Jaký byl rok 2021

Máme tu další shrnutí, jako pokaždé za posledních 13 let. Když jsem se zamýšlel nad tím, co se letos událo, tak mě napadlo, že vlastně nic moc. Přitom toho bylo tolik.

Pokud vás zajímají má shrnutí z předchozích let:

Zdraví a sport

Začnu tím nejdůležitějším a to je zdraví. Maxík byl letos na vyndání šroubů (proč je tam měl se dočtete v shrnutí 2020) z páteře. Vše proběhlo naprosto hladce. Stejně tak i další dvě kontroly. Takže to musím zaklepat a jsme za to nesmírně rádi. Běhá, skáče, lítá jak drak. Chodí k crossfit trenérce, kde dohání pohybově to, co vloni nemohl. A naprosto v pohodě.

Vloni jsem se hodně věnoval biohackingu a celkově sledování a zlepšování a své kondice. O tom, jak jsem začal biohackovat jsem sepsal i článek zde na blog. Letos jsem v této oblasti, v druhé půli roku, lehce uzdu popustil. Jediné, co jsem dělal bylo 2x týdně silové cvičení. Obecně jsem se za ten rok zlepšil svá maxima o cca 30-40 %. Což není špatné. 

Vše ostatní šlo trošku stranou práci a dalším činnostem. Mám asi o 5 kg více, než bych si přál a stejně tak o 5 procentních bodů tuku. Nelze v životě mít pod kontrolou naprosto vše. A něco člověk musí lehce pustit, aby mohl zamakat jinde. Ale vše je potřeba včas vyhodnotit a zkorigovat směr. Takže už jsem „back on track“. Zdraví a fitness je opět na top příčce a hurá na zlepšování kondice.

SupportBox

V letošním roce jsme krásně vyrostli. Abych byl přesný, tak o 100+ %. Což je velká paráda! Vyrůst za rok stejně, jako za předchozích 5 let dohromady mi přijde parádní.

Vloni jsem se radoval z protnutí milionu e-mailů za měsíc před vánoci. Letos naši klienti za prosinec odbavili přes 3 miliony požadavků svých zákazníků. Ve špičce po black friday to bylo cca 200 tis. za den. To jsou super čísla která odpovídají počtu požadavků třeba za půl roku v době 2-3 roky dozadu.

Spolu s tímto růstem jsme obrovsky zapracovali na infrastruktuře, její nahraditelnosti a škálovatelnosti. Jen zálohování má 5 úrovní. Prakticky všechny části aplikace jsou minimálně zdvojené. Vše probíhá bezvýpadkově. Jak aktualizace, tak nasazování nových verzí. Kterých nasadíme denně klidně i 10.

Denně s aplikací pracují tisíce operátorů a proto musí být svižná a vše jet nonstop. To se nám daří po celý letošek krásně plnit.

Tým se nám rozrostl letos jen drobně. Ovšem do příštího roku mám již domluvené na leden/únor dva nové kolegy, jen čekám na doběhnutí výpovědí. Ale rád bych tým rozšířil i dále.

Hlavně o 2 role. A to marketingového manažera a produktového manažera. Obě tyto role zastávám já a rád bych je předal někomu, kdo dokáže každé jedné dát maximální focus a péči. Pokud víte o někom, kdo nyní není spokojen ve své práci, dejte mu prosím vědět, budu velmi vděčný za jakékoliv doporučení. Rádi zaučíme a vše předáme. Máme k tomu tuny materiálů.

Dále potom samozřejmě programátory. Těch není nikdy dost. Takže klidně dalších 5. Pokud opět víte o někom, budu velmi rád za doporučení a odměna vás nemine!

Vzdělávání

Mám motto, že firma dokáže vyrůst pouze tak, jak dokáže vyrůst její zakladatel. V rámci týmů to pak platí také, jen o manažerech. Proto na sobě neustále pracuji a vzdělávám se.

Dlouhodobě jsem byl součástí několika mastermind skupin. V závěru roku jsem se rozhodl je všechny opustit. Zůstal jsem pouze v jediné SaaS skupině s dalšími 2 zahraničními členy. To mám jako dobrý trénink angličtiny a feedback, jak co funguje v zahraničí.

Za těch 3-5 let, co jsme dané skupiny vedli, tak jsme postupně všichni velmi vyrostli a ty základní a obecnější věci, které jsme řešívali máme pokryté. A většina z nás hledá již konkrétní tipy a rady, které je již ovšem potřeba hledat u specialistů.

Druhou skupinou, která zůstává je Pardubický SaaS mastermind.

Po celý rok jsem také hledal vhodného mentora. Někoho, kdo by mi dokázal předat cenné rady se škálováním firmy. Děkuji oběma Michalům.

Nakonec jsem se rozhodl na konci roku vstoupit do SaaS Academy Dana Martella. Pokud jej neznáte, mrkněte. Zejména jeho podcast/Youtube kanál je pecka.

Není to levná záležitost. Dával jsem na sociální sítě fotku, že mám radost, že jsem vstoupil. Na té fotce je vidět cenovka 2.500$. Dostal jsem řadu dotazů, zda tak drahý kurz za to stojí. A co v něm jakože je. Ano stojí. A ta cenovka, co vidíte je jen měsíční platba. Celkem to stojí 30.000$ ročně. 😉

Po Danově kurzu koukám od roku 2019. Ale trvalo dlouho, než jsme mohli vstoupit. Než jsem měl tým, možnosti a potřebu, aby se to vyplatilo. Po prvním měsíci jsem nesmírně spokojen. Asi o tom napíšu samostatný článek. Ale je to pecka.

Investování

V loňském roce jsem začal poprvé investovat. Myšlenka byla jednoduchá. Trh byl tak dole, že i když udělám spoustu chyb, tak mě vyveze nahoru. To se opravdu stalo. Naučil jsem se vybírat akcie, sledovat je. Skončil jsem cca 30 % v plusu. Což bylo dáno tím, že jsem se nenaučil kdy prodat. Ale ani držet a celkově jsem to ze svého dnešního pohledu strašně plácal. Vědět to co dnes, tak profit je minimálně dvojnásobný.

Vloni na konci roku jsem měl v portfoliu dost technologických titulů. To se mi vymstilo v únoru/březnu, kdy jsem přišel asi o 20 % portfolia. V tu chvíli jsem přerotoval portfolio do FAANGu a to se ukázalo jako super krok. Portfolio je o 12 % výše, než kdybych držel ty tituly, co jsem měl předtím. 

Nějaké drobné jsem dal také do ETF, abych si to vyzkoušel. Je to určitě super způsob investování, pokud to člověk nechce aktivně řešit.

V dubnu jsem se začal pokoukávat po cryptu. Teda já na něj koukal již v prosinci, kdy byl BTC za 19k a zdál se mi drahý. Koupil jsem si i k ježiškovi Trezor, abych jej měl kam odložit. Své první crypto jsem koupil v dubnu. BTC ale až 13.5. pěkně na TOPu, jak to nezkušený retail dělá. Když byl BTC na krásných 52tis. A co se dělo pak? Pak padal dolů. A co jsem dělal já? Chytal padající kudlu…

Došlo mi, že to takto dále nepůjde a tak jsem se ve své skupince o investování na FB zeptal, zda někdo nemá nějaký crypto mastermind. Děkuji Petrovi za doporučení luxusní skupiny Golden Pocket.

Je to skupina na Discordu, kterou vedou zkušení borci na technickou analýzu i spravující fondy a obchodující řádově miliony v dolarech. I celá komunita se nesmírně dělí o své zkušenosti, sdílí obchody a radí si. Mára dělá pravidelně několikrát týdně stream, kde vysvětluje aktuální situaci na trhu + dává signály, kdy si myslí, že je dobré do něčeho vstupovat, či vystupovat a proč.

Od května jsem se do crypta ponořil a strávili tím řádově stovky hodin. Koumal jsem všechny možné stakingy, farmingy, swapy, půjčky, převody mezi chainy apod. Dokonce jsem i koumal, jak se programují smart contracty. Je to krásná oblast a nemít SupportBox, tak se tím zabývám naplno.

Postupně jsem svůj čas hodně omezil a i přilil trošku kapitálu. Začínal jsem v dubnu, kdy jsem do crypta přelil z akcií asi 3 % portfolia (protože všichni říkali, že víc by člověk do něčeho tak rizikového rozhodně dávat neměl), postupně přilil na 18 % portfolia, když na konci května přišel propad. Dokupoval jsem a celkový propadal se zastavil na cca -35 %. Propad se v létě otočil do krásného plusu. Dnes je crypto portfolio 100+%.

Když jsem si v září říkal, že to docela jde a že je na čase zkusit vyšší dívčí a založil jsem si futures účet a pojedu na páku. Ten se mi podařilo dostat na trojnásobek a zlikvidovat v propadu na konci roku. Tak co udělám? Založím si nový. A o 14 dní později prásk a je také po něm. 😀 Zaplatil jsem si drahé školné a zůstanu na spotu.

Celkově jsem se toho tunu naučil. Crypto je určitě budoucnost. Banky nenahradí, ale bude jim krásným doplňkem. Je tam spousta příležitostí a možností. Např. úrok 20 % na dolarech. Ale i více rizikovější věci, jako 100-1000% srandy na liquidity. Různé klony Olympusu ani nepočítám. 

Mám dokonce i 2 nápady na aplikace založené na blockchainu. Těch reálných aplikací je tam tuna. Dnes se hovoří hlavně o volatilitě ceny. Což je skvělá příležitost dneška. A hodně také o hrách, což rozvířil hlavně FB přechodem na Meta. Ale do budoucna to budou právě aplikace, které využijí této perfektní technologie. A já jsem rád, že jsme měl možnost ji prozkoumat a pochopit.

Celkově jsem letos v krásném plusu. Překonal jsem cíl, který jsem si na letošek dal. Ale hlavně jsem se neskutečně moc naučil o obchodování. A tyto zkušenosti z crypta vytěžuji v akciích. Protože crypto nemá přestávky, jeden 24h denně. Volatilita je tam obrovská. A to co v cryptu trvá den, tak v akciích týden. To co v cryptu týden, to v akciích rok. Krásně je to třeba vidět u akcií FB, jak jsem se povozil nahoru dolů.

Jak už jsem psal v sekci vzdělávání, je nesmírně důležité se stále posouvat. Za ten rok jsem i změnil svůj pohled na SupportBox, jako firmu. Na její hodnotu, na to, do čeho čas věnuji, co přináší hodnotu. Sice mě trading velmi baví, ale velikost mého portfolia je asi taková, o kolik vzrostla hodnota SupportBoxu za 2 měsíce. Takže jsem nyní velmi zvolnil a věnuji se tomu mnohem méně, než v první půli roku. Přesto jsem s výsledky velmi spokojen.

Když už jsme u toho zhodnocení, tak valuace SaaS aplikací jsou dnes také docela na topu. A když vidím, jaké se dnes berou investice, při jakých valuacích, tak je to super. Kačky nepotřebujeme, jsme krásně profitabilní. Raději bych šikovné lidi do týmu. Pokud máš zájem spolupracovat, napiš mi na info@mariorozensky.cz. Je jedno, co děláš, nebo umíš. Nabírám lidi podle toho, v čem jsou dobří a co je baví. Potřebujeme pomoci na tolika frontách, že se vždy najde něco.

Kniha

A na konec si nechávám highlight celého roku. A to vydání mé druhé knihy Jak na skvělou zákaznickou péči. 

Psal jsem, přepisoval a doplňoval ji 2 roky. Strávil jsem nad ní stovky hodiny. Předcházely tomu roky vzdělávání se, dávání informací dohromady. Následně desítky školení, několik konferencí, stovky proškolených účastníků.

Kniha je kompletním průvodcem zákaznickou péčí a vším, na co si v ní dát pozor.

Zákaznická péče napříč firmou – V první kapitole se podíváme na důležitost a přínosy zákaznické péče napříč celou firmou. Ne, opravdu to není pouze odpovídání na dotazy.

Komunikace – Podíváme se na to, jak správně se zákazníky komunikovat. Ukážu vám na praktických ukázkách, jak byste to měli dělat. A naopak na odstrašujících příkladech, jak opravdu ne!

Komunikační kanály – V této kapitole si projdeme specifika jednotlivých kanálu, skrz které vás mohou zákazníci kontaktovat. Na co si dát pozor a co upřednostnit.

Nástroje – Stejně jako se dělník neobejde bez lopaty, my se neobejdeme bez šikovných nástrojů, které nám budou šetřit čas a zjednodušovat práci. Ukážu vám ty nejdůležitější a projdeme si jejich možnosti.

Data – Co se nedá změřit, to se nedá zlepšit. Ukážu vám, jak zákaznickou péči vyhodnocovat a díky tomu ji neustále posouvat dále.

Procesy – Bez procesů to je dřina a špatně se deleguje. Proto se podíváme na ty nejčastější a dám vám příklady a šablony, jak si je snadno můžete sepisovat.

Personalistika – Bez šikovného týmu by to nešlo. Poradím vám, jak najít toho správného člověka, jak jej zaučit a také dále vzdělávat.

Na českém trhu není žádná jiná kniha, která by se věnovala pouze zákaznické péči. Dlouho se mě na to klienti ptali a já jim neměl co poradit. Nyní již je a vy ji můžete mít také buď ode mě, nebo ve vašem oblíbeném knihkupectví. Splnil jsem si totiž sen, že budu prodávat knihu nejen online, ale budu si na ni moci sáhnout také v knihkupectví.

Knih jsem prodal přes 300 před Vánoci online. A odhaduji, že podobné číslo se prodalo také v kamenných prodejnách. To zatím nevím a budu vědět až v lednu, protože knihkupectví jedou systémem jak z doby kamenné. Proto mají asi kamenné prodejny. 😀 Ale jsem zvědav.

Velmi rád bych dostal knihu k 10.000 čtenářům. Pokud máte jakoukoliv možnost, jak o knize dát vědět. Napište mi prosím, budu za to velmi vděčný (info@mariorozensky.cz). A provize vás nemine.

Co v roce 2022?

V letošním roce jsem se trošku rozhodil z balancu a věnoval hodně úsilí práci. V tom příštím roce bych chtěl tento balanc opět najít. A to díky posílení týmu a tedy odlehčení si z mojí každodenní agendy, tak také věnováním pozornosti dalším činnostem „po pracovní době“.

Cíle máme připraveny a nastaveny. A to jak firemní, tak soukromé. Uvidíme, co nám rok přinese. Ale už teď se na to mega těším!

Co u vás? Jaký jste měli rok a co plánujete?

Odkazy na další rekapitulace:

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Alda napsal:

  Ten první obrázek grafu s růstem 100% je ze supportboxu nebo používáš nějakou konkrétní aplikaci na sledování obratu/cashflow?

 2. Tomáš napsal:

  Ahoj Mário, díky za Tvůj report. Jsem rád, že už to nejsou jen rodinné zdravotní komplikace! Dobře, že už je to pozitivnější a přeji ať je to jen lepší. Přidal jsem odkaz na Tvůj článek také do svého reportu zde https://www.servistl.cz/blog/shrnuti-meho-roku-2021/ Budu rád, když i můj roční report zařadíš k sobě 🙂

 3. Tomas Zdrazil napsal:

  S tím kryptem pobavilo 😀

  Přidávám svoje shrnutí

  • Mário Roženský napsal:

   V jakém smyslu? Díky rád přečtu.

   • Tomas Zdrazil napsal:

    Ses do toho tak ponořil a pak vyzkoušel páku a měl druhý výplach. To je klasika. Já CEX raděj ani nevyužívám, aby to člověka nelákalo. JInak super, že si aktivní v defi.. Jaký chain tě nejvíc baví?

    • Mário Roženský napsal:

     To je tak, když zvítězí ego nad zdravým rozumem :).

     Já jsme příznivce všech možných L1 chainů. Jakožto páteře celého crypta. Nejvíce SOL a AVAX. Tam to podle mě mají nejlépe nastartováno s největším ekosystémem. Ale sleduji i ostatní.

 4. Martin Prodaj napsal:

  Vždy sa na tvoj report teším ako na silvestrovske šampanské:)
  Pridávam svoj: https://www.martinprodaj.sk/zhrnutie-roka-2021/

 5. Daniel Gottwald napsal:

  Super shrnutí roku, zejména mě zaujalo to investování 🙂 Já investoval do BTC v době, kdy bylo (oproti dnešku) extrémně levné a bohužel jsem prodal před 3 lety :)) Jinak tady připojuji své shrnutí: https://dangottwald.cz/muj-rok-2021-a-plany-na-2022/

 6. Petr napsal:

  Pěkné shrnutí, a tedaaa, SupportBox krásně roste!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *