Jak jsem začal biohackovat

Pozn.: Tento článek je mou osobní zkušeností. Nejsem doktor. Vždy zohledněte svůj zdravotní stav a možnosti. Článek berte jako inspiraci, ne doporučení lékaře. Také obsahuje partnerské odkazy, takže když vás něco zaujme, dostanu drobnou kačku za doporučení.

Co je to vůbec ten biohacking? Když jej někomu zmíním, tak se mě hned ptá, jaké čipy mám pod kůží a co umí. Nic takového. 🙂 V jednoduchosti: je to vylepšování sama sebe pomocí efektivních a vědecky podložených technik. To vše sledované pomocí vlastního měření a zaznamenávání, co funguje a co ne.

Mým cílem je navyšování životní energie, která se pak dá využít v práci i v osobním životě, a také zdraví. Rád bych se dožil 117 let, abych prožil celé 21. století. Samozřejmě v co nejvyšší kvalitě zdraví, abych si to ideálně i ve 110 stále užíval a těšil se na každé další ráno.

Byl začátek roku 2019. Předchozí rok nekončil moc dobře, všude se něco hrotilo a musel jsem řešit hromadu věcí – jak doma, tak v práci. Leden se rýsoval docela slibně, že by se všechno mohlo otočit a vypadat veseleji.

Potom přišel 6. únor. Na ten večer jsme měli naplánovanou běžnou noční údržbu serverů. Něco, co jsme předtím dělali 50x. Aktualizace, pročištění, restart, hotovo. Práce na 10 minut. Jenže: po restartu databázového serveru nenajela databáze. Co to? Proč?

Druhý restart, řešení, co s tím, svolávání adminů, obvolávání expertů, přípravy nového serveru… Probdělá noc, čekání, až se data obnoví ze zálohy… Po obnovení ten samý problém… Nový server, instalace, rozchození, čekání na natažení dat… Jede to! Po 16 hodinách!

Během toho všeho jsem komunikoval s klienty, odpovídal na desítky telefonů a e-mailů. Vyčerpaný jsem šel spát až pozdě večer. Po 40 hodinách bdění.

Další dny jsem se cítil nějak divně. Všechno zase jelo, ale já se bál pustit počítač. Nechtělo se mi tlačit na prodeje, protože – co kdyby se to opakovalo a já tím musel projít znovu? Přestal jsem si věřit. Přestal jsem mít motivaci něco dělat. Dokonce jsem začal mít odpor vůbec jít do pracovny nebo jet do kanceláře a makat.

Začalo se to dost projevovat i na byznysu a motivaci ostatních. Přestal jsem posílat newslettery, řešil jen ty nejnutnější věci. Krásně je to vidět také na našem obratu. Prakticky hned jsme přestali růst, dokonce se to vše otočilo v propad (trošku se zpožděním daným povahou SaaS firem, které mají hodně dlouhé retence a věci se neprojeví ihned).

Někdo by to nejspíš popsal jako vyhoření. Když jsem si o tom četl, odškrtával jsem všechny příznaky. Oficiální diagnózu nemám. Bylo to ale hodně omezující a vyčerpávající. Cítil jsem se stále strašně unavený. Nic se mi nechtělo, neměl jsem na to ani sílu. V noci jsem pořádně nespal, pořád jsem se budil a koukal do stropu.

V půli března mi volala kamarádka a klientka Dana, že by chtěla změnit fakturační údaje. Dali jsme se do řeči a já jí zmínil, co aktuálně řeším. Slovo dalo slovo a postupně jsme se nořili hlouběji. Dala mi tip na hořčík, že prý by to mohlo pomoci se spánkem, zklidněním a energií. Také jsem si někde přečetl, že ztráta motivace apod. může být spojená s nízkou hladinou testosteronu. Z diskuse jsem si odnesl doporučení na čaj z kotvičníku.

Hned druhý den jsem letěl do lékárny, koupil nějaký hořčík a kotvičník a oboje začal užívat. Tím to vše začalo – postupně jsem si četl: jak by měl hořčík fungovat? K čemu je dobrý? Jaké jsou jeho typy a formy? Kdy jej brát? Proč? S čím má nejvyšší účinnost?

Zjistil jsem, že ten hořčík z lékárny je na prd. Vstřebatelnost jen cca 4 % (oxid), i dávka elementárního hořčíku je dost nízká. Potom jsem objevil mnohem lepší hořčík (bisglycinát) s vyšší vstřebatelností (80 %) s obsahem 200 mg elementárního hořčíku. Beru před spaním Performance Magnesium.

Najednou jsem začal cítit mnohem více energie, spánek se znatelně zlepšil a nálady se hodně srovnaly. Přišlo mi to jako kouzlo! Začal jsem koumat a zapojovat další věci.

V červnu jsem si koupil Apple Watch hodinky, které mě hodně nakoply a namotivovaly víc se hýbat. Každý den. Mají ty kroužky pěkně vymyšlené. 🙂 Během léta jsem si dal s kamarády různé soutěže. Ať už ty, které mají Watch v sobě, nebo jsme si jiné vymysleli sami – jako třeba spálit 1000+ aktivních kalorií denně po dobu jednoho týdne apod.

Další věc, co mě zajímala, byl ten testosteron.

Dostal jsem doporučení na Testamento od stejného výrobce jako předchozí hořčík. Má řadu pozitivních účinků jako zvýšení testosteronu u mužů či progesteronu u žen, vliv na sexuální libido. Přípravek jsem doporučil i manželce a pozitivní vlivy mohu potvrdit, protože o pár měsíců později jsme čekali miminko (což předtím nebylo možné). Magic? Možná. 🙂

Samozřejmě jsem přihodil také multivitamín a Omega 3. Většina lidí mi říká, že je to zbytečné, když jíme dost zeleniny. To je sice pěkná teorie, ale praxe bohužel pokulhává. Ano, zeleniny jíme hodně, ta však nemá dostatek vitamínů. Už to není, co bývalo. Rajčata se trhají zelená a dozrávají na lodi. Podobně i zbytek zeleniny. Zde jsem si vybral Reflex a jsem spokojený.

Omega 3 obecně všichni máme také nedostatek. On je také důležitý poměr Omega 6 ku Omega 3. Šestek máme z jídla většinou dost, ale trojek – pokud nejste rybožrouti – moc ne. Proto suplementuji opět od Reflexu.

Takhle jsem fungoval celkem dlouho. Ráno ke snídani Omega 3, mulťák a Testamento. Večer před spaním hořčík.

2–3x týdně jsem den začínal Neprůstřelnou kávou. O co jde? Je to kafe (kvalitní, žádný rozpustný nesmysl!) + máslo + tuk. Konkrétně si dělám větší espreso, do něj přidám 2 lžičky ghí a přileju MCT olej (kokosový olej), celé to vezmu ručním šlehačem a vznikne lahodný nápoj – trošku mi to připomíná cappuccino. Dodá potřebnou energii, kdy se díky tukům kofein rozkládá pomaleji a člověk nezažije takový start nahoru a propad, jako když si dá jen čisté kafe.

Protože jsem chtěl své znalosti posunout, prohloubit meditaci a zlepšit Wim Hofovu metodu pod vedením zkušených profíků, přihlásil jsem se na Kemp dechu, chladu & mindfulness lektorovaný Veronikou a Liborem z Code of Life.

Code of Life kurz

Byl to perfektní víkend! Neskutečně mi dobil baterky a dal řadu nástrojů, které využívám dnes a denně. Jak už jsem psal, primárním cílem bylo naučit se dýchání podle Wim Hofa a také potkat se s dalšími lidmi, které zajímá biohacking, a pobavit se o různých metodách i o tom, co komu funguje a vyhovuje.

Celý pobyt předčil mé očekávání. Začnu Wim Hofem: zkoušel jsem ho už předtím, ale nejspíš to nebude technika pro mě (nebo ji stále nedělám dobře). Nepřináší mi účinky, které popisují ostatní, ať už to kdykoli praktikuji sám, nebo s ostatními na kurzu. Je to pro mě jen fajn relaxační technika, nic víc.

Další součástí byly meditace. Ty jsou už hodně dlouho a v různých podobách mou oblíbenou formou, jak zklidnit hlavu. Osobně mi velmi vyhovuje 6 Phase Meditation od Vishena Lakhianiho, která mi pomáhala v náročných situacích. Rozšířil jsem si své povědomí a možné přístupy. Mimochodem, od Headspace je teď pěkný dokument o meditacích na Netflixu.

Další částí kurzu byl chlad. Hned za mlýnem, kde jsme bydleli, bylo jezírko, které tou dobou mělo tak 6–7 stupňů. Každé ráno před začátkem programu se ti, kdo chtěli, šli smočit a nastartovat tak den. Já jsem se nepřidal. Vlezl jsem tam až v rámci programu a přípravy. Nikdy jsem s chladem nebyl kamarád a studená sprcha mi nic neříkala, přestože jsem četl o všech benefitech, které přináší.

Kurz můj pohled na chlad změnil. Ať už to byl pobyt venku v tričku či lehké mikině při teplotě do 10 stupňů, anebo právě ponoření do ledové vody. Od té doby si dávám ledovou sprchu skoro každý den. Je to skvělý start dne. Ani ven už se tolik neoblíkám a i koncem zimy, když venku děláme něco okolo domu, něco někam nesu, tak si bundu ani mikinu neberu a jdu jen v tričku. Přesto mi zima není.

A nesmím zapomenout na výborné jídlo od Honzy. Osobně mám rád od všeho něco, ale takto chutně připravené bezmasé jídlo jsem dosud nejedl.

Houby

Další nedílnou součástí a doplňkem jsou houby. Vtipné je, že běžné houby z lesa nejím a nechutnají mi. Ovšem ty „kouzelné“ medicinální si dám rád. Nebudu se komplet rozepisovat o jejich účincích, ty si můžete přečíst tady a tady.

Vybral jsem si zejména Cordyceps a chagu; Cordyceps pro jeho vliv na energii, imunitu a regulaci stresu, chagu pro její protizánětlivost. Dopad chagy nepoznám, ale rozdíl ve dnech, kdy si Cordyceps vezmu a kdy ne, je znát. Osobně mám oblíbené ty od české firmy MycoMedica.

Se zlepšováním energie, pozornosti a práce souvisí také nootropika. Zde panují různé názory. Každý si vybírá, co mu funguje nejlépe. Já jsem skončil u NeuroHackeru. Vyzkoušel jsem různé druhy a tento mi sedí nejvíce.

Nyní jej používám velmi zřídka. Prakticky jej nepotřebuji – mám každý den tolik energie a motivace, kolik potřebuji. Velmi mi ale pomohl v době, kdy jsem energie neměl dostatek a potřeboval se dostat ze začarovaného kruhu a mít sílu soustředit na to, co jsem potřeboval. V tu chvíli fungoval báječně.

Oura ring

Vloni jsem měl od kamaráda půjčený kouzelný prstýnek, který dokáže skvěle monitorovat spánek. Věci, které ukazuje, se mi líbí, takže jsem si ho pořídil taky. Na internetu se vedou diskuse, zda je tohle měření přesné, zda nestačí hodinky atd. Mně osobně nejde o úplně přesné měření, ale o sledování trendů a ověření hypotéz. A také zjištění, co, jak a proč ovlivňuje spánek právě u mne.

Můj pocit byl, že nespím dostatečně hluboko, protože mě v noci cokoliv vzbudí. Absence hlubokého spánku je samozřejmě problém, protože tělo se dostatečně nezregeneruje, nevyplaví toxiny z mozku atd.

Druhý vstup byl, jak moc můj spánek ovlivňuje to, že s námi v ložnici spí Maxík a já k němu 1–3x v noci vstávám. Za jak dlouho zase usnu, zda se dokážu vrátit do hlubokého spánku, jaký to má vliv na produktivitu apod.

Nejde mi tedy o to, zda u mě hluboký spánek trval přesně 2 hodiny, ale o sledování trendu a vlivu všech možných věcí na spánek.

Zajímavé zjištění bylo, že hlubokého spánku mám dost a že usnu velmi rychle během 2–5 minut. Na to mě Oura neustále upozorňuje, že normální je prý 15–20 minut. 🙂 Nevadí mi to.

Oura je pro mě takový teploměr. Mám ji v „lékárničce“, a když se mi něco nezdá, tak se změřím, poladím, co je potřeba, a pak ji zase odložím.

Ben Greenfield

Kam dál? Mimo oblíbeného blogu od Code of Life sleduji také blog a podcasty Bena Greenfielda. Je to sportovec, trenér, biohacker. Zkoumá různé oblasti zdraví, fitness, spánku, vlivu prostředí – a to vše potom publikuje dál skrze blog, podcasty a knihy.

Koupil jsem si jeho knihu Boundless. Je to taková bible biohackingu mimochodem, teď vydal i kuchařku. Není to kniha, kterou by člověk četl od začátku do konce. Je hodně podrobná a při čtení si připadám, jako bych se učil na zkoušku z anatomie. Je to vždy o tom najít si oblast, na které pracuji, a té se pověnovat.

Pokud bych měl vybrat nějakou knihu, která nemá chybět v žádné knihovničce, tak je to právě tato. Vracím se k ní 1–2x do měsíce, když potřebuji něco zjistit/zlepšit.

Pomohlo mi to?

Nejspíše vás napadne otázka, zda mi všechno to zkoumání a testování pomohlo a opravdu se něco změnilo. Rozhodně ano! Nikdy jsem se necítil lépe a byznysu se nedařilo více.

Krásně to je vidět na energii, které mám od rána do večera na rozdávání. Také třeba na síle, kde nyní zvedám 2x tolik, než před rokem.

A i grafy SupportBoxu potvrzují, že energii, kterou mu předávám přetavuje v nové zákazníky a rapidně rostoucí revenue. Krásně to je vidět na grafu níže, který začíná stejně, jako graf na začátku článku.

A co vy? Pracujete také na svém zdraví (biohackujete)? Napište mi, zajímá mě to.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Ivan napsal:

  Ahoj. Mam velmi podobne nastavenie. Skusam este BARNY’S TRIPLE blend EXTRA na slachy a kosti.
  Este by som odporucil aplikaciu strava. To je super na motivaciu sportovat. Inak gratulujem k prerodu.
  Skusim ten horcik aj ja. Dik za inspiraciu

 2. Pavel Tlapák napsal:

  Ahoj, Mário. Díky za článek, velmi zajímavá inspirace 🙂 Napadá mě – přemýšlel jsi o možném předávkování se magnesiem, když ho máš v multivitaminu a k tomu ještě jako samotný minerál?

 3. Lucie napsal:

  Mario, mohu dotaz ohledne oleje do kávy? Jaké množství do kávy použijete, do jednoho šálku?

  Dekuji mockrát. Lucie

  • Mário Roženský napsal:

   Malé 1-2 kávové lžičky max. Jinak už jsem bulletproof přestal pít. Vše se postupem času vyvíjí a dávám nyní snídaně, kvůli tréninkům, takže potřebuji více energie.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *