Nefér výhoda

Termín nefér výhoda (unfair advantage) slýchám velmi často mezi radami do začátku podnikání. Co to vlastně je?

Nefér výhoda je něco, čím se odlišujete od průměru. Něco, čím vyčníváte. Něco, co umíte, nebo znáte pouze vy. Něco, za co jsou lidi ochotni jít právě za vámi a psát vám na prvním místě.

Takovou nefér výhodou může být fyzická vlastnost, napři. pro sportovce, že je vysoký přes dva metry, takže se mu potom snadno hraje basketbal. Nebo to může být prostředí, ve kterém jste vyrostli a tedy vám dalo schopnosti, nebo znalosti, které jinde neposbíráte (bohatá rodina vs. chudinský slum). Ale také to můžou být znalosti, které jste získali díky praxi. Nebo nějaký nástroj, který jste si sami vyvinuli.

Od školy máme tupě zafixováno, že když je něco nefér, tak by se to nemělo využívat, protože to je nespravedlivé. Že se tím zvýhodňujeme. Je potřeba se tohoto psychického bloku vzdát a využít tuto výhodu ve svůj prospěch. Pokud ji nevyužijete vy, tak někdo jiný, kdo má podobnou výhodu.

Já jsem se zamýšlel, jaké jsou moje nefér výhody a napadly mě tyto:

Pochopení potřeby zákazníka – Toto mi velmi pomáhalo, když jsem programoval. Zákazníci nemluví programátorštinou a s 95% programátorů se nedomluví a potřebují „překladatele“ v podobě managera / obchodníka. Já jsem byl schopný toto zastat sám.

Výborné analytické myšlení – Mám neustálou potřebu zlepšovat procesy a zjednodušovat. Vidět řešení tam, kde jej jiní nevidí. Nacházet levná řešení na složité problémy a šetřit tak zákazníkům peníze. Před cca 5 lety jsme pro zákazníka udělali eshopový frontend napojený na MS Dynamics v ceně asi 10%, než stojí oficiální řešení od Microsoftu. Řešení je skvěle funkční a proběhly přes něj objednávky v hodnotě několika milionů. Když jsem dělal web pro mobilního operátora Ufon, tak jsme museli napojit několik interních systémů, které neměly žádné rozhraní. Také vyřešeno a skvěle to funguje dodnes.

Obrovské znalosti ze světa affiliate – Affiliate mě zajímá už pár let a vloni jsem tyto znalosti využil k vytvoření affiliate software a letos k managementu několika provizních programů. Neustále mě kontaktují další zájemci, co by chtěli, abych spravoval jejich provizní program a já si můžu vybírat.

Velký rozhled – Miluju informace. Neustále potřebuji přísun nových článků a zajímavostí. Neustále čtu a sleduju výuková videa. Díky tomu získávám široký rozhled a znalosti, které poté dokážu zkombinovat a stavět na nich. (Jen pro zajímavost statistika z mé RSS čtečky: Od 10. prosinec 2008 jste přečetli celkem 80 031 příspěvků.)

Jaké jsou vaše nefér výhody?

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Honza napsal:

  Připomnělo mi to strejdu (exit za 200mio), který se mě ptal, jestli budu trénovat v tenise backend, když v něm budu hodně dobrej nebo forehand, když v něm budu špatnej.
  Asi obojí, ale lepší je dále zdokonalovat to v čem jsme dobří a nechat plavat to co neumíme.

 2. Trénoval bych backhand a forehand jen na rozehřátí a abych to vyloženě nekazil 🙂

 3. Mirek napsal:

  Určitě to chce mít pro zákazníka trpělivost a zachovat rozvahu ve vypjatých situacích. Kde kdo to nezvládne, nechá se unést emocema a pak se diví že nemá spokojené zákazníky.

 4. Tomáš Míka napsal:

  To číslo přečtených příspěvků je hodně slušné 🙂 Tahle statistika je ke zjištění i v Google Reader nebo je zapotřebí nějaká softwarově řešená čtečka?

 5. Tomáš Míka napsal:

  Aha, děkuji za odpověď. Ten rozdíl mezi námi není až tak velký. Od 14. říjen 2009 jste přečetli celkem 62 128 příspěvků. Jen tak pro zajímavost, jaký web má nejvíce přečtení?

 6. No ukazuje mi to jen za posledních 30 dní…

  1. Tyinternety
  2. Seth’s blog
  3. 404m.com

 7. Martin napsal:

  Já používám jako výhodu trpělivost, například v IT dělám už tolik let, že mě nikdo za týden nepředežene, a takhle je to ve spoustě profesí.

  Ale zase to s tou praxí nepřehánět, to že někdo dělá 3O let to samé také není ideální…

 8. Ondra napsal:

  Pěkný článek Mário. Tvoje výhody jsou jasné, jen asi správně nerozumím označení „nefér“. Získal jsi je díky učení a zkušenostem, stejně tak jako mǔže kdokoliv jiný. Jaké výhody by pak mohly být označovány jako „fér“?

 9. Antonín napsal:

  Nefér výhodou rozumím insider trading a skutky kriminálního charakteru. Všechny ostatní výhody jsou fér. Jedním z předpokladů úspěšného podnikání je tyto výhody vytvořit a užívat.

 10. honza ch. napsal:

  Tyhle výhody jsou v pohodě a jsou naprosto fér. Nefér výhoda je, když někdo podmázne výběrové řízení, kartelová dohoda, regálovné, prodej pod nákupní cenu atd… 😉

 11. rich napsal:

  Moje nefér výhoda je umíněnost. Rozhodl jsem se vydělávat na burze, nadřel jsem teorii a dotlačil profíky k osobnímu setkání a mentoringu. Nebyla to sranda, hodně lidí zkoušelo totéž a vyhořelo. Já tlačil na pilu, co to dalo. A dostal jsem se tam, kam jsem chtěl 🙂

  Dost lidí sice chce, ale málokdo do boje vyrazí a hlavně VYTRVÁ. Česká vlastnost je lenost, pohodlnost, závist. A pak nadávání na ty, kterým se daří.

 12. Pěkný článek. v ČR pořád někdo říká, co ostatní dělají špatně, v čem chybují, ale málokdo má odvahu říct, v čem je dobrý on. Díky za to.

 13. zZz napsal:

  otázkou nefér výhod je jak se k nim dostat a beztrestně jich využít }:)

 14. Jenda D napsal:

  Vzdělávání je základ…Spousta lidí ustrne a pak prská, že ostatní hrají nefér…

 15. Pěkné shrnutí, bohužel někdy mi přijde, že se někteří lidé snaží vytvořit svou nefér výhodu, protože nedisponují obyčejnou výhodou. Abych použil rčení: „Nahrazoval nedostatek talentu nedostatkem charakteru“.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *