Jak jsme vytvářeli produktové video

Letošní rok je u mě ve znamení práce na SupportBoxu. Vylepšujeme nejen aplikaci, ale také webové stránky. S každým naším klientem si chci zavolat a poptat se ho na několik otázek. Proč aplikaci používá, co je pro něj nejdůležitější atd. (o tom jak to dělám někdy příště).

Díky těmto informacím postupně vznikly nové webové stránky (už třetí verze) a stále mi tam něco chybělo. Abychom dokázali co nejlépe využití aplikace přiblížit, rozhodli jsme se udělat video.

Video se dá udělat mnoha způsoby. Animované, hrané, přímo z aplikace, nebo nějaká kombinace. Obdobně lze také vše natočit sám, nebo to nechat zpracovat profíky.

Protože jsem nikdy žádné podobné video nedělal, první volba byla tvorbu přenechat na odbornících. Několik jsem jich poptal a dostal jsem nabídky od 30.000 Kč až k šesticiferným částkám. Je s tím spojená spousta práce a proto ty částky plně chápu. Nicméně rád hledám alternativy a jiné cesty, jak obejít překážky (a ušetřit).

Proto jsem zvolil jinou variantu a to, že si video připravím pokud možno co nejvíce in-house. Přečetl jsem si pár článků na internetu o tom jak na to. Skvělé články o tvorbě videa (nejen produktového) jsou na Wistia blogu, nebo HubSpotu.

Script

Jako první jsem si musel ujasnit o čem video bude, co v něm chceme prezentovat, jakou formou. Script vznikl na základě již zmíněných rozhovorů s klienty. Zaměřil jsem se na funkce, které zákazníci používají nejčastěji a které jim šetří nejvíce času. Také na to, co je přimělo hledat alternativu k obyčejnému e-mailu.

Script jsem psal několik dní, vždy jsem něco přidal, ubral, přečetl si to celé znovu a tak stále dokola.

Nehledejte v tom nic složitého, jako z DAMU. Jeden řádek ukazoval co se objeví na obrazovce a druhý, co bude vypravěč povídat. Výsledek vypadal asi takto.

videoscriptGrafika

Když jsem tušil, co potřebuji, mohl jsem postupně začít organizovat další část a tou je grafické zpracování. Na grafice spolupracuji s Róbertem Sujou, který vytváří také veškerou ostatní mou grafiku v aplikaci, na webu, bannery atd.

Na základě scriptu jsme začali pracovat snímek po snímku, co by v něm mělo být, jak by to mělo vypadat. Zda stínované, nebo flat. Vše ve vrstvách, aby se to následně ve videu dalo rozanimovat.

Šli jsme krok po kroku a několikrát jsme obrázky předělali podle toho jak se měnil pocit z videa, když jsem si snímky promítl po sobě v prohlížeči.

Namluvení

Současně s tvorbou grafiky jsem poprosil Jakuba Čižmaře, zda by mi video nenamluvil. Velmi se mi líbí jeho hlas, když něco ve videu vysvětluje.

Dal jsem mu script a nechal jej, aby si mé úsečné odrážky doplnil na celé věty tak, jak se mu to bude nejlépe vyslovovat. Dohodli jsme se také na natočení několika verzí. Rychlejší, pomalejší, vcelku a po částech.

Podkres

Hudba hraje ve videu velmi důležitou roli. Vybíral jsem ze spousty melodií na stránce http://audionautix.com/, lze si vybírat z různých typů a žánrů. Super zdroj na doplnění videa. Obdobných stránek je na webu spousta, jak free, tak placených.

Rozhodně ve videu doporučuji podkres použít, protože video bez a s hudbou je naprosto něco jiného.

Prezentace

Ještě než jsem předal vše borcovi na video, vytvořil jsem si prezentaci v PowerPointu, ve které jsem si poskládal obrázky za sebe. Ke každému slajdu jsem napsal komentář pro tvůrce videa, aby věděl, jak se daný snímek má chovat.

Na pozadí jsem si pustil hudbu a Jakubovo namluvení. Přehrával jsem si prezentaci snímek po snímku. Mnohokrát. Některé snímky jsem přehodil a upravil.

Když mi to nahrubo znělo dobře, předal jsem vše k zkompletování.

Tvorba samotného videa

Až sem šlo vše hladce. Nezabralo to více než týden a stálo asi 1.500 Kč. Hledal jsem někoho, kdo by mi materiály poskládal dohromady a dva oslovení neměli čas a třetí, na kterého jsem dostal doporučení, ze začátku zněl super, ale nakonec mu to trvalo měsíc. Bohužel byl velmi vytížen a video dával dohromady po částech a odmlčel se třeba i na týden. Nicméně po spoustě urgencích jsme video dali dohromady.

Zde doporučuji tvořit opět po částech, po 10-15 sekundových celcích, či obrazovkách. Velmi rychle se tak vychytají změny, které je potřeba udělat. Narazili jsme třeba na hluchá místa, kde byl 10 sekund jeden statický obrázek. Takže jsme jej doplnili o texty. Nebo, že dvě části na sebe hladce nenavazovaly a nedávaly v tomto pořadí smysl, tak jsme je přehodili.

Ve videu se kombinuje animace dodaná od grafika s animacemi části grafiky a hlasový podkres. Byť některé části samostatně vypadají super, některé obrazovky jsme museli předělat, protože v animaci už tak super nebyly. Také v grafice byly jiné texty, než co Jakub říkal ve voiceoveru. To ve výsledku působí obrovsky rušivě a mozek neví, na co se má soustředit dříve. Text i hlas jsme sjednotili a rozdíl byl hned znát.

Výsledek

Bylo to mraky práce a koordinace spousty lidí. Nicméně celkové náklady na video se vešly do 10.000 Kč a výsledek se mi velmi líbí.

Pro příště bych vše dělal úplně stejně, jen bych si lépe vybral člověka, co mi vše bude skládat dohromady.

Nicméně výsledek můžete posoudit sami. Budu velmi rád, když mi napíšete, jak na vás video působí a zda je z něj jasné, k čemu aplikace slouží.

Případně se na něj podívat přímo na webu SupportBoxu.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. Martin napsal:

    Povedené video, jenom by občas chtělo o fous delší pauzy mezi větami, střihli jste to tak, že se Jakub nestíhá nadechovat 🙂

    10 000,- je super cena, kolik by to bylo, kdybys do toho započítal všechnu svoji práci? A tu grafiku jsi pořídil řádově za 1500,- (pokud jsem to správně pochopil)? Chci kontakt na toho grafika!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *