Velký bariérový útes

Před chvílí jsme se vrátili z výletu na Bariérový útes. Je to naprosto něco úžasného to vidět. Když jsem tento výlet plánoval, tak jsem měl dost problém najít užitečné informace a pomohly mi až nějaké blogy. Proto tu sepíšu nějaké informace, které by se mohly hodit ostatním, pokud by si chtěli tento skvělý zážitek dopřát.

Nejprve jsme chtěli jet na výlet, kde by se přespalo přímo na lodi a my bychom tak toho viděli více. Bohužel v termínu, kdy jsme mohli nebyla žádná taková loď dostupná. Respektive byla, ale za cenu přes A$500.

Jak se dostat na Bariérový útes

Výchozím bodem pro výlety na útes je město Cairns (ale i Port Douglas). Cairns je město žijící cestovním ruchem a hlavně Útesem. Na každém rohu jsou cestovní agentury nabízející desítky různých výletů. Město má cca 150 tis. obyvatel a je rozprostřeno po pobřeží. Podél celého města se táhne Esplanáda na které jsou různé prolejzačky pro děti, bufety, fitko náčiní a po celý den zde lze potkat běžce. Na jedné straně je Marina a na druhém botanická zahrada. Po celý rok je zde tropické počasí, takže obzvláště v létě (začátek roku) se připravte na časté a prudké slejváky.

Výběr výletu

Pokud si nechcete koupit výlet až na místě, tak doporučuji jít sem na TripAdvisor, kde naleznete odkazy snad na všechny společnosti nabízející skvělé zážitky. Já nejsem potápěč, takže jsem chtěl šnorchlovací výlet na jeden až dva dny. Prošel jsem téměř všechny společnosti a nejvíce mě zaujala nabídka od „společnosti“ SeaStar.

Seastar

Seastar je loď pro cca 20 výletníků a 7 členů posádky. Jedná se o maličkou rodinnou firmu, takže tomu odpovídá i přístup. Všichni na lodi jsou neskutečně přátelští, vtipkují, povídají si s vámi, dozvíte se od nich zajímavosti o útesu apod. Členové posádky jsou mladí zájemci o potápění a moře z různých koutů světa – Francie, Německo, Kanada, Austrálie.

SeaStar

Průběh výletu

Náš výlet byl jednodenní s cílem šnorchlovat ve dvou lokalitách a to Michaelmas Cay a Hastings Reef . Hned po příchodu na loď nás uvítali vtipkující průvodci a kafe s muffinem. Všichni pasažéři přišli na čas, takže se mohlo vyjet. Během cesty tam jsme se postupně seznámili s dalšími členy výpravy a i s našimi průvodci. Také jsme si vyzkoušeli ploutve a obleky proti medůzám (proto na fotkách všichni vypadáme jako Teletubies). Od listopadu do dubna je sezóna medůz a zejména čtyřhranek, které se vyskytují po celém útesu. Jsou smrtelně jedovaté, takže je potřeba se dotyku s nimi bránit.

Vypadám docela profi, ne?

Michaelmas Cay

Michaelmas Cay je největší Australský park pro ptáky. Na tomto „ostrově“ jich je prý až 25.000. Díky tomu byl náš přístup na ostrov omezen pouze na část ostrova, kde jsme byli vysazeni. Průvodcem naší skupiny byl Francouz Piere, což byl extrémně nadšený a veselý mladík. Tento ostrov je nádherná lokalita, hned po ponoření jsme viděli různé korály, ryby, škeble / mušle a vše hrálo neskutečnými barvami. Po asi pěti minutách přišla první bomba v podobě spící želvy asi dva metry pod námi.

Spící želva

Následovala spousta barevných rybek a tak známý Nemo.

Hledá se Nemo

O cca 10 minut později ovšem přišla největší pecka a to žraloci! Jeden spal na dně asi 5m pod námi a vůbec mu nevadilo, že mu nad hlavami krouží osm diváků a druhý proplouval okolo nás ještě blíže. Jedná se o žraloky bělocípé a je to opravdu velmi silný zážitek potkat takové potvory v moři.

Žralok bělocípý

Konec prvního šnorchlování jsme zakončili na pláži koupáním a pozorováním obrovského množství ptactva.

Hastings Reef

Během cesty k druhému útesu nás posádka pohostila výborným oběděm a také jsme dostali výklad o celém bariérovém útesu a nejčastějších obyvatelích. Na rozdíl od předchozího „ponoru“ zde nic nevyčuhuje nad hladinu, vše je skrytu pod vodou. Útes zde sahá od 0.5m pod hladinou až do 17m. K vidění byly opět podobné rybky a korály, jako v dopoledne, proto se o nich nebudu více rozepisovat.

Zéva obrovská

Cesta domů

Cestou zpět jsme pokecali s dalšími účastníky zájezdu a dozvěděli se něco o Uluru, kam se chystáme příští týden.

Ceny

 • výlet – A$185
 • letenka Sydney – Cairns – A$300 – A$400
 • ubytování – A$70 / noc (vyplouvá se v 8 ráno a návrat 16:30, takže je potřeba přespat před a po)

Byl to opravdu suprový zážitek, který člověk nikde jinde na světě nenajde. Pokud budete v Austrálii, tak nesmíte Bariérový útes vynechat.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Chalupář napsal:

  Dobrý výlet, jsem zvědavý na tvé další australské cíle. Jaká byla teplota ovzduší a vody? cca? Jinak já mám obrovský respekt k mořským živočichům, zvláště pak ke žralokům. Dva známí jsou vášnivý potápěči a vyhledávají žraloky /adrenalin/ , a také oba mají „památku“ v podobě kousance. Občas to hraničí zážitek = bláznovství.

 2. Bug napsal:

  Tak tihle jsou pro člověka neškodní, obzvláště ve dne. Nejsem takový blázen :-D.

  Jinak voda i vzduch byly zhruba 30 a 95% vlhkost.

 3. Richard napsal:

  „Žralok bělocípý je považován za druh pro člověka potenciálně nebezpečný.“ [WIKI] Respekt 🙂

 4. Ferry napsal:

  Potenciálně nebezpečný může být i kapr obecný 🙂 Jinak díky za dobré čtení.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *