Proč chcete pasivní příjem?

Mnoho lidí dnes touží po pasivním příjmu. Ale položili si otázku proč? Proč a na co jej chtějí?

Pasivní příjem neexistuje. Tečka.

Na vytvoření pasivního příjmu je potřeba dobu tlačit „sáňky“ do kopce, aby se pak chvíli člověk pasivně sklouznul a mohl sáňky opět tlačit nahoru. Takže do pasivního sklouznutí je potřeba započítat čas tlačení nahoru. Nebo je třeba něco, co bude „pasivní“ příjem generovat koupit. Opět je třeba tyto peníze nutné na nákup nějak vydělat.

Jediný pasivní příjem, který můžete získat, je na pracáku.

Zamysleme se ale nad tím, čistě teoreticky, kdyby bylo možno pasivního příjmu dosáhnout (alespoň takového co se udrží stabilně po dobu jednoho roku). Proč by jej někdo chtěl a co by s ním dělal?

1) Chce jej jako peníze navíc ke svému zaměstnání

Takže si ujme kus úspor a koupí si pasivní příjem, aby mu za ten jeden rok to co si ukrojil zase vydělal. Nebo maká měsíc na něčem, co mu bude tyto peníze přinášet. Má s tím starosti, musí něco umět, musí o tom přemýšlet, než to zkompletuje a pak se modlí, aby mu to co nejdéle vydrželo.

Ale co kdyby onoho půl roku raději vzal nějakou práci navíc? A čas, který věnoval tvorbě pasivního příjmu věnoval tomu? Věřím, že by si vydělal více.

2) Chce jej jako náhradu za své zaměstnání

Vytvořit pasivní příjem, co generuje 30 tis. / měsíc je fakt makačka. A pokud to má vydržet rok, tak osobně moc nevím. Buď je člověk závislý na vyhledávačích a tudíž ze dne na den o příjem přijde, nebo na klientech a tudíž musí poskytovat podporu, jinak o příjem opět přijde.

Proč jej chce jako náhradu za své zaměstnání? Protože ho nebaví, protože se necítí svobodný? Protože ho nenaplňuje? Nebylo by tedy řešením najít takovou práci, která jej baví a činí jej šťastným?

3) Chce jej, protože si chce něco koupit

Tak je opět lepší varianta zamakat, vzít druhou práci / zakázku a vydělat si s čistou hlavou a rychleji.

Nehledejte pasivní příjem, nehledejte zkratky, hledejte dlouhodobě udržitelný busines, jedině tak uspějete!

Zasílat články o podnikání e-mailem

Mário Roženský

Mário Roženský

Věnuji se vývoji SaaS aplikací AffilBox a SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak prodat více díky Affiliate marketingu.

Komentáře

 • DagmarKa 01.08.2016 15:36

  Mario, chtěla bych odpovědět na otázku, k čemu se mi hodí ten „pasivní“ příjem.

  Krom toho, že jednou určitě budu „nemohoucí“ a důchody nebudou, jak už tu někdo zmiňoval, tak bych ráda, aby mi můj „model příjmu“ umožnil trávit dost času se svými dětmi – pokud budu chodit do práce, která mi zaplatí bydlení, jídlo atd. a budu tam trávit celé dny a chodit domů jen spát, tak své děti neuvidím než spát, a stejně nebudu mít peníze na věci jako je např. soukromá školka. Na druhou stranu můžu do práce nechodit a nebudu mít peníze ani na jídlo….

  Pasivní příjem by tedy měl být ten, co si ho zasloužím, protože pracuji smysluplně a efektivně, ale vystačí mi na to, abych měla dost času na to být se svými dětmi a dělat věci, které mne baví, které jsou užitečné, ale příjem bohužel negenerují (nebo já to neumím, zatím jsem nenašla způsob jak dostat peníze za to, že se starám o své vlastní děti a při tom třeba „běhám“) – pokud bych prostě jen dělala co mne baví, tak za chvíli nebudu mít kde bydlet a co jíst – to je jasný – ostatně i to jsem už zkusila, přežila jsem to, ale nikomu, bych takovou zkušenost nepřála :-)

 • Stanislav Puffler 16.03.2015 11:57

  Zdravím Mario,
  super článek, s mnoha tezema souhlas. Nicméně, když už jsme u těch business modelů – zajímal by mne tvůj názor na MLM. To je přeci do určité míry a v určitou chvíli pasivní příjem – ano záleží jak se zadaří, v jaké rovině té hierarchie člověk je, ale má-li pod sebou rozrůstající se hierarchii (která dělá tzv. na něj), tak se může dostat do situace, kdy jej živí pasivní příjem. Nebo ne?

  Jasně, že je tam na začátku investice, energie, čas … ale teoreticky lze dojít do fáze, kdy ani jedno z toho není potřeba a „tvoje koně“ – mimochodem taktéž pachtící se urputně za pasivním příjmem – vygenerují dostatečné provize na živobytí. Pominu-li pak to, že s jídlem přichází chuť a člověk má v hlavě tak nějak zakódováno, že se nespokojí s málem a chce růst a chce víc, tak tam ta šance teoreticky je.

  • Mário Roženský 16.03.2015 14:07

   V MLM je neustále pasivní příjem omýlaný a chudáci mladí na to skáčou. Před cca 8 lety spousta mých kamarádů šla do různých MLM, dřeli rok a dostali se na nějakých 100k za měsíc. Pěkně vydělané peníze super. Začali se mi smát, proč furt já něco dělám, že oni teď mají ten pasivní příjem a že jej budou mít až do důchodu, utráceli tolik co vydělali. O dva roky později z 6 kamarádů v MLM byli již jen dva a horko těžko se sanžili vydělat aspoň na sebe. Jejich větve co měli pod sebou se rozpadly.

   Houby pasivní příjem :). Pokud nejsi vlastníkem MLM firmy, tak to pasivní příjem není ani zdaleka :D.

   Mário Roženský
  • Zuzka M 16.03.2015 18:28

   Každá MLM společnost vymyslí způsob, jak původně slibované pasivní příjmy nevyplácet. Osobní zkušenost…

 • ZB 16.03.2015 11:52

  Já chápu pasivní příjem jako něco, co funguje mimo neudržitelný model čas za peníze. Umožňuje mi mít v jeden moment peníze i čas, což jinak nejde (s výjimkou velmi omezených dovolených). A jinak affilem, fotobankami, PPC i dalšími činnostmi jde vydělat 30 tisíc měsíčně na hodně dlouho. Zpočátku je to boj, ale potom už to jde udržovat za zlomek námahy kterou na takový plat musí vynaložit průměrný občan ČR. A o to tady asi jde… počítám že vidina 40 let práce pro korporátního vydřiducha a následné živoření s mrzkým důchodem, který se naší věkové skupiny beztak nejspíš netýká asi není lákavý plán…

 • Hodinár 28.01.2015 14:48

  Zaujímavá diskusia:) tiež som kedysi chcel vybudovať pasívny príjem, ale momentálne budem rád, keď zmením full time prácu v it korporácii za full time prácu na vlastných online projektoch. Snáď sa mi to niekedy podarí. Ale je to fakt makačka zarobiť online.

 • Pasivní příjem – Zápisník | Daniel Nytra 30.08.2014 14:10

  […] Já osobně vnímám toto slovní spojení spíše jako postupné zhodnocení práce: Na začátku se nadřete a pak už „jen“ optimalizujete. Hezky to popsal Mário Roženský ve svém blogu. […]

 • Ako mi pasívny príjem uľahčuje cestovanie po svete | www.chodelka.sk 28.08.2014 13:32

  […] Proč chete pasivní příjem od Mária Roženského […]

 • Lukáš Chmela 23.07.2014 09:54

  S dovolením přispěju do debaty..
  Pasivní příjem tak jak je předkládán Kyiosakim je běh na velmi dlouhou trať, kterou drtivá většina nejen nedoběhne, ale ani neodstartuje a mnoho jeho příkladů je na či spíše za hranicí fantazie… – například jeho metodika odkupu bytů na schodech soudů s brutálním diskontem je pro poměry v ČR mimořádně vtipná, aneb čeho se v ČR nikdy nedočkáme… (ano bigplayers nakupují portfolia zabavených bytů v ČR přímo od bank, ale jedná se o balíky nemovitostí v objemu přes 1mld Kč… samozřejmě něco teče do dražebních síní, ale nedejte se vysmát, že Maruška z Trutnova si koupí nový RD v Průhonicích za 500.000 v hodnotě 25mil Kč, protože to četla v Kyiosakim…) Nebo jeho rada – našetři si na equitu bytu a pak ho pronajímej (samozřejmě nevysloveně počítá s nulovou amortizací a 100% obsazeností hodným včas (!) platícím člověkem… next best joke…) je pro většinu lidí, kteří jsou jsou zaměstnanci v ČR s 11-14.000 netto nepřekonatelná bariéra pro vstup.
  Kyiosaki je celosvětově produktem MLM a celý biz mu stojí na výborném marketingu – pokud prodáte knížku do struktur MLM, která má miliony členů tak se logicky stanete bestsellerem a samozřejmě nejsnažší je doprodat stávajícím klientům, takže další knížky jsou logicky bestsellerem díky MLM sítím také…a aby okolní MLM nezaostávali a neodcházeli jim členové tak do svého MLM jeho knížky raději dodáte také… takže knižní „virál“ jak z učebnice marketingu… ) Knihy mu píše ghostwriter stejně jako u Tracyho nebo jiných… (nebo věříte, že Cliton nebo herci si to píšou sami? u těchto je to podobné… proto S. Lechter and Kyiosaki nebo Maloney and Kyiosaki…) a bylo by dobré také dodat, že i Kyiosaki má „chybky“… http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/267341-nekonecne-vynosy-a-konecna-bohatemu-tatovi-bankrotuje-firma
  Kyiosaki má dobrý marketing, ale jeho knížky by mohl být nacpány do 1 ks se 100 stránkama… když už jsme u Kyiosakiho tak připomínám, že „pasivní“ příjem bez leverage má i takový noční recepční-sedí, kouká, spí, námaha blízko 0… a..zaplaceno… (joke)
  Dobrý fight na téma Kyiosaki vs. realita je zde: http://www.johntreed.com/Kiyosaki.html
  Mezi Kyiosakiho teorií a reálným byznysem jak ho dělá v ČR třeba Penta, PSN nebo R. Vítek je tak obrovský rozdíl, který běžný čtenář jeho knížek nedokáže ani domyslet…
  PS: Sorry komu jsem šlápl na hrdinu z edice wishful thinking, nebojte, příjde jiný…

  • Mário Roženský 23.07.2014 14:52

   Řekl bych, že Kyiosaki dnes není hrdinou nikoho. Pomohl zvednout oči a ukázat, že to jde jinak. Ty cesty se různí. Stejně tak 4hodinový pracovní týden rozvířil vody a ukázal, že jde dělat věci jinak. Pokud někdo bude jednu či druhou knihu následovat důsledně, tak asi zkrachuje. Pokud použije selský rozum, tak má velikou šanci uspět.

   Mário Roženský
   • Lukáš Chmela 23.07.2014 15:41

    Ferriss i Kiyosaki – oba měli výborné PR i podpůrný marketing. Na Ferrissovi ostatně dělalo hodně velkých kluků v affiliate. V každém případě co je spojuje – ukazování teorie „jak by se to mělo“ nebo „mohlo“ dělat samozřejmě při apelování na silné motivátory – Kiyosaki – „nedřete pro prachy – zařiďte tak a tak ať Vám chodí samy“ a v USA oblíbené téma „buďte sami sobě šéfem a žijte American dream“… a Ferriss motivuje pomocí apelu na „práce 9-17h sucks – přece neprožijete život v práci jako chudáci“ a rozšířeno o cílovou skupinu „nedřete jako debilové ve svém byznysu když vše může běžet na automatech s backofficem v Indii“ a teď to aplikujte na:
    – průměrného Čecha, který byl nejdál v Bratislavě nebo na Balatonu, bere 11.000 ntto, žije v 2kk v okresním městě nebo na člověka, který je OSVČ a je třeba truhlář… Fuck, shit happend… knížka letí do kouta, teorie taky a pouští se Olympiáda nebo telenovela… protože většina (a to bude více než 80/20) lidí nejsou technicky zdatní a digital friendly hipsteři nebo lidé kteří umí pracovat s financováním nemovitostí…

    Kdysi jsem v jedné knížce četl zajímavou myšlenku – když byla zlatá horečka v USA, tak nejvíc vydělali ti – kteří prodávali nástroje a nářadí – ti vydělávali pořád. (dnes je ta páka třeba software, poskytování šablon nebo CMS licencí na web, prodej backlinků, atd.) Kdežto ti co hledali zlato většinou neuspěli a čím později přišli tak tím menší šanci měli… podobné je to i u těchto autorů – ti vydělávají pořád díky tomu, že napsali knížku, natočili videa atd.. ta laverage one to many skrze automaty a royalties je zajímavá mimo jiné i škálovatelností, automatizací a při dobré niche i výtěžností…

    Oba koncepty mohou fungovat, ale 99% lidí to ani nespustí, a pokud spustí, nedotáhnou… jako ve většině činností.
    Oba autory jsem četl hned jak knížky vyšly a četl jsem i další jejich díla. Knížky jsou to zajímavé, čtivé, oba autoři mě svého času inspirovali některými myšlenkami – mezi knížkou „měl byste XY“ a mezi reálným zapracováním je velká či spíše obrovská propast, kterou překlenou jen ti nejhouževnatější…

 • Tomáš 24.09.2013 21:32

  Zdravím a s touto částí plně nesouhlasím: Pasivní příjem neexistuje. Tečka.

  Pasivní příjem existuje – aby se získal, tak se musí v první řadě pro něj něco udělat, aby jste jej do konce života dostávali. Např. naši důchodci. Chodili do práce 40 let a ve stáří za to dostávají důchod. Ale, tento příklad zde již někdo výše zmiňoval.

  Dost lidí si myslí, že si Pasivní příjem vybuduje do měsíce. Jenže, tato cesta je velice dlouhá.

 • Martin 24.09.2013 16:39

  Zuzko přesně moje slova :-) Chci se s Tebou seznámit :-)

 • hry na tablet 06.09.2013 15:23

  Super článek, čím míň bude lidí budovat pasivní příjem na internetu, tím menší bude v tomto oboru konkurence, dle mého názoru budovat pasivní příjem v oblasti, která člověka baví má smysl.

 • Pasivní příjem 01.09.2013 17:31

  Já bych to takto černě neviděl s těmi sáňkami – proč by měly sjet vždycky až dolů? :-) Spíš bych řekl, že na začátku je musíme tlačit do kopce, pak po rovině a když se začne dařit jedeme z mírného kopečka, který ale časem může být strmější. Jasně, že nás občas může něco přibrzdit a taky je potřeba občas korigovat směr. Pasivní příjem pro mě neznamená, že bych nedělal nic, ale dává mi časovou flexibilitu a možnost vypadnout na dovolenou častěji než při normální práci.

 • Zuzka 18.08.2013 20:11

  Pane Roženský, tak, jak ho definujete, tedy, že se opravdu nedělá vůbec nic, v takové podobě pasivní příjem neexistuje, s tím souhlasím. Existují ale takové druhy příjmů, jejichž čas založení se neshoduje s časem, kdy pak příjem plyne. Takové příjmy se často jako pasivní označují, spousta lidí (včetně mě a pana Lubomíra) je takto chápe a stojí nám za to v produktivním věku tvrdě pracovat, abychom jednou (v důchodu) neměli starosti, až se na nás jako na staré a neschopné pracovat, stát vykašle a nevyplatí nám takový důchod, abychom z něj důstojně vyžili. Pak se nám náš pasivní příjem bude velmi hodit.

 • Mário Roženský 18.08.2013 16:24

  Ano mám, pasivní = nic nedělám.

  Mário Roženský
 • Mário Roženský 18.08.2013 16:02

  Ano zdá. Je to nějaká činnost spojená s tvým příjméme, bez které by vyhasl, kterou musíš vykonávat.

  Mário Roženský
  • Ľubomír 18.08.2013 16:07

   Koľko hodín do týždňa pracujete na tom aby ste dostal plat alebo aby ste vyprodukoval nejaký obrat? Podľa mňa nie je práca každá činnosť, ja pracujem popri tom že udržiavam môj pasívny príjem na budovaní ďalších vecí ktoré mi v budúcnosti budú prinášať pasívny príjem a v súčastnosti prinášajú aktívny. To je práca. Podľa mňa máte len „prísne kritériá“ na pasívny príjem :)

 • Ľubomír 18.08.2013 14:50

  Ja pasívny príjem mám. Podnikám v oblasti financií už piati rok a pasívny príjem mám celkom slušný. To že niekto nedokáže alebo ešte nemá pasívny príjem neznamená že neexistuje. Samozrejme Že ho treba vytvoriť čo stojí nemalé úsilie. Veď nič dobré na svete nie je úplne zadarmo. Treba sa snažiť a pracovať na jeho vytvorení. A to že vám niekto povie že „pasívny príjem neexistuje, lepšie je viac pracovať pre niekoho (12+ hodín denne) aby ste mali momentálne viacej peňazí je logická hlúposť. Dokedy zvládnete takto pracovať? 30 – 40 rokov? A čo potom? nebudete potom potrebovať nejaký pasívny príjem? A kedy chcete potom vlastne žiť keď budete stále pracovať na tom aby ste viac zarobili v práci? A z čoho budete žiť v starobe? alebo sa o vás štát / zamestnávateľ postará za to že ste „dobre pracovali?“

  Pasívny príjem treba budovať, tvrdo makať a starať sa oň aj keď je hotový. Ale nestojí to za to? Alebo chcete pracovať celý život na niekoho chrbát a na starobu živoriť? Spôsobov je veľa, budovať podnik, sieťové podnikanie, pravidelne investovať alebo šetriť a milión iných. Otázkou zostáva koľko chcete do jeho budovania investovať síl a peňazí, od toho závisí ako dlho vám bude trvať ho vybudovať.

  • Mário Roženský 18.08.2013 15:26

   Lubomíre – nemáte pasivní příjem. Nebo alespoň si protiřečíte, viz.: „Pasívny príjem treba budovať, tvrdo makať a starať sa oň aj keď je hotový.“

   Mário Roženský
   • Ľubomír 18.08.2013 16:00

    Pasívny príjem nehovorí o tom že pre jeho dosiahnutie nemusíme nič spraviť alebo že sa oň netreba starať ale o tom že je to príjem ktorý keď človek dosiahne nemusí viac na ňom pracovať. To že sa v priebehu týždňa stretnem 4 krát z mojimi vedúcimi na káve a obede podľa mňa nie je práca. Zdá sa vám 5 hodín do týždňa pri obede ako práca?

 • William Shakespeare 03.07.2013 00:45

  Ale ano, ovsem ze existuje. Nekdo napise vyborne dilo, povedenou hru, dokonce i vice podobnych (Hamlet,Romeo a Julie). A vy to dilo nepravem vydavate ze sve, pak sklidite, co jste nezaseli a obdivuji vas jeste dalsi generace. Nakonec skoncite i na wikipedii a v kazde ucebnici o historii divadla a literatury.

 • Radek 26.06.2013 14:09

  Je to tak, poslední dobou si to uvědomuju čím dál víc. Myslel jsem si, že už mám z nějakých webů pasivní příjem vybudovaný, ale weby sami dlouho fungovat nedokážou a musí se pořád trochu propagovat, aby zisky byli dostatečné.
  Hlavně už vidím to, kolik let jsem při práci na PC strávil a teprve teď začíná být ta práce nějak efektivní a začínám z toho vydělávat.

 • Zuzka 23.06.2013 14:52

  Ještě si dovolím zodpovědět otázku z nadpisu – Chci pasivní příjem, protože se neumím pást. A věčně pracovat pravděpodobně nebudu moct. Je na tom něco špatně? Jen se chci zajistit, když nám důchodový systém pomalu ale jistě kolabuje (a reforma to nezachrání), aby mě jednou nemusely živit výhradně mé děti. Dobře vím, že v tom věku (jako jsem dnes já) budou mít dost starostí samy se sebou, natož ještě podporovat své rodiče. Já bych s tím nyní u svých rodičů také měla určité problémy…

 • en ligne 22.06.2013 09:25

  ja osobne mám menší pasívny príjem, ale ak počítam koľko času som do toho investoval v minulosti, tak to pasívny príjem nikdy nemôže byť

 • Viktor Hanáček 21.06.2013 21:14

  No ale o tom to přece je, ne? Pasivní příjem se jako všechno musí nějak vybudovat. A když třeba já dělám WordPress/Tumblr šablony, tak udělám jednu šablonu, tu dám k prodeji a pak, jak se prodává, už je to (při minimálně několika růžových brýlích :)) můj pasivní příjem. Kdy už vesměs nic* nedělám a jen se mi přičítají peníze za prodeje.

  Nějak nechápu, proč se to tak moc řeší a rozmazává. O co vlastně doopravdy jde? Vůbec to nemyslím zle, spíš tím žádám o nějaké vysvětlení, jestli něco nepřehlížím.

  Díky

  *neberte to doslova, někdy jsou potřeba updaty a bugfixy atd atd, ale vesměs spíš nic

 • Miškin 21.06.2013 10:20

  Pasivní výdělek existuje, ale je třeba si zaplatit práci jiných lidí :)

 • Zuzka 19.06.2013 21:53

  To Honza: Pro důchod si musíte nejen dojít, ale mít také „odpracováno“, resp. „zaplaceno“ určitý počet let, nevím z hlavy, kolik přesně, a existují lidé, kteří sice dosáhli důchodového věku, ale nemají zatím na důchod nárok, protože neplatili soc. pojištění dostatečně dlouhou dobu.
  Také znám takové příjmy, pro které nemusím po určité době už nic dělat, a za pasivní je považuji, ale autorské honoráře to pokud vím nejsou, ty skutečně s časem klesají, až posléze zcela zaniknou. Je jen několik málo šťastlivců, jejichž práce dosáhla takové popularity, že jim autorské honoráře neklesají po zbytek jejich života a mohou z nich žít podle zákona po dobu 70 let ještě jejich dědici.

 • Honza 19.06.2013 18:58

  To Zuzka:
  já jsem to psal z vlastní zkušenosti. Zda se musí pro ten příjem na počátku něco udělat, o tom nikdo nediskutuje. Já to za pasivní příjem považuji, protože jej dostávám pravidelně s nulovým dodatečným úsilím.
  Ano, pro důchod si musíte dojít. :-)

 • Mirek 19.06.2013 17:30

  Pasivní příjem chápu tak, že na něj člověk nemusí denně šahat. např. prodej ebooku. Zákazní vybere, zaplatí a rovnou stáhne. Kdežto u normálního eshopu zákazník vybere, zaplatí a ty to musíš zabalit, udělat fakturu a vyřídit poštu. A musíš to dělat denně.

 • Honza 19.06.2013 06:52

  Super článek! Poslední dobou se rozrostl kult pasivního příjmu do velkých rozměrů. Mít pasivní příjem je In, pořádá se spousta seminářů, píše spousta knih, které jdou na dračku. Je pravda že v mnoha případech ten příjem až tak pasívní není a mnoho lidí si ani nesečte náklady (finanční+nefinanční) a nebilancuje jak moc teda pasivně vydělají. Na webu je spousta blogů kde autoři odhalují jak se jim daří si „pasivně“ přivydělat pár stovek nebo tisíc…ale když popisují, kolik za tím bylo práce (affil weby apod) stejně na to aby peníze nchodily stále makají (takže žádná pasivita), navíc do toho sypou vždy peníze na rozjezd – souhlasím s názorem autora že je lepší se věnovat vytvoření funkčního businessu a přehodnotit svůj vztah k současnému stylu vydělávání peněz – co je na něm špatně že člověk potřebuje peníze navíc.
  Na druhou stranu pasivním příjmem může být také investice např. do nemovitostí (zisk z pronájmu) ale toto není druh projektu o kterém se tu píše.

 • Petr Jiránek 19.06.2013 06:38

  Co jsi mám přesně představit pod označením „business model“? (jeden projekt? nebo celý systém výdělku?)

  (celé je to o tom, jak člověk vnímá slovo „pasivní“, když se řekne „pasivní obrana“ ve fotbale, také to neznamená, že hráči vůbec nehrají)

  Popravdě nechápu, kde se vzalo, že pasivní příjem znamená, že se na něco celý rok vůbec nešáhne, a ono to sype.

  Nechci se ohánět Wiki, ale je to tam dost jasně http://cs.wikipedia.org/wiki/Pasivn%C3%AD_p%C5%99%C3%ADjem

  1/pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí (nebo práci)
  2/ kde není vyžadováná má přítomnost

  – kde bod 2/ je důležitější než bod 1/

 • Mário Roženský 19.06.2013 06:20

  Petr, protože neznám žádný business model, který by fungoval tak, aby si na něj rok nemusel sáhnout a generoval více než 5.000 Kč.

  Mário Roženský
 • Petr Jiránek 19.06.2013 06:15

  Ještě doplním:
  Spíše o tom, jestli pasivní příjem existuje nebo ne, je to celé o tom, jak kdo, pasivní příjem vnímá. Hezky to napsala Zuzka 18. 6. 2013 v 19:15.

 • Petr Jiránek 19.06.2013 06:12

  Předně, díky za článek a jiný úhel pohledu na věc. Úvahu, chápu. Nechápu, proč je uvažovaným obdobím 1 rok.
  Úvaha v bodu 1/ z mého pohledu, není dotažena:

  – v prvém roce si uzmu z úspor, koupím např. web
  – řekněme 1 rok návratnost investice
  – v druhém roce již projekt může generovat pasivní příjem
  – ano, musím vystavit faktury, ano, musím se starat (možná) o obsah (ale, spíš to bude dělat někdo za mne) – to jsou, minimální náklady

  Souhlasím, s tím, že je nesmysl (aspoň pro mne) stavět své příjmy pouze na pasivních zdrojích. Určitě, je dobré příjem postavit „na více pilířích“.

 • anakin 19.06.2013 01:04

  Dekuji za kazdy takovy clanek, ktery odradi pripadne dalsi snazivce od podobneho zameru:)

 • Jarek Mikeš 18.06.2013 21:04

  Hehe :-) Pěkně si to napsal. Já zrovna v neděli natočil podcast zrovna o tom stejném. Protože se na Internetu čím dál víc skloňuje pasivní příjem a jaký je to zázrak. Osobně si myslím, že to je horší cesta, než když člověk na něj kašle a buduje radši byznys. A nějaký „paušální“ příjem je pak vedlejší efekt.

 • Mário Roženský 18.06.2013 19:31

  A kde je ten rozpor: Dlouhodobý business je právě o poskytování podpory. A stejně tak kvalitního affiliate webu, který dlouhodobě přináší hodnotu svým klientům. Což pasivně opravdu nejde.

  Opravdu Andre nechápu ten rozpor, říkáme oba to samé.

  Mário Roženský
 • Andre 18.06.2013 19:16

  Tenhle článek od autora softwaru pro affiliate a affiláka současně vůbec nechápu.

  Hlavně věta: „nebo na klientech a tudíž musí poskytovat podporu, jinak o příjem opět přijde.“

  a „hledejte dlouhodobě udržitelný busines, jedině tak uspějete!“

  si odporují. Dlohodobý a udržitený business obvykle má klienty a těm je potřeba poskytovat podporu. A ano, není to pasivní. To je pravda.

 • Zuzka 18.06.2013 19:15

  To je častý omyl, pro autorské honoráře taky musel autor něco udělat a protože jejich výplata je závislá na použití daného díla (u písniček například hraní v rádiu), tak pokud se neposnaží, aby se jeho věci hrály, tak mu tantiemy přestanou plynout. Pokud autor něco napíše a nemá to komerční úspěch, tak nedostane nic.
  A ten pozemek taky musel napřed někdo koupit.

  Jinými slovy – představovat si pasivní příjem jako něco, pro co člověk nemusí hnout prstem, je nesmysl. I pro ten státní důchod musí mít člověk splněné nějaké podmínky, aby jej dostal. Vždycky se musí napřed pracovat (investovat, nakupovat), a někdy zisky časově přesáhnou danou činnost. Pokud toto budeme brát za pasivní příjem, tak jistě existuje. Ale většina z nich se musí podpořit nějakým dalším úsilím.

 • Honza 18.06.2013 18:30

  Na internetu nevím nevím, jestli mohu něco ze svých aktivit za pasivní příjem označit, asi ne.
  Ale offline třeba autorské honoráře za knihu, to je 100% pasiv. Nebo pronájem pozemku telefonnímu operátorovi pro vysílač.

 • Jan Chocholka 18.06.2013 17:54

  Výstižné shrnutí :-).

 • Martin Koutný 18.06.2013 17:24

  U toho bytu to taky není bez práce. Pokud to má člověk dělat legálně, je s tím více starostí, než užitku. Taky jsem o tom jednu dobu přemýšlel.

 • Vojtěch Oram 18.06.2013 16:42

  Ač sám (zatím) pasivní příjem nemám, dovolil bych si s tím nesouhlasit :)
  Co například pronájem bytu, z toho má člověk docela dobrý pasivní příjem s minimem práce. A pokud jich má víc, mělo by se tím dát i uživit. Chce to docela velké peníze, ale dá se k tomu dopracovat.
  Jsou tu i další byznysy, kde člověk musí investovat ne peníze, ale především svůj čas, nicméně rozhodně věřím, že se tímto způsobem dá vytvořit slušný pasivní příjem. Čtěte Kiyosakiho (Bohatý a chudý táta), najděte ve svém okolí Cashflow klub a příležitosti se mohou ukázat :)

  Můžete se ale být jistí, že to bude vždy dřina, ať už se vydáte jakoukoli cestou.

  • Mário Roženský 18.06.2013 17:03

   U bytu je návratnost investice cca 20 let. Pokud se nejedná o tvůj vlastní byt, tak je to jedna z nejhorších investicí, jaké můžeš udělat.

   Mário Roženský
 • Turek 18.06.2013 16:41

  Pasivní příjem není. Ale dle mého se pod tím výrazem měly objevovat příjmy, které nejsou závislé na aktualním chování majitele příjmu. Tzn. jsem týden offline „nic“ se neděje.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole