Co to je affiliate marketing?

Edit: 1.10.2020 – Na blogu AffilBoxu vyšel aktuální článek, který popisuje, co to je affiliate marketing, a jak vypadá tato oblast v roce 2020.

Affiliate (provizní) marketing je typ marketingu, který je orientován na výkon. Partneři směřují zákazníky na stránky obchodníka, kde si něco objednají a partneři následně obdrží provizi. Partneři můžou získávat traffic různě. Nejčastějším způsobem je přes své webové stránky, statusy na sociálních sítích, přes vyhledávače a ti nejzkušenější dokonce po telefonu. Jejich motivace je jednoduchá – přimět zákazníka k akci (většinou objednávce) a obdržet za to provizi.

Výše zmíněná akce nemusí být pouze objednávka v eshopu. Může to být také vyplnění formuláře, zanechání emailového kontaktu, nebo pouhé zobrazení reklamy. I provize může nabývat různých podob. Může se jednat o fixní částku (většinou za zanechání kontaktu), nebo procentuální částku z nákupu.

Affiliate software

Pro správu provizního programu potřebujete nějaký software, kde si partneři budou moci stáhnout reklamní materiály a uvidí statistiky a provize. Jak se k takovému software dostat? Máte několik možností:

1) Naprogramovat vlastní

Celkem jednoduchá možnost pokud máte team programátorů, nebo máte velmi specifické požadavky. Výhodou je, že máte vše pod kontrolou a nic neplatíte. Nevýhodou je, že se musíte o vše starat, musíte vše kontrolovat, musíte hledat nové partnery a také vývoj vám zabere určitý čas a nemalé prostředky

2) Využít provizní síť

Provizní síť slučuje několik provizních programů od různých společností a má pod svými křídly desítky až stovky (v zahraničí tisíce) partnerů, kteří vás můžou ihned začít propagovat. Toto řešení je výhodné, pokud se o nic nechcete starat a chcete program spustit co nejdříve. Síť se o vše postará za vás. Za své služby si bere většinou provizi 15-20% navíc k částce, kterou vyplácíte partnerům.

V ČR: eSpolupráce, eHUB
V zahraničí: Clickbooth, Commision Junction

3) Využít provizní software

Provizní software je kombinací výše zmíněných možností. Tento software si koupíte, nebo pronajmete a můžete tedy svůj provizní program spustit během pár minut. Nevýhodou ovšem bude, že se o svůj program musíte starat sami, budete si muset sehnat partnery, vytvořit bannery a starat se o fakturaci. Výhodou však bude, že již nemusíte platit žádné provize navíc. Zaplatíte pouze za nákup či pronájem a o víc se nestaráte. Lepší poskytovatelé software vám navíc poskytnou podporu a rady zdarma.

V ČR: AffilBox, PostAffiliate Pro
V zahraničí: HasOffers

Tím jsme si pěkně shrnuli informace o tom, co to vlastně provizní marketing je a jak se dá monitorovat činnost partnerů. V dalším článku si řekneme, jaké materiály nabídnout partnerům, abychom jim usnadnili propagaci.

Zasílat články o affiliate e-mailem

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. Samuel Hornek napsal:

    Moc pěkně shrnuto, včetně odkazů na konkurenci.
    Takže dávám palec nahoru

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *