Historie affiliate marketingu

Co to je affiliate marketing jsme si již řekli, ale víte vůbec kde se affiliate marketing vzal a kdo je jeho průkopníkem?

Světově nejznámějším affiliate programem je ten od Amazonu. Nedávano počet partnerů, kteří Amazon propagují přesáhl 1 milion! To je obrovské číslo. Ale víte, jak na to Jeff Bezos přišel?

Říká se, že vše začalo na jednom večírku, kdy si Jeff povídal s hosty a jedna z přítomných chtěla prodávat knížky na svých stránkách. Jeffa to zaujalo a tato myšlenka mu nedala spát. Přišel s nápadem, aby tato žena nalinkovala své stránky na Amazon a za každou prodanou knížku dostala provizi. V červenci roku 1996 tedy Amazon spustil Amazon Associates Program.

Byť je tento příběh asi nejznámější, tak Amazon nebyl první, kdo objevil kouzlo provizního marketingu. Bylo tu již několik menších  hráčů a také CDNow. Tato „prodejna CD“ spustila svůj provizní program již v listopadu 1994, tedy více než rok před Amazonem. CDNow fungoval tak, že stránky věnující se hudbě napíší recenzi alba a pokud bude mít čtenář zájem si jej koupit, tak to bude moci učinit právě na stránkách CDNow a majitel webu získá provizi.

U nás jsou průkopníky cestovní kanceláře, nebo spíše weby prodávající zájezdy. Nejprve spustila svůj program společnost Invia.cz, kterou následovaly Studen Agency (Královna) a  NetTravel. Časově je můžeme zařadit někde do roku 2005.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Radek napsal:

  Ahoj, mockrát díky za tvůj web o všem, co se týká affiliate. Chci se zeptat, nemáš nějaký tip na literaturu (knihy atd.) o affiliate? V češtině asi nic takového neexistuje, nebo blbě hledám. Rád bych si rozšířil obzory v tomto oboru třeba právě i o tu historii, kterou jsi v článku nakousnul. Předem moc díky.

  • Bug napsal:

   Ahoj, není zač, proto ho píšu. Co se týče knížek, tak v ČR o žádné nevím. Jediná (a nejlepší) kniha o affiliate, kterou jsem četl je Affiliate Program Management: An Hour a Day. Je to sice zaměřeno z opačné strany a to na obchodníky, kteří chtějí spustit provizní program, ale i webařovi se to může hodit. Rozhodně velmi dobře utracených 20$.

   Jinak ti asi doporučím pouze Make money online blogy a číst a číst a číst. Poté tyto informace trošku profiltrovat a pak testovat, testovat, testovat. 🙂 Také si dělat kontakty z oboru, scházet se, diskutovat.

   A také nezapomenout na „Pravidlo Karmy“, tzn. nikdy nemůžeš dostat více, než dáš. Takže neočekávej, že ti všichni vše dají na stříbrném podnose, ale musíš také přinést svou kapku (nemusí to být nutně tomu samému člověku).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *