9 knih o podnikání, které si přát k Vánocům

Za tento rok jsem přečetl více knih a článků, než za celý život předtím. Toto čtení a vzdělávání mě posunulo ohromným způsobem kupředu.  Občas se někde zmíním, co zrovna čtu a jsem hned dotázán na seznam knih, které bych doporučil. Zde je můj seznam knih, které byste určitě měli mít ve své knihovničce a o které byste si měli napsat k Vánocům.

1. Tony Hsieh: Delivering Happiness

Tuto knihu jsem hltal a přečetl ji během 3 dní. Je to popis příběhu společnosti Zappos, kterou později koupil Amazon za 1mld USD. Tony popisuje celou historii velmi poutavě a má velmi podobné hodnoty ve firmě, které uznávám i já a snažím se je razit ve svých firmách. Jedná se hlavně o důraz na prozákaznický přístup, který si myslím je v současnosti u každé firmy to nejdůležitější.

2. Timothy Ferris: The 4-Hour Workweek

Tim Ferris stvořil něco, co změnilo život milionům lidí. Stejně jako Kiyosaki otevřel oči lidem a řekl jim, že by měli budovat aktiva namísto pasiv, tak TIm ukazuje, že si člověk může svůj život „naplánovat“. Ne nadarmo je tak pokládán za zakladatele směru, který je nazýván „lifestyle design“. Ukazuje, jak lze řídit své podnikání, cestovat po světě a dělat při tom to, co člověka baví.

3. Timothy Ferris: The 4-Hour Body

Hned přidám i druhou knihu od Tima, ve které se zaměřuje na tělo a zdraví. Na první pohled se zdá, že to s podnikáním nijak nesouvisí, ale zdání jako vždy klame. Nebudete schopni pracovat a podávat kvalitní výkony, když se nebudete správně stravovat a kvalitně spát. Stejně tak k čemu je vám vydělávat miliony, když budete mít 150 kg a sotva se zvednete z gauče?

Tim jde na stravování i cvičení jinak. Proč se dřít v posilce 2h, když stejného výsledku lze docílit za 30 minut? Dozvíte se také vhodné jídelníčky, jak trénovat na maraton a jak si užít dlouhého a skvělého sexu.

4. Jason Fried: Rework

Společnost 37signals je vzorem pro mnoho společností na světě. Dokáží vydělat miliony dolarů ročně pouze s pár zaměstnanci. Myšlenky jak řídit firmu, jak přistupovat k projektu a jak tvořit software přepsali právě do této velmi čtivé knihy. Měl by ji mít každý, kdo se zabývá vývojem software v libovolné podobě.

5. Gary Vaynerchuk: Crush It!

Výborná knížka o budování své osobní značky. Také osobní presence na sociálních sítích spolu se spojením svého businessu se svou tváří. Gary pozvedl rodinnou prodejnu vína na multimilionový business díky tomu, že se začal zapojovat do diskuzí, vystupovat ve videích a poskytovat kvalitní informace o vínu.

Mimochodem, na Garyho jsem poprvé narazil, když jsem viděl toto video: http://www.youtube.com/watch?v=EhqZ0RU95d4

6. Eric Ries: The Lean Startup

Tato kniha je další, ve které jsem si ověřil mé podvědomé dělání businessu. Hlavní myšlenkou je tzv. „minimální funkční produkt“, což je takový produkt, který můžete pustit mezi lidi a zvalidovat si vaši myšlenku a váš business plán. Pokud nefunguje, tak jej včas změníte a neztratíte měsíce a miliony vývojem něčeho, o co není zájem. Také se zabývá správnými technikami, jak měřit, že jste se vydali správným směrem.

7. Malcolm Gladwell: Outliers

K mistrovství je potřeba 10.000 hodin. Toto je nosná myšlenka celé knihy. Víte kde těchto 10tis. hodin ve svém oboru nabrali Bill Gates, nebo Beatles? V knize se to dočtetet :).

8. Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla

Při čtení této knihy jsem si oprášil své znalosti z gymnázia. Pospojovalo se mi spoustu znalostí o historii filosofie a ekonomie dohromady. Kniha je skvělý průlet od nejstarších dějin, až po současnou krizi. Jak z ní ven, co je její příčinou apod.

9. Michael E. Greber: Podnikatelský mýtus

Víte, že 80 % malých podnikatelů do dvou let zkrachuje? Když jsem začal číst tuto knihu, tak jsem si říkal „Sakra, jakto že zná mé podnikatelské začátky? Tyjo tuhle chybu jsem přesně udělal, jo a tuhle taky. No a tady jsem se také zasekl.“ Velmi dobré čtení se spoustou dobrých rad. Obzvláště pro někoho, kdo se rozhodl rozjet své podnikání. Alespoň se jich vyvarujete. Co bych za tuto knihu dal před 4 roky!

Doufám, že se vám můj výčet letošní četby líbil a že si nějakou knihu k Vánocům pořídíte. Vzdělávání sebe sama je to nejlepší co můžete udělat, nikdo vám jej totiž nevezme!

Zasílat články o podnikání e-mailem

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Honza napsal:

  k poslední větě … Leda Alzheimer. 🙂

 2. Jan Kalábek napsal:

  Ahoj,

  nebyl jsem nikdy nadšeným čtenářem knih o podnikání. Ale když někdy poslouchám žargon lidí, s kterými se v rámci affilu potkávám ,asi to bude potřeba. 🙂

 3. Kvasnička Jan napsal:

  Perfektní seznam Mário. Nedávno jsem napsal článek na podobné téma, kde můžete najít další inspiraci na knihy nejen pod stromeček (spousta z nich se shoduje, je vidět, že nejlepší knihy se hodně opakují, proto doporučuji přečíst): http://blog.kvasnickajan.cz/cteni-knih-o-podnikani-motivaci-a-jake-knihy-si-vybrat

 4. Super výber kníh. Takmer všetko mám prečítané. knihu „Roztoč to“ snáď 5x. Ja som nedávno napísal na „Restart“ takú malú recenziu na svojom blogu. Aj vďaka tejto knihe som sa dal na podnikanie 🙂

  http://mikulaskolukas.blogspot.sk/2012/08/co-ma-o-podnikani-naucil-restart.html

 5. Bezva seznam. Namotivovalo me to, tak jsem otevrel Lean Startup, ktery mi uz pekne dlouho lezi ve ctecce.
  Taky se hodne tesim na dalsi novinku od Tima Ferrise 4-hour Chef, jeho 4-hour body me docela dost nakoplo k tomu varit si sam a zamyslet se nad tim, co vlastne jim.

 6. Ještě bych mozna doplnil „portfolio knih“ o skvelou knihu, kterou jsem nedavno cetl – Keith Ferrazzi: Nikdy nejez sam.
  Bez networkingu to uz dnes taky nejde v budoucnu to pujde jeste mene.

 7. Radek napsal:

  O historii ekonomie doporučuji skvělou knihu Nial Ferguson – Vzestup peněz. Zaujala mnohem více než Sedláček.

 8. Radim Hasalík napsal:

  Děkuji za výběr knih. Doporučil jsem je fanouškům stránek Podnikání na Internetu (https://www.facebook.com/podnikaninainternetu). Některé knihy ve svém seznamu mám. Aktuálně čtu knihu od Duncan Bannatyne, jednoho z investorů v anglické verzi pořadu Den D. Vřele doporučuji!

 9. MediaGuru napsal:

  Knihy jsou základ. Občas se divím, jak málo lidí to čte. Zase to ale vysvětluje slaboučkou kvalitu mluveného projevu spousty lidí.

 10. Medik napsal:

  No, tak to teda bude co číst. Hodíme to povinně do celý firmy ;-)))

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *