Jak jsem začal podnikat

Na webtrhu se začalo probírat toto téma a včera jsem ho vyprávěl i jednomu mojemu kamarádovi, ktrý by se do něčeho rád pustil, ale nemá odvahu.

Vše začlo kdysi dávno ještě na gymplu, když jsem po večerech programoval hry v C++ a Direct3D. Od C byla snadná cesta k PHP a k tvorbě prvního message boardu pro kamaráda, samozřejmě zadarmo. Tady jsem se seznámil poprvé s dynamickými stránkami. Nedlouho na to přišla první prácička, vytvoření formuláře, jeho zpracování a odeslání na email. Dostal jsem za to celých 400Kč. WOW. Pak pár podobných drobných práciček. Vždy jsem podepisoval dohody a byl to celkem opruz. Ale postupně pomocí takových brigádek a občas penězi od babičky 🙂 jsem dal dokupy asi 40k. Toť můj základní kapitál pro založení sro. Proč jsem se rozhodl založit sro a nejen živnosťák? No ono to vzniklo jedno odpoledne před třemi roky, když mi taťka jen tak mezi řečí řekl „Tak založ firmu“ a já mu na to odpověděl „Proč ne?“.

Firmu jsem založil se 40k z mé kapsy a zbytek do 200k na základní kapitál a peníze na zaplacení všech poplatku spojených se založením sro jsem si půjčil od otce. První rok vypadal podobně, jak rok předtím, firmu jsem využíval pouze ke snadné fakturaci. Ve druhém roce jsem narazil na lepší zakázky a dlouhodobější spolupráci s firmami. Tvořil jsem jim weby a ty následně spravoval. Nikdy jsem neinvestoval ani korunu do reklamy, všechny zakázky co jsem kdy měl byly na základě dobrého jména a kvalitních služeb.

Ve druhém roce fungování firmy jsem navštívil sraz Podnikání v USA, kde jsem dostal jiný náhled na podnikání na internetu. Založil jsem si první vlastní stránky, které vydělávaly na AdSense(které jsem mimochodem minulý týden prodal:)). Bylo to pár centů za den, potom pár dolarů za den, ale potěšilo to. Byl to první pasivní příjem a určilo mi to cestu, kam bych se chtěl dále orientovat.

V posledním roce jsem dostal zajímavé zakázky a koupil první projekty, které mi generují pěkný pasivní příjem. Z toho také plyne další posun v podnikání, kam to celé směřuju.

Budoucnost:
Zakládám novou firmu s kolegou, která bude provozovat nový web, v česku unikántní a věřím že i velmi úspěšný. Dále se chci věnovat nákupu a prodeji zajímavých webů(z pohledu výdělku). A hlavně užívání si. Vše má sloužit hlavně tomu, abych měl co nejvíce času a mohl ho dobře využít.

Zasílat články o podnikání e-mailem

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. pepperos napsal:

    Pěkný článek. Založit firmu je docela netradiční, hlavně když si měl objem zakázek takový, jaký píšeš. Držím palce do budoucna. 🙂

  2. Dr. House napsal:

    Přesně tak, ten objem zakázek je tak trochu děsivý… Ale přesto gratuluju k rozjezdu.

  3. Kdyby se ještě někdo rozhodoval, jestli začít podnikat, mám pro něj pár myšlenek. Otázek, které mi změnily život. Ta hlavní zní „A co bys udělal, kdyby ses nebál?“ 🙂 další jsou na http://karelborovicka.cz/2013/08/13-myslenek-ktere-zmenily-muj-zivot/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *