Také vás některý z kamarádů oslovil s dotazem, zda pro něj něco uděláte levněji, protože jste přece kamarádi? Mně se to stalo nesčetněkrát a v minulosti jsem i kamarádům lepší ceny dával. Ale v poslední době to měním. Vždyť není proč. A vtipné naopak bývá, když já chci po pár měsících pro změnu něco od nich, tak mi napálí cenu plnou a bez diskuzí.

Pokud vás má váš kamarád rád, tak mu určitě také záleží na tom, aby se vám dařilo. A aby se vám dařilo, tak musíte vydělávat. Takže když po vás chce kamarád slevu, nebo dokonce něco zadarmo, tak vám a vašemu obchodu ubližuje. A to by kamarádi přece dělat neměli!

Dalším specifikem u bro pricingu je to, že daný kamarád chce dokonce něco navíc. Protože vás zná, tak má pocit, že musí dostat něco extra, nebo vám neustále volá a dožaduje se něčeho. Takže nejen, že mu dáte slevu, ale dokonce odvedete ještě více práce, než pro normálního klienta. Vy tratíte a dokonce stojí práce, která by vám mohla něco vydělat.

V minulosti se mi to dělo nesčetněkrát a i důvodů a omluv jsem slyšel desítky. Například u bezúročných půjček, které mi budou splaceny formou večeří, peněz až budou mít atd. Nebo různých žádostí o opravy počítače, udělání stránek, nastavení kampaní apod. Je toho nepočítaje. Bohužel se mi také stalo, když jsem takovou poptávku odmítl, že daný člověk se neskutečným způsobem naštval a asi půl roku se semnou odmítal bavit. Proč proboha?

Jak se stavíte k bro pricingu vy? Vyžadoval jej na vás někdo? Poskytujete jej?

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. frances napsal:

    Doufám že na něco nenarážíš:), já osobně bro pricing nedělám. Když už tak to dělám ve formě předem dohodnutého barteru, výhodného pro obě strany.

    • Ha tyjo, na tebe ne, neboj :). Jen mě k tomuto postu dnes inspiroval jeden kamarád, co chtěl už poxté půjčit. Zase bezúročně a zase slibů plnou hubu. Tak jsem to pak trošku rozšířil i na business.

  2. Jirka napsal:

    Mám s tím úplně stejné zkušenosti, jako kdybych ten článek psal já.

  3. Tesy napsal:

    Taky toto nemám rád, jelikož „kamarádi“ tímto zneužívají toho „kamarádství“.

    A jak se říká: Za dobrotu na žebrotu…

  4. majlan napsal:

    Otázkou je o co by šlo. Pokud bude třeba kamarád chtít udělat web, tak vím, že reálná cena je taková a taková a moje marže je taková a maková a můžu mu ho udělat levněji. Ale určitě ne pod „výrobní“ cenu.

  5. Andre napsal:

    Já vlastně nic neumím a tak nikdo nic nechce. 😀

  6. Libor napsal:

    Souhlasím s Františkem. Není problém formou barteru, jinak padla kosa na kámen.

  7. Honza napsal:

    Líbí se mi ta myšlenka, že když je to kamarád, tak by mu mělo záležet na tom, že se mi daří. Snad si to vezmu k srdci, dosud jsem se nechal o…ávat.

  8. Peter napsal:

    Krásny článok:) Ja už pre istotu pre kamarátov odmietam pracovať, resp. čokoľvek poskytovať – stanovil som si to ako oficiálne pravidlo.

  9. Jiří Šubr napsal:

    Taky mi přijde, jak kdybych to psal já. Ono pokud se na Vás kámoš naštve kvůli tomu, že jste mu nepůjčili, pak to asi takový kámoš není a nemá smysl si s tím dělat hlavu.

    Celkově se snažím nedělat zakázky pro kámoše nebo známé a taky bych je nikdy nezaměstnal. Celkově obdivuji rodinné firmy nebo podniky, kde to šlape. Většinou to tam však táhne táta, který to dokáže spravedlivě korigovat a berou ho jako autoritu.

    Jakmile přiberete kámoše do kšeftu, vždycky od Vás bude očekávat něco víc. Zajímavé je, že něco navíc by měl však nabídnout on, protože jste mu dali tu příležitost (ze známosti).

    A k půjčování peněz, úplně nejšílenější je doprošovat se toho, aby Vám kámoš po roce vrátil prachy které jste mu půjčili, takže nejen že peníze nezhodnotíte (a díky inflace se vlastně znehodnotí), pak s tím ještě máte starosti a peníze dolujete nazpět.

    V životě se řídím heslem, že peníze a práce mezi rodinu a přátele nepatří.

  10. Radek napsal:

    Asi vím, jak to myslíš, problém je hlavně v těch případech, kdy chtějí kamarádi půjčit. Proti bro pricingu ale jinak nejsem, mám takové kamarády, pro které to udělám rád a vím, že se mnou nevyjebou a máme to nastavené tak, že mi to pak třeba někdy oplatí.
    Podle mě je biz hodně o lidech a dobrých kontaktech a pokud ty vztahy nejsou moc ok, pak ani biz nebude moc šlapat 😉

  11. Pavel napsal:

    Já pro jistotu nemám žádné kamarády. 🙂

  12. Honzik napsal:

    Já bych to zase tak tragicky neviděl. Pokud jde o peníze, tak ty jsem ochoten půjčit jenom blízké rodině. Každopádně co se týká „služeb“, tak jsem vždy známým, kteří mě požádali, bezuplatně vyhověl nebo jim doporučil někoho spolehlivého. Zatím se mi to vždy vrátilo i s úroky byť jinou cestou.

  13. Josef napsal:

    Tohle už jsem někde četl, jenom nevím kde. Myslím, že není důvod dávat přátelům nižší cenu. Potom by mě to přirozeně nutilo hledat zákazníky jinde než v blízkém okruhu, kde mám přitom vybudované nejužší a často nejlepší vztahy.

  14. Kvasnička Jan napsal:

    Ten článek mi něco hodně silně připomíná – mě 🙂 Snad každý druhý se s ním ztotožňuje. Raději už mezi kamarády žádný buss, když už, tak na úrovní smlouvy atd. Ale musím uznat, že bro pricing nebo „for free my mate“ jsem udělal několikrát a asi ještě několikrát udělám 🙂 Pro někoho to prostě má cenu udělat. Opravdu záleží člověk od člověka a jaký je mezi Vámi vztah.

  15. To jste vsichni teda super kamaradi…

    1.) Imho problem neni vubec v tom, ze po Vas nekdo neco chce, ale ze jsou to mrdky. Dobrej znamej Vam ty pujceny prachy vrati a jestli ne, tak alespon (za nejakej poplatek) zjistite, ze je to pycanek. Viz. De Niruv Pribeh z Bronxu…

    2.) Ani v podnikani nemusi byt nutne nejvyhodnejsi varianta dostat penize hned. Kdyz date znamemu slevu, nejen, ze se mohou zlepsit Vase vztahy, ale taky muzete zvysit pravdepodobnejsi, ze se o Vas nekde zmini, coz muze znamenat vice backlinku, zlepseni povedomi o produktu, sluzbe ci znacce ci primo nove zakazniky…

    Takze diky Lukasi Pampurikovi za slevu na Loly.sk! Haha!

  16. Martin napsal:

    Ja od kamošov zľavu nikdy nepýtam, pokiaľ sa jedná o ich živobytie. Naučil ma to brácho, keď som otvoril bar.

    Prišiel s frajerkou na drink. Keď chcel zaplatiť, som mu povedal, že to má gratis. On na to, že on neprišiel preto, aby dostal niečo zadarmo, ale aby ma podporil.

    Od vtedy nikdy nepýtam od kamošov zľavu (u ostatných sa o zľavu vždy pokúsim :). Takže s článkom sa plne stotožňujem 🙂

  17. Pablos napsal:

    Kdyz je to vyrovnany na obe strany, tak je to podle me v pohode. Me by naopak prislo divny, ze zaplatim kamaradovi zednikovi za to, ze mi prijde s necim pomoct a potom bych mu na oplatku uctoval za nejaky veci ohledne IT.

    Pokud toho u vas druha strana zneuziva, tak otazka, jestli bych je vubec nazyval „kamaradem“ nebo „vycurankem“ 🙂

  18. Patrik Šíma napsal:

    To je asi případ od případu, zajímavosti práce, vztahu s dotyčným a momentální vytíženosti/nálady. Každopádně je dobré umět říct ne. To ušetří spoustu problému v budoucnu.

  19. Anakin napsal:

    Mám zkušenost z druhé strany – kamarád mi (sám od sebe, aniž bych ho žádal) dával lepší cenu, jenže… zase občas upřednostňoval jiné zakázky za „plnotučné“ peníze, takže občas se to táhlo a tím tu výhodu zase negoval. Takže jsem měl dojem, že na tom tratíme oba. Pro laciné práce po známosti zřejmě platí varianta Paretova pravidla, že pak kšefty za 20% příjmu sežerou 80% času.

  20. Petr Jirásek napsal:

    Skutečně pěkný článek. Už jsem se s tím taky mnohokrát setkal.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *