Vzory a cíle – zamyšlení

Dneska trošku filozofická úvaha:).

Nedávno jsm přemýšlel nad tím, jak si člověk klade určité cíle a pokud je dosáhne(nebo se k nim blíží), tak si cíle zvedá. Spolu s cíli souvisí i osoby, které jsou naším vzorem. Teď pominu základní vzory, jako rodiče atd. Ale když člověk začíná třeba se sportem, tak je jeho vzor nejlepší hráč v lokálním týmu, jak se zlepšuje, tak třeba postoupí do vyšší ligy, kde jsou opět hráči o úroveň lepší a je co dohánět.

Podobně je to s podnikáním. Člověk začíná brigádama, kde si vydělá pár tisícikorun, je nadšen.  Vidí, že coby zaměstnanec si vydělá něco v řádu nízkých pětimístných čísel. Proto jeho cílem je zajistit si měsíční příjem okolo deseti tisíc korun. Když se mu toto podaří, tak začne přemýšlet o „průměrném platu“. Po dosažení průměrného platu je většinou meta 50 000Kč a dále už to závisí na jedincích a jejich schopnostech a možnostech.

To co popisuji jsem nedávno probíral s kamarády, kteří také podnikají, či mají různé jiné činnosti, kterými se živí. Také jsme se zamýšleli, kolik jsou nějaké „mety“ pro to, kolik by člověk měl měsíčně vydělat, tak aby přežil, žil a mohl si užívat. Vše vždy záleží na tom, jakou má životní situaci, jinak je na tom student, který bydlí u rodičů, kteří mu vše platí a jinak člověk, co má rodinu a případně dítě. Ale shodli jsme se, že meta 50 000Kč za měsíc jako příjem rodiny stačí na pohodové žití v pěkném bytě a člověk nemusí přemýšlet nad tím, zda půjde do kina, na drink, nebo zda si něco pěkného koupí. Vychází to z poměru výdělku k ceně věcí. A pak jsme určili ještě druhou metu a to 500 000Kč měsíčně, která stačí na luxusní žití:). To je člověku víceméně jedno, kde bydlí, za dva měsíční výdělky si může koupit hodně pěkné auto a nepřemýšlí nad tím, co a kde utrácí.

A co vy, jaké máte vzory a cíle?

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. perfekcionista napsal:

  He, taky jsem se zrovna dneska na blogu trochu zamyslel nad nejakym tim cilem:) Je to posledni dobou popularni, ale casto docela podnetne ctivo.

  Neodhadoval jsem teda konkretni castky, to je dost relativni. Tech 500K mesicne je (aspon ted) pro me dost extremni cislo, nenapada me ted moc, jak je efektivne vyuzit. Ale jsem si jisty, ze bych neco vymyslel;) Spis bych je investoval do rozvoje neceho vetsiho.

  Ale do stavu, kdy nepremyslim nad tim, co kde utracim bych se dostat nechtel. Pak bych je snadno mohl rozhyrit bez nejakeho smyslu. Spis bych se zamyslel nad tim, jak je kreativne vyuzit pro neco uzitecneho.

  Ale tech 50K/mesicne (ovsem pro jednoho, ne celou rodinu) je uz takovy realnejsi mezistupen a dobry odrazovy mustek 🙂

 2. Peter napsal:

  Ja vzory nemám, lebo darmo by som hľadal niekoho kto je lepší ako ja, keďže ja som najlepší, najúžasnejší a najinteligentnejší človek na svete. 🙂

 3. Bug napsal:

  2perfekcionista – hned na to jdu mrknout:)

  2Peter – jáj, tak to si se právě stal pro mě vzorem 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *