neutrálního) tónu. Také snadno přeloží libovolný text. V telefonu udělá zápis, čeho se hovor týkal a ještě vám to zapíše do CRM. V live chatu vytvoří shrnutí konverzace, nebo v reálném čase překládá dotazy zákazníků, abyste nemuseli mít na každý jazyk jednoho operátora.

This slideshow requires JavaScript.

Když jsme tyto šikovné funkce spustili, tak se rozpoutala obrovská lavina zájmu. Nejprve se zaplnil kalendář kolegovi až do půlky ledna, tak jsem přehodil možnost booknout si schůzku na mě. Celkem jsme měli, či ještě v lednu budeme mít přes 50 schůzek, jen co se týká AI. Přiznám se, že takový zájem jsem nečekal, ale o to více mě to těší a máme co dělat.

Hromada práce na AI je ještě před námi, sice už nyní jsou asistenti velmi šikovní, ale budeme další věci přidávat postupně. Když jsem SupportBox před 9 rokama spustil, moje vize byla „Pomáhat operátorům být na zákaznické péči efektivnější.“ A do toho celá AI krásně zapadá. Co může být více efektivní, než když na stisk jednoho tlačítka máte nachystanou odpověď zákazníkovi na základě kompletní produktové znalosti a kvalitativně lepší, než napíše mediální člověk na zákaznické péči?

Vždy ještě přidávám graf, jak se nám letos dařilo růst. SupportBox vyrostl o 34 % a pokořili jsme metu 15.000.000 Kč ARR. Už to není drobeček. Používá nás přes 600 firem a tisíce operátorů, kteří každý týden vyřídí miliony požadavků od zákazníků.

Co je na SaaS byznysu krásné je jeho předvídatelnost. Pokud má člověk správně nastavený reporting a dobře tomu byznys modelu rozumí, tak se dá krásně predikovat růst. Poslední měsíc, kdy jsme zaznamenali pokles, bylo září 2019. Od té doby máme 50 po sobě jdoucích měsíců, kdy naše MRR roste.

Pěkně je to vidět i na tomto screenshotu z mé tabulky z loňska, kdy jsem predikoval, jak na tom v jednotlivých měsících budeme a o kolik se realita lišila od mého plánu. V listopadu to bylo o 1.3 % nad plán a nyní jsme <1 % pod plánem, ale to proto, že ještě není konec měsíce a nedorazily všechny platby. Ukažte mi, kdo dokáže predikovat, jak na tom bude v byznysu za 12 měsíců, s přesností lepší, než 1 %?

Na závěr chci zmínit ještě investování, protože jej zmiňuji každý rok. Vloni v květnu jsem prakticky vše prodal a přelil vše do cash za 6 % na účtu. Čistá hlava a spokojenost. Nechal jsem si nějaké drobné v cryptu. Na přelomu roku jsem začal přemýšlet o nastavení nových pravidel, jak budu investovat. Pár investic jsem udělal, pak to se ziskem do konce března prodal. Po většinu roku držel jen cash. V září jsem postupně začal vstupovat do pozic, které mi spustily nastavená upozornění. A do konce roku z většiny opět vystoupil s krásným ziskem. Jako např. zde u DOCU. Mohl jsem koupit ještě lépe? Ano mohl. Mohl jsem prodat lépe, možná jo. Ale +16 % a +34 % za 3 měsíce mi stačí.

Celkový profit pro letošek je 28,4 %. To tak +- odpovídá SPX, ale současně je to méně než šílených 55 %, které udělal NDX. Celkově mi to zabralo minimum času, odhaduji za celý rok méně než 10 hodin. A to započítávám i čas, kdy jsem kontroloval graf, jen tak ze zajímavosti. To hlavní je ten klid, který mi to dává. A věřím, že strategie, kterou jsem si nastavil bude mnohem odolnější v časech, které nebudou tak příznivé, jako byl letošní rok. Sice nevydělám tolik, jako top pozice, ale současně bych měl minimalizovat ztráty a o to v investování jde především.

Kdybych to měl celé shrnout, tak letošní rok byl velmi akční, spousta práce, prokládaná výlety a cestováním, do toho každý den sport a pár závodů. Podařilo se mi dosáhnout skvělé věci, které bych 2 roky dozadu pokládal za nemožné. Přesto cítím, že mi tam něco schází. Trošku to demonstruje i ten poslední odstavec predikovatelnosti byznysu. Podobně to mám v tréninku, plním plán a jedu trošku jako robot a cítím, že to není úplně ono. A poslední dny přemýšlím, jak to okořenit a jak si udělat příští rok zajímavější?

Uvidíme. A určitě o tom opět za rok napíšu.

A co vy? Jaký jste měli rok vy?

Odkazy na další rekapitulace:

Pokud jste napsali shrnutí roku, napište mi a já sem přidám odkaz.

Štefan Polgári – Fakt MEGA krátky report roka 2023
Dála Musil – Jaký byl můj rok 2023?
Ondřej Martinek – BILANCOVÁNÍ MÉHO PODNIKAVÉHO ROKU 2023
Patrik Gajdoš – Zhodnocení roku 2023
Petr Krauz – Shrnutí roku 2023
Zdeněk Matuška – Srhnutí roku 2023
Jarda Pajskr – Shrnutí roku 2023
Lukáš Konečný – Zhodnocení roku 2023 a plány na rok 2024
Bronislav Markowicz – Report roku 2023
Patrik Pilous – Můj rok 2023 v marketingu
Martin Prodaj – Zhrnutie roka 2023
Štefan Janoušek – Zhodnocení roku 2023
Karel Hladiš – Můj rok 2023 a „best of“
Jaroslav Janíček – Bilancování 2023
Freelo – Stav posádky v roce 2023 aneb Inspirace z podpalubí #6

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Velmi pěkné, hlavně sport chválím, to je velmi důležité. Co se týká investování, tak já takovéto „hurá akce“ typu „vše prodat, vše nakoupit“ moc nedoporučuji, podle mě je lepší pomalý přístup, pravidelně odprodávat, pravidelně přikupovat, a klidně si to rozložit i na několik let, člověk je pak celkově klidnější.

  Obrat firmy vypadá dobře, ale nedělám si iluze, že ho firma minimálně půlku slupne, navíc dobří lidé jsou drazí (vím z vlastní zkušenosti), a levní lidé, s nima je zase hodně práce, takže přeji Mário klidné spaní.

  Jsem trošku nerad, když se všude píšou jen úspěchy, ale často se zamlčuje cena za ně. Pak si spousta lidí myslí, že to je zadarmo, a oba víme, že není.

  • Mário Roženský napsal:

   Martine, děkuji za komentář. O hurá akci se nejednalo. K odprodejům docházelo postupně, stejně jako k nákupům a následným prodejům. Každý máme jinou strategii a vyhovuje nám něco jiného. Já našel tu svou a té se držím.

   Co se týče nákladů, tak ty jsou mnohem vyšší, než jen polovina. 🙂

   Máte pocit, že to je jen o úspěších? Ten přepal na začátku se školeníma, mraky práce v druhé půli roku. Je za tím spousta každodenní dříny. Takže rozhodně to zadarmo není. Ale je přeci normální makat, takže psát, že jsem každý den usedal v 8 k počítači… to nedává moc smysl.

 2. Vladislav Musílek napsal:

  Super shrnutí, jsem rád, že Supportbox frčí.

 3. Martin napsal:

  Ahoj Mário, ako obvykle si nesklamal a tvoj report som si prečítal ako prvý report:) Gratulujem k športovým aj biznis úspechom.
  Pridávam svoj report.
  https://www.martinprodaj.sk/zhrnutie-roka-2023/

  • Mário Roženský napsal:

   Děkuji, za tu poctu s prvním reportem. 😀 Jdu mrknout na tvůj souhrn. Přeji ať se v novém roce daří co nejlépe!

 4. Broněk napsal:

  Díky za pravidelnou várku inspirace 🙂 triatlony pecka! Mám též v 2024 v plánu včetně Czechmana. Jinak taky jsem publishnul pravidelné roční shrnutí, tak za přidání do přehledu budu rád (taky sem přidal) 🙂 díky a fajn zbytek roku – https://www.bronislavmarketing.cz/report-roku-2023/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *