Rok, kdy to šlo nahoru i dolů

Je sice už únor, ale nikdy není pozdě na to se ohlédnou za tím, co se událo v minulém roce.

Zhodnocení roku 2008 si můžete přečíst zde.

Rok 2009 byl rozhodně zajímavý a nabitý různými událostmi, ať už pozitivními, nebo negativními, ale začněme ještě o trochu dříve a to koncem roku 2008…

V listopadu 2008 jsme dokončili jednu v té době velkou zakázku, ne velkou co se týče peněz, ale co spíše co se týče náročnosti řešení propojení několika nesourodých systémů do jednoho celku. V této době bylo dost peněz, dost času, projekty šlapaly a vše vypadalo na pěkný start do nového roku.

Ještě před koncem roku jsme se s kolegou dohodli na rozjezdu zajímavého realitního portálu, který zatím v ČR není a který by mohl prorazit. Peníze na utrácení byly, čas také, takže jsme šli do toho. Práce celkem odsejpala, přidávali jsme nové a nové featury a stále server vylepšovali.

Mezitím někdy v únoru se na WT objevila nabídka na prodej 250 .info domén. Již delší dobu jsem měl v hlavě plán, na takový malý experiment a tak jsem je koupil. Nechal jsem napsat texty, naprogramoval jsem administraci a vše publikoval a čekal až weby naberou nějaké ranky. Bohužel můj plán nefungoval tak jak měl. Google se opozdil s reindexací a bohužel někteří jedinci stále nakupují odkazy dle ranků a stejně tak některé systémy dle ranků weby hodnotí, tudíž projekt nabíral skluz. Ale abych to zkrátil, tak nakonec mě tento experiment stál téměř 100k a nevrátila se mi zpět ani polovina a začátkem roku 2010 jsem domény prodal. Když jsem domény prodával, tak jsem zveřejnil také screenshot administrace o kterou se strhl obrovský zájem, takže pokud má ještě někdo o ni zájem, rád a levně prodám:).

Ostatní projekty jely pěkně, takže není potřeba se stresovat. V průběhu března a dubna jsem zařizovali byt novým nábytkem a udělal jsem si v obýváku pracovnu(fotky můžete najít na FB).

Před prázdninami jsme vypustili do světa realitní server, který celkem rychle začal nabírat pozice ve vyhledávačích a s tím spojené návštěvníky. To neuniklo ani jedné z největších realitních kanceláří v ČR a dostali jsme nabídku k prodeji, kterou jsme odmítli.

V průběhu léta na mě sedla poekrová smůla, nebo to byl důsledek špatné hry, ale dosud plusové měsíce se změnily na mínusové. A tak to pokračovalo až do konce roku, což v součtu udělalo docela dost peněz.

Někdy počátkem léta jsme vyhráli výběrové řízení na tvorbu webu a eshopu pro mobilního operátora U:fon. Na projektu jsme pracovali přes dva měsíce a byla to zajímavá zkušenost, jednak co se týče velikosti a významnosti klienta a také co se týče technické stránky věci. Více se můžete dočíst v jiném postu.

Kvůli dokončování webu pro ufona jsem neměl čas na práci na realitním serveru a tak jsme dospěli k rozhodnutí ho prodat a kontaktovali jsme již zmiňovanou realitku a během dvou dnů již jel web na jejich serverech.

Když už jsem byl v těch prodejích, tak jsem také prodal web o DVD v časopisech a pár dalších malých projektíků.

Po výprodejích nepotřebného balastu jsem si ponechal několik gambling projektů a pár zajímavých domén. Jak se ukázalo, tak jsem udělal dobře, protože na základě mých výsledků na tomto poli mě během září kontaktovali z významného pokerového portálu, že vyházeli starou neschopnou redakci a jestli bych měl zájem o spolupráci a vedení české verze serveru. Jakožto milovník pokeru jsem souhlasil a sestavil miniredakci a začal na serveru pracovat. Když jsem ho převzal byl ve strašném stavu. Nasadili jsme nový redakční systém, opravili technické problémy a postupně dolaďujeme nové věci.

Prosinec byl již pouze ve znamení odpočinku, plánování co v novém roce, sbírání chuti do práce a nabírání sil.

Loňský rok byl pro všechny ve znamení krize. Každého se dotkla a každý o ní píše. Takže to také dodržím:). Krize se mě nedotkla přímo, protože jsme vytvořili a prodali zatím největší projekty, dostali největší zakázky apod., ale dostavila se v podobě dlouhých splatností faktur, pádu některých systémů, přes které se daly monetizovat weby a následnými problémy s cashflow. „Cashflow is the king,“ to je známá poučka, bohužel do doby před pár měsíci jsem to nějak nebral v potaz. Což je logické, když jsem platil pár korun za server, pár korun za doménu a pár dalších věcí, pár kaček na jídlo a zbytek už byly pouze požitky, takže celkové měsíční náklady byly řádově okolo deseti tisíc korun, tak to člověk ani nepozná. Stejně tak peníze přitékaly z více zdrojů po tisícikorunách, takže když jeden nepřitekl, tak to není poznat. Ovšem směr podnikání se posunul jinam a měsíční náklady se přesunuly někam do středních desítek tisíc a zdroje příjmů se snížili na několik jednotek. Ovšem tyto jednotky udělaly další věc na kterou jsem nebyl zvyklý a to prodloužily doby splatnosti a výplat z nějakých deseti dní na dva a více měsíců, takže mi najednou vznikla díra v cashflow v řádech pětimístných. To mě přivedlo k excelu a psaní si plusů a mínusů a lepšímu plánování.

Ale abych dokončil článek pozitivně, tak výše popisované leháro jsem ukončil někdy v půli ledna, kdy jsem dostal vizi, kam letos směřovat a na čem a jak pracovat. Takže současný stav je takový, že jsem vybudoval stabilní základnu příjmu v řádech středních desítek tisíc s pracností méně než hodinu denně. Vše jsou příjmy nezávislé na mojí lokaci, takže z toho plyne i další můj letošní záměr a to více cestovat, ale o plánech až někdy příště.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. BigLebowski napsal:

    Tak ať se tento rok povede ještě líp!

  2. Pepperos napsal:

    Pozdě, ale přece. Pěkné shrnutí, přeju hodně úspěchů do budoucna.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *