Pár zajímavostí o cvičení

Čtu teď nějaké knihy a weby o cvičení a napíšu sem několik faktů, které mě zaujaly. Třeba zaujmou i někoho ze čtenářů a já se k nim budu moci vrátit.

  • Pokud se alespoň jednou týdně zvážíte, tak snížíte šanci na obezitu 6x.
  • Pitím proteinového drinku před a po cvičení zvýšíte růst svalů až o 87 %.
  • Tricepsy tvoří větší objem ruky, než bicepsy a proto by poměr posilování měl být 2:1.
  • Ideální poměr zeleniny k masu by měl být 2:1.
  • Šlapaní na rotopedu 20 minut střídavě rychle a pomalu spálí 3x více kalorií, než konstantní tempo po 40 minut.
  • Cardio před tréningem sníží vaši sílu o 5-10 %.
  • Poslech rychlé hudby zvýší vaši výkonnost o 10-15 %.
Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. Pavel Mužák napsal:

    Jedna poznámka… Aby tělo začlo spalovat tuk, je nutná alespoň půlhodinová zátěž při 60 % maximální tepové frekvence (přibližný výpočet: 220 – váš věk a z toho 60 %). Jinak je všeobecně internet plný různých mýtů o posilování a kondici, ale žádná univerzální pravda neexistuje, vždy záleží konkrétně, čeho chceme dosáhnout…

  2. Jan Kalábek napsal:

    A co je lepší ne rotoped, zaběhat si v létě nebo na jaře v lese , mp3 s sebou a udělat si výlet na 3 hodiny, zaručeně funguje, sám praktikuju 🙂

  3. Gorog napsal:

    Nejduležitější je nehladovět a nedržet diety. Jinak pár tipů zadarmo. http://www.trener-online.cz/darek/ trošku reklama ale většina věcí je v pohodě. Dá se cvičit i doma http://www.cviceni-doma.cz/. Všechno chce vůli, žádné knihy vám nepomužou…

  4. frances napsal:

    Taky přidám jednu zajímavost která mě osobně docela překvapila když jsem ji cca před rokem zjistil. Kdo chce nabrat svalovou hmotu neměl by jezdit na rotopedu ani běhat před cvičením ale až po něm. Naopak kdo chce hubnout měl by si dat kardio před cvičením.

  5. hobr napsal:

    Se zvýšením výkonu při poslechu rychlé hudby souhlasím. U mně to funguje při tvorbě webů. Takovými blbostmi, jako je hubnutí nebo svalová hmota, se nezabývám, sportuji tak nějak normálně 😉

  6. Pavel Mužák napsal:

    Frances: S tímhle se to nedá říct tak jednoduše… rotoped nebo běh na zahřátí před tréninkem zaměřeným na nabrání svalové hmoty by neměl vadit, spíš je to myšleno tak, aby člověk příliš nevyčerpal ty správný zdroje energie v těle (a to je zas spojený s tepovou frekvencí, aerobním a anerobním prahem atd.), ptž z něčeho svaly vyrůst musej… Jinak bude taky záležet na výživě a pak taky na zátěži při posilování a počtu opakování cvičení, ptž je pak rozdíl v tréninku maximání síly, tréninku výbušnosti a nebo právě nárustu objemu svalů… můžu doporučit knihu http://tonus.cz/tvarovani.html

  7. werwer napsal:

    Pití proteinů bezprostředně před a po tréninku je celkem zažitý mýtus. Je to blbost. Před tréninkem a po tréninku se soustřeď na sacharidy. http://www.posilovani-fitness.eu/f-37_casovani-proteinu Tělo je schopné zpracovávat bílkoviny v klidu. Takže nejlépe 3 hodiny po tréninku a na noc si dát proteiňák (kuřecí a rybí maso, nebo mléčné výrobky). Dál je sice hezké že střídáním tempa na rotopedu, nebo při jakékoliv aktivitě se spálí více kalorií, ale nespálí se více tuků. Spíš naopak, pokud budeme sportovat déle v anaerobním pásmu (nad 60% max. tepové frekvence), tělo si vezme nejdřív energii z glykogenových zásob (cca 40 – 60 minut) a po té sáhne po nejjednoduším zdroji energie – začne spalovat vlastní svaly. Pokud chceme naopak zhubnout tak si klidně můžeme posilovat s lehoučkým cardiem před, ale rotoped nebo běhání zařadíme až na konec (po spálení glykogenových zásob) a běháme v aerobním pásmu (do 60% max. tepové frekvence). Spalování tuků je trochu extrémně rozebrané zde http://www.body-test.cz/efektivni-spalovani-podkozniho-tuku je to pro profesionální kulturisty, kteří nemají problém shodit 10 kilo tuků za měsíc při přípravě na závody.

  8. Martin napsal:

    hobr: Pro tebe to možná jsou blbosti, ale u některých lidí jde o zdraví. Domnívám se, že sice většina má za cíl dobře vypadat, ale přece dobře vypadající lidé jsou zdravější.

    Pavel Mužák: Pravda, pravda a ještě jednou pravda.

    Obecně: Na každého zabírá něco jiného a chce to trochu experimentovat. Třeba na mě působí celkem dobře typ tréninku, kdy mám velmi málo regeneračních dnů. Nechápu to, ale je to tak. Pravda, množství jídla, které spořádám, je taky celkem nenormální (rozuměj vysoké). A výsledky? Neženu se někam za hranice lidských možností, ale když porovnám své výkony na začátku mých snah o cvičení (6 shybů, 30 kliků, 60 sedlehů, 48 kg na benči, 200 m plavání a 1,6 km běhu v kuse) s nynějškem (26 shybů, 75 kliků, 850 sedlehů, 97 kg na benči, 2.4 km plavání a 21 km běhu), tak prohlašuju, že vysledky vidět jsou.
    Ale hlavně cvičím tak, že mě to baví a když se někdo přidá, budu rád. To vidím jako nejdůležitější.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *