Jaký byl rok 2016?

Toto je již mé deváté shrnutí roku, které na svém blogu píšu. Každý rok shrnuji, co se mi událo a klíčové milníky, které mi slouží jako takový aktuální snímek toho, kde se nacházím a co řeším.

Loňský rok jsem nekončil moc pozitivním shrnutím spíše takovým zamyšlením, nad chybami, kterých jsem se dopustil. Velmi zajímavé bylo, kolik desítek lidí mi následně psalo, že některou z nich aktuálně také činí a že moc děkují za upozornění na co si dát pozor.

Začátek roku 2016 pokračoval tam, kde 2015 skončil. Dával jsem dopořádku některé své věci a stále jsem se nemohl do ničeho moc dokopat. Věci se děly všemi směry, ale ne moc kupředu. Ladil jsem reporty, dashboardy a nástroje, ale stále jsem s ničím nebyl spokojen. Chyběl mi drive.

První kniha co změnila můj rok
scaling up

Prvním zlomovým bodem bylo v dubnu koupě knihy Scaling Up. Když jsem ji poprvé otevřel a vytiskl si pracovní sešit k ní, připadal jsem si, jak když mám vyplňovat daňové přiznání. Spousta tabulek, které se dívají na různé části biznysu.

Pomohla mi jít více do hloubky ve firmě a došel jsem k velmi zajímavým uvědoměním. Tím nejhlavnějším bylo, že sice všichni pracujeme, a koukáme na statistiky, ale ta práce úplně nenaplňuje žádný hlavní cíl. Takže jsem přešel na kompletně jiné plánování a řízení co se bude ve firmě dělat.

Nový způsob plánování 

Plánuju vždy na 3 měsíce dopředu. Jako první krok je určení konkrétního cíle pro firmu / projekt / mě osobně, které v daném čtvrtletí chci dosáhnout. Druhým krokem je cíl nějak kvantifikovat – v případě SaaS aplikace je to třeba určitá MRR, kterou chci abychom měli na konci kvartálu. V případě osobních cílů to může být třeba “10km pod 1h”. Tím získám jednu hlavní věc, na kterou se váží další dílčí cíle.

Následně si rozepíšu všechny osoby, které mají nějaký vliv na plnění onoho hlavního cíle a každému připisuji velké úkoly, které povedou k jeho naplnění. Malé nepíši, ty jsou třeba v Trellu a ty řešíme každý den.

Na tento systém jsme najeli od srpna a je to bomba. Stále to ještě ladím a vylepšuji. Ale takový focus, drive a posun, jaký jsme udělali v posledních měsících jsme neměl za poslední dva roky!

dashboardVlevo nahoře máme téma tohoto kvartálu (v tomto případě pouze 2 měsíců). A hned vedle máme co si dáme jako odměnu, když se nám jej podaří naplnit.

Abychom pěkně vizuálně viděli, jak se nám daří cíl plnit, tak nesmí chybět graf. Na něm je červeně realistický plán. Žlutě pesimistický (pod který bychom se neměli dostat) a modře optimistický. No a zeleně samozřejmě aktuální průběh, který se průběžně aktualizuje.

Z grafu je třeba vidět, že jsme již v prosinci dosáhli cíle pro leden a musím tedy naše cíle pro příští rok značně navýšit :).

No a dole je vidět, kdo má co udělat a jak se mu to podařilo naplnit.

Konference

V červnu jsme pořádali konferenci SupportDay. Jediná konference v ČR věnovaná péči o zákazníky. Jako vánoční dárek jsem uvolnil záznam všech přednášek z konference zdarma. Pokud vás zajímá, jak o své zákazníky pěčují v ZOOT.cz, určitě na něj mrkněte.

Konference proběhla v Brně a během 6 dní bylo všech 110 míst rozebraných. Připravujeme za pár měsíců pokračování konference, tentokráte v Praze a s vyšší kapacitou. Moc se na to těším, protože je to téma, které mě velmi baví.

Údolí

Od půlky června, po skončení konference, na mě padl jakýsi pocit deprese, nevěděl jsem kudy se vydat, nic mě nebavilo. V říjnu se nám měl narodit syn a pro mě cokoliv po začátku října byla černá díra. Místo, kam jsem neviděl, nedokázal nic naplánovat a nevěděl jak bude.

Toto období trvalo asi 2 měsíce, byl to dost masakr a dostala mě z toho právě až práce s coachem a následný drive do práce, který jsem získal.

Coach

Když jsem dočetl Scaling Up a vyplnil přiložený pracovní sešit, zůstala mi v něm polovina míst prázdných. Také jsem měl spoustu nezodpovězených otázek a věcí, kde jsem se neuměl sám hnout z místa.

Opět jsem sáhl po pomoci z venčí a oslovil business coache. Postupně jsme začali pracovat na jednotlivých mých otázkách.

První byly marketingové a biznys strategie pro SupportBox. Druhé téma byla firemní vize. Třetím bylo téma investorů a přípravy investor pitche.

Názor a pohled zvenčí je nesmírně důležitý a na 2017 mám v plánu zapojit více podobných coachů na různé oblasti ve firmě i v soukromém životě. Protože správný člověk dokáže během pár týdnů nakopnout způsobem, jaký bych sám vymýšlel roky.

Pokračuji dál také ve dvou mastermindech pravidelně každý týden. Opět obdobně jako u coache mi dávají pohled zvenčí a také dovnitř jak to funguje v jiných firmách.

Max

V říjnu se nám narodil Maxík. Což je nejlepší událost celého uplynulého roku.

IMG_3656IMG_3724IMG_3817

První týdny s malým človíčkem byly krásné a současně také totální změna. Dal jsem si 14 dní úplně off. Vždy mě v minulosti drželo u podnikání a práce z domu to, že až budu mít mimčo, že s ním můžu být každý den a kdykoliv budu chtít. A můj dlouholetý sen se naplnil a stojí to za to – MAXimálně!

Po těch 14 dnech přechod na pracovní režim byl dosti náročný. Množství spánku se zmenšilo. Hry jsem přestal hrát úplně. Začátkem loňského roku pro mě nebyl problém hrát třeba 3h každý den. Hru jsem neměl puštěnou 3 měsíce. Také čas není natahovací a když si chci hrát v průběhu dne s malým, tak si musím vše mnohem lépe zorganizovat.

Získal jsem díky Maxikovi naprosto luxusní work life balance. Když toho mám v práci už hodně, jdu si s ním pohrát, nebo ven, vyčistím hlavu a jedu zase naplno. Spolu s kvartálním plánováním a určením pracovních priorit to je neskutečně obrovský posun v mé produktivitě a rozlišení toho, co je důležité a co ne.

Druhá kniha co změnila můj rok

codeTěsně před tím, než se narodil Maxík, tak jsem dočetl Code of the Extraordinary Mind. Vishen (autor knihy) je zakladatel Mindvalley, což je firma, která je mi velkou inspirací. Mají luxusní kanceláře v Malajsii a jejich firemní kultura je něco co se mi velmi líbí.

Věřím, že nelze růst v biznysu bez toho, aby člověk rostl osobnostně. A proto je Code kniha, která letos nejvíce přispěla k mému osobnímu růstu. Změně určitých pohledů na svět a konečně mě přivedla k meditaci.

Pod meditací si každý představí něco jiného. Zkoušel jsem jich několik a žádná mi nedávala smysl. Nikdy jsem se nedokázal zklidnit a udržet hlavu po celou dobu klidnou. Takže jsem všechny po pár týdnech vzdal.

Vishen přichází s něčím, co nazývá 6-Phase meditation. Pokud by vás zajímala celá meditace, tady je pod jeho vedením audio. Tuto meditaci si dávám každý den ráno, nebo večer a plně věřím, že je to ten nejdůležitější prvek, který mi pomohl na konci roku k raketovému růstu.

Sice je to ta nejhlavnější věc z celé knihy co si odnáším, ale i zbytek se čte velmi pěkně a pomůže změnit názory a náhledy na spoustu věcí.

AffilBox

O tom, jak se vede AffilBoxu jsem psal nedávno v jiném článku. Nakonec jsme rok zakončili na přesně +30 % růstu oproti minulému roku. Přidali jsme spoustu novinek zejména v uživatelském rozhraní a přehlednosti zobrazovaných dat pro partnery i inzerenty.

Čísla rostou krásně a jen za prosinec si partneři přišli na 11 milionů Kč, při obratu 91 milionů Kč pro obchodníky. Velmi krásná čísla :).

Již mám připraven plán na celý příští rok. Přidáme opět pár nových věcí. Přidáme AffilBox Pro, který bude umět zajímavé vychytávky pro pokročilé uživatele. Určitě je se na co těšit.

Plán je vyrůst opět o 30 %. Uvidíme, zda se podaří naplnit vše, co jsem sepsal a naplánoval.

SupportBox

V kombinaci obou výše zmíněných knih a coachingu jsem se v druhé půlce srpna pustil naplno do SupportBoxu. Vše ostatní jsem hodil stranou. Mám i kompletně nachystaný kurz Webinar Ninja o tom, jak dělat úspěšné webináře, který je připraven k prodeji. Ale jeho launch jsem v září zrušil.

V pracovním sešitu z Scale Up je kolonka pro hlavní velký cíl. Měl jsem jej 3 měsíce prázdný, protože jsem nevěděl, co tam napsat. A potom jeden večer (po dvou sklenkách červeného) mi to došlo! “Zlepšit zákaznickou péči u 1.000 e-shopů v ČR!” Booom. Když mi ta myšlenka proletěla hlavou úplně jsem se zasekl. V tu chvíli jsem věděl, že to je ono.

Takže v následujících měsících jsem všechny nápady a myšlenky porovnával s tímto cílem. Když spustím Webinar Ninju, pomůžu tím 1.000 e-shopům? Ne. Šup s tím do koše. (OK do koše ne, protože jej pustím ven příští rok, ale teď je focus jinde).

Zrychlení aplikace. Pomůže to 1.000 e-shopům? Určitě! Šup makáme na tom. A tak dále. Najednou se celý rozhodovací proces obrovsky zjednodušil. Získal jsem focus. Celý tým dostal jednotný směr. Na to jsem navázal náš dashboard který jsem již popisoval a to co se dělo dál je vidět na grafu.

supportbox revenue

Předtím to bylo dva kroky dopředu, jeden vzad. Nyní to je kupředu a nahoru :). Mám z toho obrovskou radost, protože takovou trakci a hokejku jsem zatím u žádného projektu neměl.

V srpnu jsem také koupil doménu supportbox.com, abychom měli otevřenu cestu na zahraniční trhy.

Když jsem v říjnu viděl, jak se všechna čísla zlepšují, že nám fungují marketingové kanály a vše vypadá super, začal jsem uvažovat o vstupu investora a rychlejším škálování. O tom, zda investora ano, či ne jsem již psal. Když jsem článek psal, tak jsem byl 60:40 nakloněn tomu jít si pro investici.

Nyní po 2 měsících a několika pitchích a jednáních s investory a také diskuzích s lidmi, kteří investici dostali, jsem nakloněn spíše 80:20 pro to investora nebrat. Vždy jsme se totiž na něčem zasekli a řešili to třeba čtrnáct dní. Jen za dobu, kdy jsem připravoval pitch deck a dneškem, kdy píšu toto shrnutí jsme vyrostli o více než 50 %. Nyní tomu tedy nechávám volný průběh. Kam investora potřebovat budeme je určitě zahraniční expanze. Ale to bude nejdříve za rok.

Koncem roku nám do týmu přibyl nový kolega programátor. Má zkušenosti s migrací do Amazonu a dalšími technickými vychytávkami, které na 2017 chystáme.

Plán pro příští rok je přidat další komunikační kanály – Facebook, Twitter a chat. Udělat napojení na různé e-shopové systémy a začít si hrát s umělou inteligencí. Naše interní demo vypadá naprosto luxusně a moc se těším, až bude AI pomáhat vyřizovat zprávy také zákazníkům.

Pokud vše půjde dle plánu, tak by SupportBox do prázdnin měl dohonit AffilBox co se týče obratu.

Práce s klienty

Mimo mých projektů mám také dva stálé klienty a jednu novou klientku na konzultace a spolupráci. V uplynulém roce jsem jim pomohl vydělat (po odečtení přímých nákladů) přes 5M Kč. Což mě nesmírně těší.

V příštím roce chci v této práci pokračovat. Navíc chci přibrat další 2 stálé klienty.

Nově chci také zkusit něco úplně nového a to placené mastermindy. Mně osobně tento formát pravidelného setkávání a řešení podnikání do hloubky pomáhá obrovsky. A vidím to jako možnost pomoci více lidem najednou. Mám to rozpracováno, brzy zveřejním více informací.

Offline čas

Mnohem více času trávím offline. Již nejsem stále u počítače, nebo nekontroluji Twitter na mobilu. Mnohem více si hraju s Maxíkem a je to pecka. O to více se potom soustředím na práci a vymýšlím lepší věci. Tohle chci určitě do příštího roku zachovat.

Závěr

První půlce letošního roku bych dal hodnocení tak 25 %. Pokračoval dost trend loňského roku a bylo to sice lepší, ale osobně mě nic moc nebavilo.

Potom jsem se trošku proplesknul, uvědomil jsem si, že je to vše jen o mně. Že musím zamakat na sobě, na svém myšlení a kopnout do vrtule. To jsem také udělal viz vše popsané výše.

Druhou půli roku bych dal rozhodně 90+ %. Tím nejlepším bylo samozřejmě narození Maxíčka. A hlavně focus na práci, jasný směr a sklízené úspěchy mě nakopávaly více a více. Následný balanc mezi osobním životem a prací tomu dává potřebný klid.

Do 2017 vstupuju s velkým klidem a jistotou. Mega se těším na to, co vše přijde. Plány mám sepsány, cesty načrtnuty. Vím kam jdu. Vím s kým tam jdu. Vím, že se to podaří!

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Jan Pokorný napsal:

  Super report.
  Přemýšlím co si z toho vzít pro sebe. Problém je, že jsi o pár roků napřed a odhaduji, že se mi budeš spíše vzdalovat. Škálování, coach, …, na všechno je ještě brzy.
  Celé je to o MAXimální produktivitě, která asi také není můj cíl. Kromě střídání času mezi prací a mými dětmi potřebuji ještě něco, abych si odpočinul od obojího.
  Ale zkusím se inspirovat tím plánováním, to je něco, co vůbec nedělám, nechávám všemu volný průběh. A ty meditace, ty mě taky zaujaly.

  • Mário Roženský napsal:

   Když jsme se poprvé poznali, tak si byl s affilem o roky dál ty :).

   Otázkou je co člověk chce. A jaká cesta ho baví. I pomaličku polehoučku může být super. A věřím, že i více super, než moje cesta. Já to mám pořádný roller-coaster :).

 2. Michal Hardyn napsal:

  Ahoj Mario, supr report. Pekne videt, jak se posouvas dopredu. SB je podle me spravna cesta, drzim palce.

  Dneska jsem se taky dostal k shrnuti meho roku 2016. Prikladam pro srovnani zde:
  http://www.hardyn.cz/shrnuti-roku-2016/

  At se dari!
  Michal

 3. Mirek napsal:

  Tak předně gratuluji k svištovi, o tom ten život je 🙂 Velmi obdivuji tvé nadšení pro práci z domova s dětma… No povíme si za rok, po dalším reportu kdy budeš mít za sebou už první zoubky a tak 🙂 Pak mě zaujalo, s přihlédnutím k tomu cos už vše dokázal že vlastně stále bojuješ s vnitřní nejistotou, možná i sebedůvěrou. Proto stále hledáš pomoc v knihách, koučech atd…

  • Mário Roženský napsal:

   Děkuji, je to se svištěm super, právě ta možnost si s ním kdykoliv pohrát, vidět jak roste a vše je super. Napracuju se ještě hodně, ale slyšet ho poprvé řehnit už ne :).

   Ty knihy a koučové vůbec nejsou o sebedůvěře. Například s tím aktuálním jsme řešili investora. Nevěděl jsem o tom nic. Přečetl jsem si knihu od Andreje Kisky a pak jsme s Viktorem řešili jak udělat dokonalý pitchdeck, co v něm mít, co je důležité a co ne. Viktor pracuje v jedné investorské firmě, takže je to nejpovolanější člověk, se kterým to mohu řešit.

   Ta kniha byl nejlepší zdroj na dané téma. Když jsem pak hledal články na netu, tak jen opakovaly to co je v knize. Takže za 2.5h jsem načerpal 90 % potřebných znalostí.

   A následně to za 3h s viktorem vyladil. Celkově za 5.5h jsem načerpal know how, které bych jinak buď vůbec nezískal, nebo zjišťoval měsíce.

   Takže to vůbec není o nejistotě. Právě naopak je to o jistotě, že vím přesně co v danou chvíli potřebuji a najdu si ten nejvhodnější zdroj.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *