Co je smyslem života?

Všude okolo předvánoční shon. Do města se nedá vyjet. Lidí šílí. Nakupují věci, které obdarovaní do měsíce zahodí do kouta. Všichni jsou naštvaní, všichni jsou uhonění.

Je toto smysl života?

Dle mého názoru určitě není. Je to nesmyslné a stádové chování. Povím vám jeden příběh, který se mi udál v létě a který vystihuje to, co je smyslem života pro mě.

Byl krásný, slunečný, letní den, já stál na Andělu a čekal jsem na kamaráda, se kterým jsem se měl sejít na oběd a probrat  pracovní záležitosti. Delší dobu nešel, tak jsem se díval okolo. Najednou ke mně přistoupil mladý pán s vozíkem. Nebylo vidět, co v něm má.

Zeptal se mě, zda mám chvíli času a zda neruší. Protože jsem čekal, tak jsem mu odpověděl, že mám. Zeptal se mě, zda jsem v životě spokojený a zda nehledám smysl svého života. Tato otázka mě zprvu trošku zaskočila, protože jsem čekal, že bude žádat peníze, nebo že se bude snažit něco mi prodat. Ovšem má odpověď ho zaskočila ještě více: „Ano jsem spokojený a smysl života nehledám.“

Na jeho tváři jsem spatřil opravdu udivený výraz. Takové odpovědi se mu zřejmě nedostává každý den. Jeho další otázka na sebe nenechala dlouho čekat: „A co je tedy podle vás náš smysl života? Já se jej marně snažím nalézt již několik let.“ Má odpověď byla velmi stručná „Být šťastný. A to v každém okamžiku života.

Následovalo desetivteřinové ticho, které rušily pouze okolo jedoucí automobily a cinkající tramvaje. Když se pán opět vrátil do reality, tak mi pověděl, že tato myšlenka jej nikdy nenapadla a že takto o tom zatím nikdy nesmýšlel. Velmi mi poděkoval a knihu, kterou celou dobu držel v ruce a kterou mi očividně chtěl předat a tím mě někam nalákat, vložil zpět do vozíku a odešel.

Ať je smyslem vašeho života cokoliv, tak vám přeji, ať se vám to v roce 2013 daří naplňovat a ať jste se svým životem maximálně spokojení a šťastní!

Mário Roženský

Mário Roženský

Věnuji se vývoji SaaS aplikací AffilBox a SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak prodat více díky Affiliate marketingu.

Komentáře

 • Jiří 28.08.2017 16:23

  Dobrý den , já si myslím, že Smyslem života může být cokoliv si vybereme. Domnívám se, že smyslů života může být klidně více.Kdo tvrdí a obhajuje jen ten svůj tak je omezený. Smyslem života podle mně je 1.Přežít (uspokojovat své základní biologické potřeby).2.Rozmnožit se. (Mít děti)3.I to vaše štěstí:-) dále to může být seberozvoj. Tělesný, duševní i materiální a i duchovní zkrátka, záleží na vás co si vyberete. Prostě z nekonečné rovnice možností mu ho můžeme dát:-)

 • peto 11.02.2014 17:15

  nj parkrát som už rozmýšľal nad tým aký je skutočný zmysel života ale taká jednoduchá a výstižná odpoveď ako píšeš ty ma nenapadla 😀

 • Josef Řezníček 15.01.2013 16:07

  Jak jednoduché a zároveň složité.

 • Cristiano 02.01.2013 11:54

  neviem i by som ja dokázal tak pohotovo odpovedať , ale každopádne si ho pekne zarazil a máš úplnú pravdu s tvrdením „Být šťastný. A to v každém okamžiku života.„

 • print24 31.12.2012 16:56

  podle mého je štěstí smyslem, života a určitě nemám na mysli to materiální …

 • Ivo 29.12.2012 21:22

  Jirka: nemusis se mnou souhlasit a muzes tu vypsat milion ve svem oboru vyjimecnych osobnosti, kteri z nejakeho duvodu nemely deti, to ale porad nic nemeni na tom co jsem rekl :)

  Skutecnym a jedinym smyslem zivota je rozmnozit se a vychovat potomstvo, tak to maj hozeny vsichni zivocichove, cloveka nevyjimaje :), cela evoluce je zalozena na tom prezit a rozmnozit se a par vyjimek (ani kdyz jich jsou 4 procenta) na tom nic nezmeni :)

  no a pokud nahodou nejaky druh (treba druh, bily, evropsky?) ma pocit, ze to tak neni, no tak proste a jednoduse vyhyne a bude nahrazen druhem jinym (treba snedym, africkym?) , ktery nema cas rozjimat o smyslu zivota, protoze ma dost prace s tim prezit, uzivit a vychovat sve potomstvo 😉

  Jinak samozrejme chapu, ze spousta lidi deti nechce a radeji podstoupi vasektomii, nez by je mela :)))

  a jeste jedna drobnost, pokud se da verit pruzkumum a statistikam, tak lide zijici v dlouhodobem heterosexualnim vztahu, jsou stastnejsi, spokojenejsi a dozivaji se vyssiho veku (a ano, lide zijici v dlouhodobem heterosexualnim vztahu maji deti:)

 • Jirka 29.12.2012 15:52

  Ivo: Dovolím si nesouhlasit. Mit děti pro někoho může být smyslem života, pro někoho ne, a pro někoho je to třeba prostředek k tomu, jak být v životě šťastný – a tedy naplnit svůj smysl života.
  Znám spoustu lidí, co děti nemají a ani nechtějí, a přesto (jak to říct, abych nepoužil to slovo „šťastný“..) a přesto našli svůj smysl života.
  Nebo si snad myslíš, že životy Leonarda da Vinci či Freddieho Mercuryho neměly smysl, protože to byli gayové, a neměli děti? A co taková Matka Tereza, která děti neměla? Její život měl smysl pro miliony lidí.
  A co když za rok vymyslí lék proti viru HIV někdo, kdo o dětech nechce ani slyšet? :)

 • Excel 28.12.2012 09:24

  Ten, kdo hledá smysl života, je ten, kdo není šťastný. Kdo je šťastný, ten ani nepřemýšlí o smyslu života. Smyslem života je tedy být šťastný :-)

 • Ivo 26.12.2012 18:15

  opravdu krasny pribeh ……. ale skutecnym smyslem zivota je mit a vychovat deti, jestli u toho dokazes byt jeste v kazdym okamziku stastnej, o to lip, ale smyslem zivota to mily Mario neni, neb bez deti uz by zadny dalsi zivot nebyl, jak proste ze? :)

 • Jirka 23.12.2012 20:55

  Hezký příběh, ale docela mě překvapuje, že se s takovouto (nebo alespoň podobnou) myšlenkou pán setkal poprvé. Copak nikdo další nemá za cíl být v životě šťastný?
  Jinak přeji úspěšný a hezký nový rok! 😉

 • Wladass 23.12.2012 19:11

  Prostá, ale dokonalá myšlenka :)
  Šťastný vstup do Nového roku 2013.

 • manasekp 23.12.2012 15:37

  Sedim cely den u PC se sluchatkama na usich a vanocni atmosferu uspesne ignoruju. Zitra tento postup hodlam opakovat.

  S tim smyslem zivota naprosty souhlas.

 • Honza 23.12.2012 13:44

  Jak jednoduché a zároveň na to většina lidí nepřijde.
  A hned první článek, který to nabízí jako podobný je Diablo 3. :-)

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole