Postřehy z Austrálie

V Austrálii jsem již 10 dní a tak je na čase napsat několik postřehů, které jsem tu zaznamenal. Bydlím ve Wollongongu, což je město s asi 350 tis. obyvateli 85km jižně od Sydney.

1) Všichni se tu v obchodech usmívají. Když něco potřebujete, tak mile poradí, když zrovna nemají zákazníka a vy na něco čekáte, tak se dají do řeči atd. Velmi milé.

2) Konkrétně ve městě, kde bydlím jsou dva typy můžů. Ti první jedou na steroidech a jsou dvakrát mohutnější než já. A ti druzí jsou mix emo a punkera a ti jsou zase naopak dvakrát titěrnější než já. Je tu taky spousta podivínů, takže si tak sedím v plážovém baru na pivku a najednou jde kolem kluk a z ničeho nic se složí k zemi přímo před barem.

3) Jsou tu hnusné ženské. 75 % z nich jsou americký styl vypasené krávy. 20 % jsou takový lehký podprůměr a pouze 5 % je koukatelnejch. Obecně tu o sebe lidi moc nedbaj. A jak to u plážových měst bývá, tak nějaké oblečení, účesy atd. jsou každému ukradené. Tak jak vlezete do moře, tak tak pak jdete do města.

4) Ceny. Nejprve mi přišlo vše strašně drahé, ale je to dost relativní. Takže jsem si vytvořil takovou pomůcku a to, že cenu v AUD (20 Kč) vydělím 3 a pak to porovnám. Tato pomůcka i dává docela smysl, protože v ČR je průměrný plat cca $1.000 a tady pod $3.000 nikdo dělat nebude. Proto ta relativita. Nějaké ukázky cen:

 • Večeře v restauraci – $25
 • Zmrzlina (něco jako 3 kopečky) – $7
 • Vstupenka do muze – $20-40
 • Vstupní prohlídka u zubaře – $200
 •  Předplacený internet 3GB dat – $50
 • Voda v lahvi – $2
 • Žvejkačky – $2
 • Kabelová televize – $100

5) Co je oproti Česku velký rozdíl, tak je cena bydlení. To je tu velmi drahé. Takový pěkný 2+1 s nábytkem vyjde na $200-300 týdně. Pěkný 3+1 s terasou na $450. Byty tu koupíte tak od $300.000.

To jsou věci, které mě upoutaly nejvíce za prvních pár dní. Pokud mě zaujme něco dalšího, tak o tom dám určitě vědět.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. LukasP napsal:

  Tak ta mentalita čechů a ostatních zemí (mimo našich sousedů, ty jsou na tom podobně) je viditelná všude. Jestli někdo koukal na české prostřeno z Austrálie, tak viděl ten diametrální rozdíl. Samé vtípky, ani slovo o nějaké výhře a penězích. V Česku, hádky, taktika, chci vyhrát, pomluvím toho a toho. To je prostě život v česku a neskutečně mě to sere.

  Jinak nepřidáš nějaký fotky?

 2. Tomik napsal:

  Moc hezkej článek! Hele, na jak dlouho tam plánuješ být?:)

 3. Frances napsal:

  Prave jsem se nedavno bavil s bratrancem ze chtel do australie za nasim strejdou ale je nerealne tam sehnat pracovni vizum a nikdo te tam prej nezamestna.tak uz asi chapu proc tomu tak je…:-)

 4. Bug napsal:

  A co ten bratranec umí?

  Tady je téměř 100% zaměstnanost. Třeba dobrá pracovní pozice je „držák cedule STOP u silnice“ :-).

 5. Chalupář napsal:

  tak ceduli STOP u přechodů u škol bych dal lidem z pracáku, najdou se tam určitě i rozumní lidé bez práce, kteří by to vzali zodpovědně. Nechápu proč tam je městská policie, ale to jsme v česku. Tady MP zajímá jen kde stojíš autem.

  Na fotky pozor ,o) pokud by jsi nám chtěl ukázat ženy všech tvarů, nevím jak to je v oblasti kde jsi, ale v určitých státech usa se nedoporučuje fotit korpulentní ženy, pokud tě uvidí a chtějí, jdeš k soudu a vysoudí prachy ,o)) to je amerika

 6. Bug napsal:

  Jojo, ještě že jsem v Austrálii:-D

 7. veve3 napsal:

  Tak koukám že blaze ale draze 🙂

 8. GH napsal:

  Kdybych byl mladší…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *