Finanční vzdělání

Lidem v České republice chybí finanční vzdělání. A to hlavně těm mladým, ti starší se díky zkušenostem a času spoustu věcí dozví.

V posledních 14 dnech jsem třem lidem vysvětloval k čemu je dobrá firma, k čemu je dobrý živnostenský list, co je potřeba pro založení obojího a podobné informace. Je velká škoda, že to lidé neví, protože jsou to podstatné informace, které lidem mohou ušetřit peníze a také by mohly vyřešit spoustu špatných vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnanci by si přestali myslet, že jsou vykořisťováni svými nadřízenými a dozvěděli by se, kolik musí práce udělat a jakou hodnotu vyprodukovat, aby mohli dostat svou výplatu.

Také by nedocházelo k ohlupování lidí ze strany státu a hlavně jejich představitelů ve formě schodkových rozpočtů, rozhazování peněz, které stát nemá a podobných hovadin. Kdyby lidé bylifinančně gramotní, tak by schodkové rozpočty nedovolili. Takto jdou pouze jako tupé stádo, které chce stále více a věří v perpetuum mobile, které bude neustále navyšovat důchody, bobtnat státní aparát a rozhazovat, kde jen to půjde. Bohužel si neuvědomují, že to na ně dopadne, že všechny půjčky se musí platit a že až za 20-30 let půjdou do důchodu, tak na ně už žádné peníze nezbydou, protože souhlasili s jejich rozhazováním. Také zjistí, že za celý svůj život do ničeho neinvestovali, vše projedli, kupovali si věci, které nepotřebovali, jezdili na drahé dovolené, protože tam byli sousedi, a tak oni nesmí být pozadu atd.

Toto není správné, na každé střední škole a každém učilišti by se hned v prvním ročníku mělo vyučovat finanční vzdělání. Aby se po dostudování mohli mladí lidé rozhodnout, zda chtějí podnikat, nebo se nechat zaměstnat a věděli PROČ! Proč si zrovna vybrali to či ono. Aby si dokázali spočítat kolik stojí zaměstnavatele výplata pro zaměstnance. Aby si dokázali spočítat, kolik peněz ušetří jako podnikatel díky odpočtu DPH při nákupu například notebooku. Aby nedovolili mrhání státními penězi. Aby investovali a věděli proč a do čeho. Aby nenaletěli na podvodníky, kteří nabízí zázračné výnosy, několikanásobně převyšující průměr v daném oboru. A mnoho dalšího. V dnešním světě je finanční vzdělání mnohem důležitější, než vyjmenování 50ti států v USA, anebo 20ti děl Boženy Němcové. To jsou informace, které si člověk během vteřiny dohledá, ale co se týče financí, tak jejich správná správa a zhodnocování je to co ovlivní kvalitu života každého člověka a to, jak si člověk ten život užije.

Mário Roženský

Mário Roženský

Věnuji se vývoji SaaS aplikací AffilBox a SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak prodat více díky Affiliate marketingu.

Komentáře

 • Užívateľ 22.02.2010 15:51

  Problémom môže byť, ak sú síce investície veľké, ale nie dosť veľké, aby sa oplatilo riešiť rozloženie portfólia.

 • Andrew 21.02.2010 19:03

  naprosty 100% souhlas, jako uz tradicne:)..

 • Bug 21.02.2010 16:06

  Proto je potřeba rozložit portfolio:)

  Bug
 • Užívateľ 21.02.2010 15:10

  Mňa v poslednej dobe trápi, že robím isté pokusy o investovanie, ale ak náhodou príde skutočná kríza, nestihnem to prežrať, lebo to už nebude mať hodnotu :(

 • amjr 21.02.2010 13:09

  „financne vzdelani“ == „zakladne matematicky vzdelani“, vsude se rika, ze matika je fuj k nicemu , ale financni vzdelani je predevsim procentni pocet a slovni ulohy ze ZS,
  proc ucit az na stredni skole? poradne rozvinout na zakladce (uz tam by se dalo vyskrtnout zbytecnosti typu rozbor dila toho a onoho autora)
  + zahrnout zaklady prava a ekonomie, ktere jsou potreba k beznemu zivotu,

 • bodyn 21.02.2010 12:13

  Musim ti rict, ze tyto otazky mi taky vrtaji hlavou uz dlouhou dobu.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole