Rok 2011 stojí za …

Před pár dny jsem na svém blogu oznamoval spuštění provizního systému AffilBox. U té příležitosti jsem zahlédl svůj poslední příspěvek z konce loňského roku, který nadšeně hodnotil rok 2010. Dohledal jsem si i celkem pozitivní ohlédnutí za rokem 2009. No a tak jsem si řekl, že bych mohl něco napsat o roku 2011, který stojí pěkně za …!

Rok začal v pohodě, mojí hlavní aktivitou bylo provozování slevového serveru Slevoweb.cz a postupné utlumování ostatních aktivit. Leden byl velmi dobrý měsíc, skvěle se vydělalo a vypadalo to, že lidi mají po Vánocích ještě stále dost peněz na utrácení. Moje pracovní povinnosti v tomto projektu mě zabíraly 10h a více denně a tak jsem musel postupně odstavit ostatní projekty a postupně je prodal, nebo ukončil.

Únor byl ve znamení zpomalení. Trh slevových serverů kulminoval, bylo tu zrhuba 275 slevových serverů a 200 agregátorů. Na tak malý trh, jakým Česká republika je, to je neuvěřitelné číslo (v USA je slevových serverů cca 60 a pár agregátorů). Náš server se pohyboval v první dvacítce, takže jsme byli celkem spokojeni. Ovšem stálo to velké úsilí, pracoval jsem prakticky od rána do večera. Můj běžný den vypadal asi následovně:

7:45 – Vstanu a dám kafe a běžím do kanclu
8:00 – Vyřizuji nějaké záležitosti pro své projekty a emaily co přišly přes noc.
8:15 – Přijde copywriterka, probereme co je  potřeba dělat
9:00 – Řeším supporty, rozděluji úkoly
10:00 – Zpracování plateb, kontrola těch co nezaplatili, nebo tvrdí, zda zaplatili
11:00 – Juchů, mám hodinu na svou práci
12:00 –  Oběd
12:30 – Zpět v práci, opět řeším kdo co dělá (spíš nedělá), zadávání a kontrola práce
13:00 – IT development, příprava nových modulů, psaní specifikace
16:00 – Conference call do Prahy a řešení aktuálních záležitostí
17:30 – Cca hodinu řeším vlastní projekty a jiné záležitosti
18:45 – Jdu domů a dávám večeři
21:00 – Programátor je konečně online a řeším s ním bugy, nové funkce atd.
23:30 – Jdu spát

V podobném duchu se nesly měsíce únor a březen. Každý týden do Prahy, ráno v 7h tam, večer ve 23h zpět, na silnici ledovky, docela otrava. Od rána do večera se makalo na Slevowebu, koncem března jsme i díky kampani v rádiu dosáhli na 13. pozici mezi slevovými servery. Koncem měsíce jsem také z toho všeho začal být pěkně otrávený. Práce od nevidím do nevidím a nic z toho, veškeré příjmy jsme reinvestovali zpět do růstu. Neměl jsem čas na nic jiného a odmítal jsem zakázky, takže postupně začaly vysychat také mé příjmy. Míra naštvání vyvrcholila na přelomu března a dubna. Zajel jsem za společníkem do Prahy a oznámil mu, že bych rád s projektem skončil. Buď jej prodejme, nebo změňme obchodní model tak, aby nám nezabral více jak dvě hodiny denně a my se mohli věnovat něčemu novému.

Celý duben probíhalo hledání kupce, bylo to celkem náročné. Když všichni viděli náš systém a minimální náklady, tak padali do kolen a obdivovali, ale všichni si byli vědomi toho, jak ten trh vypadá a že vytvořit nový server je jednoduché, takže šlo spíše o prodej kontaktů a nějaké historie. Po pár týdnech jsme narazili celkem náhodně na budoucího kupce a během tří dnů uzavřeli deal! Tak to má být. Ještě pár týdnů jsem zlehka předával své činnosti v projektu a s projektem i lidma se rozloučil na super party:).

Jak jsem již psal výše, tak kvůli velké časové náročnosti jsem zrušil většinu svých projektů, odmítal zakázky od dlouhodobých klientů a vypověděl spoustu smluv. Takže vlastně nyní po prodeji jsem měl minimální příjmy. Byly založeny vlastně na dvou pilířích. První byl portfolio pokerových webů a druhý byla správa webu ufon.cz. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak se s Ufonem naše cesty také postupně rozchází. Tento příběh si nechám do jiného článku, myslím, že by mohl být ještě zajímavý. Takže zbývá jediný pilíř. A jak každý podnikatel ví, tak to není zrovna nejlepší. Ještě musím podotknout, že z peněz za prodej Slevowebu jsem poplatil nějaké dluhy co jsem měl na podnikání a zbylo mi pár korun (ale naprosto nic nedlužím, což je super).

No a 15. dubna se mi můj pilíř zhroutil. Proč? Protože se v Americe udál tzv. Černý pátek, kdy DOJ zabavilo domény třem největším hernám působícím na americkém trhu z důvodu praní špinavých peněz a nelegálních finančních operací.  To mělo za následek, že jsem ihned přišel o několik tisíc dolarů, které jsem v těchto hernách měl a následné také o řádově tisíce dolarů měsíčně z provizních programů. Také hráči obecně se lekli co se děje a v dubnu a květnu skoro nehráli, takže se tyto měsíci staly nejhoršími v mé provizní historii.

Takže tu máme květen, já jsem bez příjmů a bez práce. Trošku jsem zkusil naťuknout staré zdroje zakázek a zjistil jsem, že to není jak bývalo. Vždy jsem měl přetlak zakázek a práce, dělal jsem většinou na dvou najednou a třetí jsem měl rozjednanou a v záloze čtvrtou, takže vždy bylo práce dost a ještě ke všemu byla fajn placená. Takže krize konečně dorazila i ke mně. Po trošku větším rozhlédnutí jsem zjistil, že i všude okolo.

Když není práce, tak je čas na odpočinek a lehké zvážení co dál. Takže jsem měsíc trávil klídečkem, rovnáním věcí v hlavě a čtením. Přečetl jsem spoustu knížek, tolik jsem jich v jednom měsíci snad v životě nepřečetl. Změnil jsem také složení zdrojů mojí RSS čtečky a přemýšlel co dál.

Nápad přišel. Udělat provizní síť. Pár dní jsem věnoval průzkumu trhu, v Česku nic schopného neexistuje, takže cesta je volná. Začal jsem sepisovat návrh funkcí, shánět nějaký design a vymýšlet propagaci. Koncem června se na tom začalo pracovat, začátkem srpna jsme spustili beta test a začátkem září máme již veřejnou verzi a první klienty.

Když už to vypadalo, že se vše spraví, tak v červnu začali naši poslanci na základě lobbingu sázkových společností jednat o zákonu, který by zakázal hraní a propagaci herních společností, které v CZ nemají licenci a sídlo. To by znamenalo konec mého poker bizu a také se okamžitě zvedla podobná vlna, jako v dubnu a hráči opět přestali hrát. Takže další atak přijmů, které vypadaly, že by se polehoučku mohly zvednout.

Takže jak je vidět, tak první půlka roku stála pěkně za ho..o. Jsem realista se sklonem k optimizmu, takže i tento příspěvek zakončím veseleji. V poslední době pracuji na AffilBoxu, neskutečně mě to baví a je to něco co jsem chtěl dělat už pár let a nikdy se k tomu neodhodlal. Dělám pár hodin denně, absolutně bez stresu. Více si užívám volna. Včera jsme byli v Praze v ZOO apod.

Minulý týden jsem vyhrál v poker turnaji iPad2. Moc se těším, až mi přijde. Takže další pozitivní věc.

Také „krize“ měla vliv na můj pohled na podnikání, peníze a náklady. Nikdy jsem peníze neřešil, vždy byly a jestli mě server stál 500 Kč, nebo 1000 Kč měsíčně mi bylo jedno. Nyní mám dva za 300 Kč měsíčně a jsou mnohem rychlejší, než ty předchozí, za které jsem platil necelých 1500 Kč. Zrušil jsem mimo jedné všechny kreditky. Změnil tarif u operátora a měsíčně tím ušetřím cca 800 Kč a spoustu dalších věcí, které když se nasčítají, tak dají několik desítek tisíc za měsíc. Stejně tak jsem poplatil všechny půjčky, takže to je dalších pár desítek tisíc na úrocích. Takže v náhledu na finance to bylo rozhodně super:).

Pokud jste dočetli až sem, tak vám děkuji, a můžete mi nechat nějaký komentář. Všem přeji, aby se v roce 2011 dařilo a věřím, že až budu psát o druhé polovině roku, že to budou jen samé pozitiva a bude to o tom, jak se daří.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Aes napsal:

  Je to sick, politika mě nikdy moc nezajímala, ale to co si tady ty vocasové typu Farský a spol. dovolujou, je už moc. Každopádně bych měl nápad jak ten tvůj pokerový affiliate trochu diverzifikovat, pokud bys měl zájem, ozvi se na email.

  GL a ať to jede

 2. eMan napsal:

  Super, affilbox vypadá dobře, někdy je prostě potřeba zpomalit…

 3. frances napsal:

  Fiha tak to bylo jak na horske draze (ale smerem dolu), snad uz se to v dalsim pololeti zvedne. S affiboxem drzim palce:)

 4. Viktor Hanacek napsal:

  Tohle je skvely clanek. Libi se mi, jak zachazis do detailu. Je to inspirujici, taky bych se ted chtel trochu rozjet. Hodne zdaru 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *