Jaký byl rok 2022

Máme tu již 15. shrnutí uplynulého roku. V krátkosti by se dalo napsat, že to byl skvělý rok. Neřešili jsme žádné zdravotní trable, SupportBox krásně roste a já jsem v nejlepší fyzické a mentální kondici, v jaké jsem kdy byl.

Pokud vás zajímají má shrnutí z předchozích let:

Tak to byla verze pro ty, co je nebaví číst dlouhé články. A pro nás zbytek tu je i delší část příběhu.

Když jsem se zamýšlel nad první polovinou roku, tak jsem prakticky nenašel nic zajímavého. Bylo to takové ze dne na den. Žádný nevybočoval, žádný nebyl super.

Jediné, co mě napadá je z oblasti investic. Od loňského prosince trhy padají. Stále jsou sice pěkné příležitosti k tomu, něco zobchodovat, ale už to není „tak jednoduché“, jako v předchozích dvou letech. Od začátku roku jsem čas, který jsem věnoval investování, omezoval. A to až do května, kdy jsem vše prodal.

Tomuto rozhodnutí předcházela moje největší jednodenní ztráta. Co se stalo? Nejspíše jste už o pádu LUNA/UST četli. Já vám povím mou verzi příběhu.

80 % crypto portfolia jsem někdy na přelomu roku převedl na UST a dal na Anchor, aby se úročily 20% úrokem. Pohodička. Říkal jsem si, že jsem z crypta venku a počkám si, až popadá. To bylo naprosto správné rozhodnutí. No jenže pak došlo k brykulím okolo UST a jeho depegu (poklesu z hodnoty +-1 k USD). Protože jsem věděl, jak jsou LUNA a UST propojené, začal jsem hned druhý den shortovat LUNA. To bylo opět skvělé rozhodnutí, protože začalo brutální tisknutí LUNA a tudíž i obrovská ztráta její hodnoty. Bylo to jako tisknout peníze.

O 2 dny později jsme jeli s rodinou do Vídně. Cestou jsem shortoval zase a udělat +- $2.000. Pohodička. Dojedeme na hotel a že půjdeme na večeři. Takže jsem nechal jet mnohem menší pozici, než když jsem u toho seděl. No po návratu z večeře jsem měl vybílený účet. Jak to?

Přestal jsem to sledovat, abych se věnoval rodině. Mezi tím některé burzy zakázaly shortovat LUNA, takže klesl tlak na cenu směrem dolů. A také najednou (i přes nastavení protokolu) přestali LUNA tisknout, takže přestal inflační tlak. To vedlo během pár minut k 800% pumpě nahoru, která mi díky páce vybílila vše. Přišel jsem tak o pár set tisíc.

Vtipné na tom je, že kdybych měl na účtu o $1.200 více, tak do rána bych měl přes $100.000. Ale na kdyby se nehraje.

Každopádně vždy, když se mi něco nepovede, tak si kladu otázku: „Co se z toho můžeme naučit?“ A poučení pro mě je zde, že rodina je na prvním místě. A na druhém místě jsem podnikatel, kde je můj zdroj příjmů a kam by se měla směřovat i má energie. Obchodování není rozhodně nic pasivního. Investování do indexu mi nesedí.

Proto jsem se rozhodl komplet vše prodat a přehodil jsem to na Creditas na spořící účet s 6% úrokem. Pohodička. Mezi tím šly akciové trhy o dalších 10 % dolů. A crypto raději nepočítám. Takže opět rozhodně skvělé rozhodnutí. I vzhledem k dalším věcem, kterým jsem díky tomu dal letos velkou pozornost.

Když už jsme u těch investic, tak na obchodování crypta jsem používal FTX. Asi víte, že to tam nedopadlo úplně nejlépe. Ale za mě to byla nejlepší aplikace pro obchodování. Vtipné je, že v den, kdy se to celé zhroutilo, jsem dal ráno vše vybrat. BTC a ETH mi odešly, ale USD a zbyteček ADA ne. Takže mi tam další nějaké tisíce dolarů zůstaly. Ale po té předchozí anabázi s Lunou jsem se jen pousmál a třeba z SBF něco soudy vytlučou.

To bychom měli asi jedinou zajímavou, přesto velmi důležitou, událost první půle letošního roku. To že jsem se přestal zajímat o trading mi uvolnilo spoustu času a i mentální kapacity. Což vedlo k tomu, že jsem začal přemýšlet o mém fitness stavu. Který byl žalostný.

Ještě vloni jsem chodil 2x týdně s trenérem do posilovny. Od prosince jsem se ale úplně přestal hýbat. Trochu jsem přibral (6kg), hodně hrál hry na tabletu a skoro každý večer si dal něco alkoholického k pití. A postupně jsem začal cítit, že to není úplně ono.

Rozhodl jsem se pustit do výzvy 75Hard. O čem celá výzva je a co mi přinesla, jsem sepsal do samostatného článku. Takže si to podrobně můžete přečíst tam a nebudu to sem kopírovat. Přiložím jen rozdílové foto.

Na konci článku jsem naznačil, že mám před sebou další výzvu. Tou je Ironman. Obecně triatlon mě velmi zaujal a nadchl. Kdybych si dal za cíl uběhnout 10 km, nebo maraton, tak bych se k tomu nějak možná časem dopachtil. Ale takto mám výzvu mnohem výše a navíc každá disciplína doplňuje zbylé dvě.

Abych tomu dal i nějaký cíl, tak jsem se přihlásil 3. 6. 2023 na Czechmana. Je to 1,9 km plavání, poté 90 km na kole a nakonec 21 km běh. Pěkný nášup.

Přistupuji k tomu stejně, jako k podnikání. Nastuduju všechny možné metody a přístupy, odfiltruji to, co je vhodné pro mě, pro moji kondici, časové možnosti atd. Připravím plán a podle toho jedu. V průběhu kontroluji, zda jsem na správné cestě a konzultuji to s těmi nejlepšími, které dokážu najít.

Rád si nastavuji podmínky takové, aby když je dodržím, tak úspěch je nevyhnutelný. A je jedno, zda je to sport, nebo podnikání.

Čeká mě ještě hromada tréninků (10+ h týdně) a hromada studia a zkoušení. Ale i cesta je cíl. Nyní se cítím v nejlepší fyzické kondici, v jaké jsem kdy byl. A chci ji ještě mnohonásobně vylepšit.

Skrz cíle se dostávám i k SupportBoxu. Tam se také velmi krásně dařilo. Letos jsme vyrostli o 53 %. Je to sice méně, než vloni. Ale také na trhu, který je značně klesající. Velkou většinu našich zákazníků tvoří e-shopy. A letos se e-shopům určitě nedařilo tak skvěle, jako vloni.

Zákaznická péče je to, co bude v příštím roce rozhodovat o úspěchu. Už to marketingem nepřetlačíme. Ale na zákaznické péči dokážeme prodat více. Je to téma, které poslední čtyři měsíce tlačím do mých konzultačních klientů a ty výsledky jsou pecka. A protože na toto téma dostávám stále dotazy, tak jsem o tom před koncem roku natočil webinář.

Díky konzultacím a tomu, že jsem neustále v kontaktu s našimi zákazníky, tak krásně vidím, co je trendy a co je potřeba. Proto jsme v letošním roce kompletně překopali a spustili nový reporting. Aby zákazníci měli co nejvíce informací a dat pro svá byznysová rozhodnutí. Napojili jsme nově zprávy z Messengeru a Instagramu. Hodně potunili live chat a přidali chatboty.

Měsíčně naši zákazníci odbaví přes 5 milionů požadavků napříč všemi kanály.

Mimochodem, hráli jste si s ChatGPT? Předpokládám, že ano. Hodně impresivní, že? My si s GPT hrajeme již pár měsíců a máme chatbota, který je oproti současným řešením fakt pecka. Dokáže nahradit juniorního člověka na zákaznické péči. A to si nedělám srandu. Pokud jsou chatboti pro vás téma, tak mi napište zprávu, mrkneme na to spolu.

Příští rok máme již naplánovaný, bude to opět jízda. Máme v plánu pustit mimo chatbotů další dva produkty a samozřejmě dále vylepšovat ty stávající tak, abychom pomohli našim zákazníkům promanévrovat všemi nástrahami, které jim příští rok přinese.

Odkazy na další rekapitulace:

Pokud jste napsali shrnutí roku, napište mi a já sem přidám odkaz

Petr Krauz
Freelo
Bronislav Markowicz
Štefan Polgári
Daniel Gottwald
Ondřej Martinek
Jaroslav Janíček
Roland Vojkovský
Karel Hladiš
Patrik Gajdoš
Martin Prodaj
Tomáš Lípa

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Broněk napsal:

  Ahoj, díky za inspirativní shrnutí. Jinak souhlas s „kde je můj zdroj příjmů tam by se měla směřovat i má energie“ trading není pro každého (ani pro mě). Pokud chceš můžeš zmínit i můj reportík: https://www.bronislavmarketing.cz/report-roku-2022-novy-zacatek/ díky 🙂

 2. Dan Gottwald napsal:

  Díky za detailní a inspirující report. Souhlasím, že ve výsledku je rodina opravdu vždycky na první místě, je to taková dlouhodobá investice 😀 S chatGPT jsem si hrál a spíše testoval. Mnohem více mě však nadchlo Midjourney a generování grafiky pro vlastní projekty. Report přikládám zde: https://dangottwald.cz/muj-rok-2022-a-plany-na-2023/.

 3. Petr Malec napsal:

  Ahoj, Mário, pěkný report, co se týká krypta, tak tam zahučelo už mnoho lidí, já už se pomalu také dostávám za tu tenkou hranici a to jsem si s kryptem začínal hrát od roku 2016. Jinak můj skromný report zde: https://www.petrmalec.cz/muj-rok-2022/
  Píšu tam i o váze a docela se mi líbí tvá výzva 75Hard, ale vůbec si nejsem jist, zda je to u mě reálné, u nás se stále jedou kroužky, školky apod. a jsem rád když aspoň na chvilku odpočinu, natož, abych obul kecky a šel si třeba zaběhat 😀

  • Mário Roženský napsal:

   Děkuji Petře, na report mrknu. S tou výzvou to je tak, že můžeš ty věci plnit současně s něčím dalším. Např. ráno si přivstaneš a dáš si posilku. A pak během toho, co je dítě na kroužku, tak jdeš chodit/běhat. Nebo večer u filmu dáš stretching. Atd. Různě to nakombinovat.

   Ono toho času máme všichni stejně, je to jen o tom, co prioritizujeme. Jeden z benefitů je, že člověk pak i v práci preferuje nějaké věci, protože zjistí, že nestihne vše. To vede k tomu, že řešíme opravdu jen to důležité a to nás zase krásně posune kupředu.

   • Petr Malec napsal:

    Jasně chápu Mário, no každopádně zkusím něco lehčího, protože tuším, že bych ani za rok tu výzvu nestihnul a pořád resetoval 🙂

 4. Martin napsal:

  Ahoj Mário, hezky report. Dik zaň. Prikladám ten svoj. Nech sa darí.
  https://www.martinprodaj.sk/zhrnutie-roka-2022/

 5. Patrik Gajdoš napsal:

  Hezké shrnutí. S ChatGPT si taky hraji a přestože to není 100%, jde o zajímavý způsob, jak si třeba tvorbu obsahu usnadnit alespoň v začátcích procesu (úvodní rešerše, tvorba kostry). Koukal jsem i na pokusy tím simulovat pohovor dle předem určených pravidel a dává to zajímavé výsledky. Jinak moje zhodnocení tu, přidal jsem tam odkaz na vás. https://www.patrikgajdos.cz/zhodnoceni-roku-2022/

 6. Karel Hladiš napsal:

  Takový report se vždy super čte, díky za něj.

  Já se letos taky rozhodl z krypta kompletně vystoupit, i když z jiných důvodů (a taky s jinými částkami).

  O výzvě slyším poprvé, jdu si rozšířit obzory.

  A souhlasím s nastavením systému a podmínek, díky kterým je „nemožné neuspět“.

  Ať se daří!

  Budu rád za případné doplnění reportu 🙂 https://karelhladis.cz/muj-rok-2022/

 7. Tomáš Lípa napsal:

  Zdravím, díky za Tvůj report. Nejvíce mě zaujala ta výzva 75Hard, ale nevím, jestli bych to teď dal…Možná někdy v budoucnu. Přidal jsem odkaz na Tvůj článek také do svého shrnutí roku zde https://www.servistl.cz/blog/shrnuti-meho-roku-2022/ Budu rád i za odkaz od Tebe 😉

  • Mário Roženský napsal:

   Dal. Míra zátěže je jen na tobě. A pokud jde o časové možnosti. Také jsem si říkal, že to nemůžu stihnout. Naopak to časové omezení, ti omezí prostor na další činnosti, takže musíš být o to efektivnější.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *