Koupil jsem si MacBook Air

Tento týden jsem si koupil novou hračku – MacBook Air.

Ale popořádku, proč jsem si ho koupil, co si od něj slibuji a jaké jsou moje zkušenosti po pár dnech používání?

Po několik let jsem byl zvyklý používat stolní PC a notebook. Stolní PC kvůli velkému monitoru, plnohodnotné klávesnici a notebook kvůli mobilitě při obchodních jednáních a cestách. Volil jsem NB s 15,4″ displayem kvůli delším pobytům na privátě v Brně přes týden, aby se mi lépe pracovalo. PC budou v létě 4 roky a NB na podzim 2, takže je čas na obměnu:). Hlavně díky tomu, že už nepobývám v Brně, ale vždy jedu na schůzku jen na pár hodin, tak mi bohatě stačí menší stroj.

Proč zrovna Mac? Protože jsem ho chtěl vyzkoušet(a nemůžu si stěžovat!) už několik let. Bohužel stále mi něco bránilo. Nedostatek aplikací, nekompatibilita atd. Poté co Apple uvedl Bootcamp a tím umožnil nainstalovat si WinXP i na Mac vyřešil můj problém. WinXP potřebuji zejména kvůli IE6 a testování kompatibility webů.

A co velikost a další omezení? Nemám problém(zatím:)). Co se týče velikosti, tak je Air veliký přesně tak, aby se na něm dobře pracovalo. Měl jsem strach z klávesnice, protože u starého notebooku byla nepřekonatelná klávesnice, na které se mi psalo velmi pohodlně a rychle. Naštěstí má klávesnice příjemně nízký zdvih a podsvícení je naprosto dokonalé. Mimochodem, samo nastavuje intenzitu(stejně jako jas displaye) dle okolních podmínek. Dalším omezením by mohl být pouze jeden USB port. No nad tím jsem přemýšlel, ale nikdy jsem jich více nepoužíval. Buď jsem měl zapojenu myš a/nebo externí disk. Myš si spolu s klávesnicí chci koupit bluetooth a disk zapojím jen občas, když potřebuju přetáhnout větší objem dat. Další věcí je absence DVD-ROM. Také jsem zvažoval, ale uvědomil jsem si, že jsem za poslední rok vypálil jen 2 DVD a to kvůli záloze a asi 3x něc instaloval z CD. Tudíž téměř nepotřebuji. Nicméně jsem si SuperDrive objednal. Bohužel zatím v ČR nejsou, takže si na ni ještě počkám. Připojení monitoru přes redukci také nevidím jak problém. Funguje to bezvadně.

A MacOS? Je naprosto báječný:). Ano jsem z něj po pár dnech unešen, taková spousta drobností, které velmi usnadňují práci. Připojení externího disku je otázka vteřiny, ne minuty jako na windows(instalace ovladačů, 3x odkliknout, no hrůza) a stejně tak myš, nic vás neobtěžuje, hned vše funguje.

Za pár dní používání MacBook Air a operačního systému MacOS X jsem naprosto nadšen. Uvidíme, jaké budu mít zkušenosti do budoucna, ale o všem budu informovat…

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. David napsal:

  Gratulujem k novej mašine. Osobne tiež používam Mac bez nutnosti mať aj windows. Na testovanie stránok v IE6 používam ies4osx, ktoré funguje perfektne akurát trochu pomalšie ako vo Win. Myslím že je to oveľa pohodlnejšie ako Bootcamp.

 2. Bug napsal:

  Ahoj Davide,
  gratuluji k prvnímu komentáři.

  Moc ti děkuji za odkaz ta aplikace vypadá super a hned ji vyzkouším!

  Jak jsem zjistil, tak Mac se u nás stále více zabydluje, což je jedině dobře.

 3. Josef Strzibny napsal:

  Ahoj a proč hned dualboot? Není snazší virtualizace Windows? Pokud to chceš jen na nějaké testování a drobnosti, pak doporučuju VMWare Fusion.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *