5 knih, které změnily mé podnikání

Pokud čtete můj blog již nějakou dobu, tak víte, že miluji čtení. Denně čtu minimálně hodinu. Vždy mám rozečtenou jednu knihu a spoustu článků v Pocket v iPadu.

Knihy miluji protože mi dávají možnost ponořit se do daného tématu a způsobu uvažování autora. Je to jako bych si s ním sedl a mohl se ho ptát na otázky, které mě zrovna v tu chvíli pálí. Podstatné je, že čtu pouze články, či knihu, které souvisí s tématem jaké právě řeším. U mě to je nyní budování firmy, sales teamu a správa financí. Tudíž články, které nejsou na toto téma nechávám na později.

V minulosti bylo několik knih, které mě opravdu ovlivnily a změnily mé další směřování. Dnes bych vám rád představil 5 z nich.

Tim Ferriss: Čtyřhodinový pracovní týden

Tato kniha byla první, kterou jsem celou přečetl v angličtině. A to nebylo u ní to nejdůležitější. Mnohem důležitější bylo, že jsem ji četl před 7 lety a pomohla mi změnit pohled na práci na internetu. Tehdy jsem byl pouhý programátor a Tim Ferriss mi pomohl ukázat, že tam lze vybudovat podnikání. A dokonce, že u toho lze cestovat. Na tu dobu byla pro mě spousta jeho nápadu revolučních. Jak díky AdWords přitáhnout zákazníky, jak si najmout virtuálního asistenta, co vše vyřizuje za mě atd.

Timův blog je dodnes jeden z nejlepších, jaké na interentu jsou. Je plný obsahu, zajímavých článků, které jdou do hloubky, což se jen tak nevidí. Obdobně také jeho podcast.

J. Fried, D. Hansson: Restart

Autoři této knihy jsou zakladatelé společnosti Basecamp (dříve 37signals). Basecamp je online SaaS aplikace na řízení projektů. Po přečtení této knihy na přelomu roku 2010 a 2011 mi začal v hlavě vrtat červíček, že bych také chtěl mít on-line aplikaci, kterou bych nabízel zákazníkům. Dnes o pár let později jich mám hned několik a stovky zákazníků. Očividně to byla správná cesta :).

Kniha ukazuje cestu minimalizmu, že jde udělat velmi zajímavé podnikání i s minimálními náklady, bez zbytečných porad apod. Je to vlastně takový opak korporátního myšlení a způsobu podnikání. Proč dělat věci složitě, když to jde jednoduše a mnohem efektivněji.

Michael Gerber: Podnikatelský mýtus

Tuto knihu jsem si koupil v roce 2012, když jsem šel na rande s mou (tehdy budoucí) ženou. Měla zpoždění, tak jsem se do knihy začetl, a najednou stála nade mnou a já furt četl :). Prolínání příběhu s tím, co všichni známe, mě pohltilo. Gerber odpovídá na otázku proč 80 % podnikatelů během prvních dvou let zkrachuje.

Asi to znáte, děláte pro někoho v zaměstnání, děláte něco co vás baví (třeba pečete dorty). Ale říkáte si, jak ten podnikatel utrží 100 Kč za vaši práci a vy dostanete jen 20 Kč. Je to nespravedlivé a naštvete se. Dáte výpověď, vždyť ty dorty můžete péci sám a nechat si celou 100 Kč. Jenže potom zjistíte, že ještě musíte obsluhovat zákazníky, nejen péci. Takže vstáváte ve 4 ráno, abyste do 9 napekli. No a v 17 hodin, když zavřete, tak ještě musíte spočítat tržbu, uklidit a objednat suroviny na další den. Domů přijedete v deset večer a spadnete do postele….

Jak to pokračuje dále vám nebudu prozrazovat. Ale cesta ven je jasná. Delegovat. Jak? Skrz procesy. To mi obrovsky otevřelo oči. Uvědomil jsem si, že vše nemůžu dělat sám, že to nejde. Gerber knihu hodně zaměřuje až do takového detailu procesů, že lze celé podnikání frančízovat. To sice není úplně můj šálek kávy, ale způsoby, rady a nápady, jak oddelegovat to co neumím nejlépe, nebo co mi bere cenný čas jsou k nezaplacení.

Chris Guillebeau: Startup za pakatel

Když se mluví o startupech, tak se většinou také mluví o milionových investicích. Samozřejmě v dolarech. Také to jsou většinou nějaké high-tech hračky, nebo přeprava lidí ve stovkách měst po celém světě. Ale takový obyčejný startup se dá rozjet i se $100 v kapse a lokálně. V malém.

Trošku jiný pohled na to, jak začít podnikat. Kniha je psaná poutavými příběhy lidí, kteří byli životem donuceni začít si přivydělávat a díky úsilí a šikovnosti z toho rozjeli velmi pěkné podnikání.

Díky této knize jsem začal uvažovat o věcech trošku jinak a začal se dívat více okolo sebe, kde by se dalo něco zlepšit a rozjet zajímavého. Může se hodit, pokud právě teď hledáte nápad v čem (a jak) začít podnikat.

Petr Ludwig: Konec prokrastinace

Konečně také jeden český autor. Osobně tvrdím, že prokrastinace neexistuje, je to jen flákání a špatná organizace času. Ovšem tato knížka není o prokrastinaci jako takové, ale o změně návyků. O nastavení svého myšlení tak, aby i cesta a řešení problému nám přinášela uspokojení. Jak si organizovat den, čas, či změnit své návyky.

Pokud soupeříte ráno s tím, že se vám nechce dělat to či ono. Dávali jste si předsevzetí, která jste nedodrželi, tak Petr má opravdu jednoduché, ale účinné triky, jak si s tím poradit a dosáhnout toho co chcete.

Dám vám tyto knihy ZDARMA!

Tyto knihy změnily můj život a mé podnikání. A já chci změnit váš život a pomoci vám ve vašem podnikání. Nemusíte pro to dělat nic složitého. Stačí kliknout na tlačítko níže a zodpovědět jednoduchou otázku a můžete je získat. Není potřeba nic kupovat, ani nic platit. Je to můj dárek pro vás.

 Chci se zúčastnit soutěže

 

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Chodelka Peter napsal:

  „Podnikateľský mýtus“ nepoznám, ostatné som čítal a určite do veľkej miery zmenili aj môj postoj k podnikaniu. Super nápad, výherca sa má na čo tešiť 🙂

 2. Honza napsal:

  3 znám, 3 ne.
  Babylóňan moc pěkný, Tim Ferris také. Na ty další jsem zvědavý, tak díky za tipy.

 3. Peto napsal:

  O knihe Čtyřhodinový pracovní týden som sa prvý krát dočítal na tomto blogu. Kúpil som si ju a už som skoro na konci. Celkom razantne zmenila môj život len občas si dávam otázku či k lepšiemu alebo nie. Som zvedavý aké budú ďalšie 4 odporúčané knihy.

 4. TomL napsal:

  Super, díky moc za tipy! 🙂

 5. Inspirovač napsal:

  Knihy jsou to všechny úžasné. Start-up za pakatel jsem nečetl, díky za skvělý tip. Čtyřhodinový pracovní týden a konec prokrastinace mě ovlivnili asi nejvíce z těchto knih. Správné knihy zkrátka pomáhají zůstat na správné cestě. Těším se na další nálož.

 6. Miloš Lácha napsal:

  Mário, díky za tipy, ten 4 hodinový pracovní týden je ale celkem problém sehnat v českých obchodech. Sám jsem také sepsal pár knih, které jsem dočetl nebo právě čtu, ale je to spíše taková ta klasika 🙂 http://www.litoweb.cz/jake-knihy-zmenily-muj-pohled-na-podnikani/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *