Jsi průměrem svých pěti nejbliších

Toto pravidlo stojí za to si zapamatovat. Člověk je průměrem pěti lidi, se kterými se nejvíce setkává a ke kterým ma nejblíže. Platí to skvěle jak v osobním, tak pracovním životě.

Není to tak, že bych si pozval každý týden pět miliardářů a stal se ze mě miliardář. Tak to nefunguje. Je to daleko prostší. Pokud například sportujete, tak se setkáváte se sportovci. Pokud běháte, tak s běžci a pokud trénujete na maraton, tak většinou s kamarádem/y, kteří také trénují na maraton. Daleko méně s těmi, co trénují stovku, nebo skok daleký. Takže i vy díky tomu, že s nimi trénujete a vzájemně si vyměňujete zkušenosti, tak běháte podobným stylem, tempem, často atd.

Podobně také v pracovním životě, pokud podnikáte, tak se setkáváte s podnikateli, vzájemně si předáváte zkušenosti a informace. Ženy na mateřské se setkávají s dalšími maminkami a předávají si své zkušenosti s výchovou dítěte.

Pokud tohoto jevu chcete využít, tak si hledejte okolo sebe vždy takové lidi, kteří vás inspirují a kteří představují někoho, kým se vy sami chcete stát. Například pokud začínáte podnikat, tak si najděte někoho, kdo už podniká a začalo se mu dařit. Určitě se nesetkávejte s lidmi, kteří tvrdí, že to nikdy nedokážete a že zkrachujete do roka.

Také si najděte lidi, kteří jsou jen dva kroky před vámi. Nikdy nehledejte lidi, co jsou míli před vámi. Nepomůže vám to. Rady, které od nich dostanete nebudou úplně relevantní. Například pro hledání zaměstnanců oni využívají HR agentury. Vy si je musíte hledat osobně. Někdo, kdo je jen pár kroků před vámi vám přesně poradí, jak se tam dostal a co přesně udělal. Bude to aktuální, protože to dokázal před měsícem / rokem.

Dávejte si pozor na lidi, se kterými se scházíte a kteří vás ovlivňují. Snažte se hledat pozitivní lidi, jak ve smyslu nálady, tak přínosu do vašeho života.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Tohle stejné jsem před pár dny psal na objevit.cz, tak jsem rád, že nejsam sám, kdo tohle slyšel. Ono to tak doopravdy je. *palec*

 2. Radek napsal:

  Bohužel i já to musím trochu nerad přiznat. Na začátku roku jsem se přestěhoval z města zpět na vesnici, kde jsem tak trochu zvolnil a místo práce dost často zevlil jen tak venku s nějakou partou. Sám jsem ale poslední dobou cítil, že to není ono a je to spíš ztráta času a tak jsem od nich zase trochu odřízl a zaměřil se víc na biz a lidi kolem toho a hned to jde poznat, práce jde líp a motivace je zpátky 🙂

 3. Martin napsal:

  Zajímavý článek, určitě ze života. Celý život nás ovlivňují lidé kolem nás.

 4. Kamil Staš napsal:

  Já jednou za čas prodělám absolutní změnu zájmu, je to přibližně pětiletá perioda. Vždy hodně obměním kamarády a kamarádky. Ne že by jsem chtěl ty staré opustit, nebo mě již nebavili, ale mám jich hodně. Když je potom z odstupem času vidím s určitým nadhledem, tak mi příjde že se strašně málo posouvají kupředu. Ne že já by jsem někde utíkal, ale mají neměnné názory obdobnou zábavu jak před x lety. Takže žádný progres. Teď jsem zrovna ve fázi kdy jsem přestěhován a většinu času trávím spokojeně s přítelkyní. Tak jsem zvědav koho nového tu v budoucnu poznám.

 5. Kvasnička Jan napsal:

  Moc pěkný článek a já jsem krásný příklad z praxe. Dokud jsem byl na výšce, chodil jsem s klukama ze sidlaku na pivko, ven, měl jsem hromadu času na vše. Když jsem ale začal pracovat, začal jsem se stýkat s lidmi, co také pracovali na sebe a hodně mě to motivovalo. Bohužel kamarádi, které jsem do té doby měl, se ke mě otočili zády, protože už jsem neměl tolik času a kolikrát i pochopení pro fakt, že se stále baví o tom, jak by chtěli něco změnit, ale nikdy pro to nic neudělali. Navíc začali mít stále dokola nepříjemné poznámky, že sedím jen u pc atd., tak jsem se raději stýkal s lidmi, kteří to mají podobně a posunulo mě to kupředu hodně moc. Za to díky i Máriovi 🙂

 6. Tomas Linger napsal:

  Ve sve podstate nic noveho pod sluncem. Ale to se da rict o 99% jinych temat. Vtip je v tom, ze vse se do hlavy nevejde. DIky za pripomenuti. Zcela urcite je to pravda a je dobre se podle toho ridit. Zase jednou clanek ktery k necemu je. Diky.

 7. Peto napsal:

  Toto dodržiavať je veľmi ale veľmi ťažké, avšak súhlasím s tým, že to je pravda, stávate sa veľmi podobný tým ľuďom, ktorý sa okolo vás najčastejšie pohybujú.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *