Je důležité mít cíl

V životě je velmi důležité mít cíl a vědět kam směřujeme. Dlouhou dobu jsem to tak neměl. Nekladl jsem si konkrétní cíle a nepojmenovával věci. Byly to pouze takové myšlenky typu „Chtěl bych, aby se příští rok dařilo lépe, než ten letošní“, „Chci zhubnout“, „Chtěl bych něco ušetřit“ apod. Bohužel to byly spíše přání, které mě nijak neburcovaly k činnosti, ani mi nedávaly podvědomé kroky, jak toho docílit.

Toto myšlení jsem změnil a začal si dávat zcela konkrétní cíle. Jako třeba „Mít do konce roku 500 klientů v AffilBoxu“. Tento cíl mi říká, že musím cca každý den přidat jednoho klienta. Je to naprosto jasné, je to měřitelné, je to kontrolovatelné. Nebo „Uběhnout 10km“, opět krásně měřitelné, vím kolik uběhnu teď, vím do kdy chci tohoto cíle dosáhnout, takže vím o kolik musím každý týden navyšovat.

Dobré je také tento cíl veřejně sdělit a zavázat se k němu. Případně si najít nějakého kamaráda / kolegu, který mě bude kontrolovat. Já spoustu svých cílů zveřejňuji zde na blogu, takže jsou pěkně kontrolovatelné. Na jiné mám vždy v daném oboru člověka, se kterým se vzájemně kontroluji a sděluji progress.

A osobně si dávám cíle hodně vysoké. Jako třeba vybudovat firmu o hodnotě 100M Kč. Některým se to zdá nemožné. Mně se to zdá skoro jisté :). Jen čas ukáže. Když se mi tento cíl podaří splnit na 50 %, tak to stále bude úspěch. Ale je to pro mě mnohem snazší, než kdybych si dal za cíl vybudovat 50M firmu.

Jaké cíle si kladete vy? Spíše konkrétní, nebo volnější? Napište mi je do komentářů, děkuji.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Martin Tuma napsal:

  Ještě bych řekl, že by si ze začátku měl člověk dávat cíle reálné, aby uspěl, povzbudilo ho to a následně si mohl dávat vyšší a na těch déle pracovat, ale s vědomím, že už něčeho někde dosáhl a že tady tomu bude taky tak.
  Kdybych si dal hned na začátku cíl firmu se 100M, tak jen tak neuspěji a brzo to zabalím. Takže možná taky si stanovit nějaké menší podcíle, kdy si budu moci říkat, že jsem nějak postoupil a něco si splnil.

 2. Wampi napsal:

  Pěkný článek Mário. Já mám aktuálně cíl co měsíc tak +10 tis. hrubých příjmů, zatím to jde :). Až zase budeš mít někdy cestu do Loun, dej vědět.

 3. Vojtěch Kotous napsal:

  Tvůj článek mi padl přímo před nos 🙂 Poslední dobou jsem řešil, čeho vlastně chci dosáhnout. Můj momentální cíl je být kvalitní webdesignér s měsíčním výdělkem nad 50k

 4. Vítek napsal:

  Na tohle tema doporucuji precist knihu Restart: pruvodce podnikatelskym minimalismem.

 5. Turek napsal:

  Máš celkem odvážný cíl, ale s tím jak věci děláš tak určitě dosažitelný. Ja zastávám spíše názor jak psal výše Martin, nebo Wampi. Jí po malých ale dosažitelných cílech v nějakém bližším horizontu.

 6. Milos napsal:

  Fajn clanok. Nedavno som narazil na iny, kde autor hovori, ze treba sam sebe vidiet ako osobu, ktora dany ciel dokaze splnit. Viac tu: http://jamesclear.quora.com/Identity-Based-Habits-How-to-Actually-Stick-to-Your-Goals

 7. Martin – ty menší podcíle mám taky 🙂

  Wampi – jasnačka, ozvu se. Jinak velmi pěkný růst!

  Vojta – Super cíl, držím palce, děláš výbornou práci!

  Vítek – četl jsem, výborná knížka, ale ne úplně souvisí s těmi cíli.

  Turek – Víš jak sníš slona? Po kouskách. ….. Takže i já mám ty menší cíle – na měsíc, na rok atd.

 8. Radek napsal:

  Sám jsem letos zjistil, že to u mě funguje dost podobně. Každým rokem si říkám, že v podnikání musím prostě růst, ale nijak extra jsem netlačil na pilu a taky to tak vypadá. Letos jsem už ale změnil přístup a dal jsem si reálné cíle a na pracovní morálce je to poznat.
  Moje cíle jsou ale mnohem menší, ale taky míň podnikatelské. Bojím se, že kdybych si dal cíl udělat 50 M firmu, tak se mi to splní, ovšem za cenu toho, že budu ignorovat ostatní věci v životě…

 9. Hezky popsané. Myslím, že je důležité, stanovit si konkrétní cíle. Někomu vyhovují vysoké a někomu nižší. Ale podstatné je vylézt z ulity, přestat si stěžovat a pustit se do práce. Mé cíle jsou jednoznačné a stanovím se menší sousta, jejíž odměna po splnění mě posouvá dál a dál 🙂 Pouštím se do vod podnikání a těším se, co vše mě čeká…

 10. Chodelka Peter napsal:

  Presne tak, cieľ je základom úspechu. Nielen v podnikaní, ale aj v živote. Mne osobne tiež dosť pomáha si určiť medzicieľe, ktoré ma posunú dopredu. Ukážu mi, že som na správnej ceste, popr. že musím viac zabrať.

 11. Michal napsal:

  Myslim, ze se to neda tak pausalizovat, nekomu vyhovuji konkretni cile, nekdo se pak citi zavazany tim, ze cile neplni a demotivuje ho to.

 12. Lukáš napsal:

  Skvělý článek, zrovna před pár dny jsem si byl koupit obyčejné školní sešity, do kterých si své cíle budu psát, zapisovat průběh a vyhodnocovat své snažení…

 13. Vladimíra napsal:

  Nad tím co jste Mário napsal se musím pousmát. Je to zvláštní, ale i já jsem zažívala dřív něco podobného. Váš článek,a to hned první věty mi připomněly jak jsem se já k cílům dřív stavěla. Dlouho jsem nemohla pochopit( naštěstí je to už hodně dávno…:) ), že musím mít nějaké cíle. Když už se konečně sponzorům podařilo mě přesvědčit, že bez cílů nemohu pracovat, podnikat a prodávat výrobky dané firmy, tak mi začali vtloukat do hlavy, že je musím mít napsané nebo nakreslené a nejlépe na lednici přilepené, abych na ně denně viděla. Tomu jsem se hodně bránila. Vždycky jsem jim říkala že mi stačí že o nich vím, mám je v hlavě a to mi stačí. Věřte nebo ne, ale nepochodila jsem s takovým názorem. Pak jsme prošla jistou životní změnou a tak jsem se konečně dopracovala k tomu, že jsem jednoho dne v jedné firmě si ty cíle napsala. A zjistila jsem, že se žádný zázrak nekonal, tak jak mi slibovali, že jakmile budu mít cíle a budu je mít napsané, tak se vše splní. A ono nic. Někde byla chyba. Ano ,ale kde? No jasně, nebyly to moje cíle, ale byly to cíle těch, kteří chtěli, abych je měla a já to dělala pro ně a ne pro sebe. Dlouho jsem nad tím přemýšlela jak to, že jiným jejich cíle fungují, ale nepřišla jsem na to. Pak jsem jednoho nad tím přemýšlet přestala. A vlastně až po přečtení Vašeho článku jsem se nejen pousmála, ale zároveň si uvědomila, že už ty cíle MÁM. A vím že s mi splní! Mé sny a tedy mé cíle. Stalo se to po mém přestěhování s rodinou z Čech do UK. Protože angličtinu zrovna moc neovládám, zatím , ale učím se jí denně aspoň hodinu,a to proto, že chci v UK vybudovat distribuční centrum jedné kosmetické firmy a nechci mít jen klienty české a slovenské národnosti, ale hlavně chci mít klientelu anglickou. A k tomu tu aj nutně potřebuji. Vím že to bude oříšek, nikdy jsem s aj kromě kurzu aj s hypnózou nepřišla do styku, ale já vím, že se to naučím. DNES UŽ ANO. TENKRÁT NE. Ten cíl má totiž emocionální prožitek a tak se už těším a představuji si jaké to je ,když umím aj a mám vybudovanou firmu a spokojené klientky a díky Vám si mohu i užívat života a rodiny a i přesto budu mít vše co chci. A tak si myslím, že mohu poradit těm sponzorům, kteří doslova tlačí na své poradce, aby je nenutili do cílů, ale by jim raději ukázali cestu ,jak mít ty opravdové cíle. Cíle těch kterých se to přímo týká. Rozumíte mi? Přeji všem krásné prožívání cílů a snad jste se u mého názoru nenudili. A Vám ,Mário děkuji že jsem se s Vámi mohla potkat. Já vím že nic se v životě neděje jen tak. S Vámi jsme se potkat měla a jsme tomu moc ráda. Vlaďka

 14. basti napsal:

  Cíle jsou potřeba a můžou být i nereálné, ale musí být konkrétní a měřitelné a není od věci je rozkrájet do menších kroků.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *