3D tiskárny a dobývání vesmíru

Vesmír mě vždy fascinoval a jednou chci do vesmíru určitě letět. Asi to chvíli potrvá, ale ta doba se už blíží. Baví mě sledovat moderní trendy a v hlavě je trošku domýšlet dál, kam až by nás mohly zavést.

Aktálně mě velmi zaujala metoda 3D tisku, kde díky modelu a surovinám lze vytvořit cokoliv. Již se tisknou plastové kravinky, i lidské orgány. Prima. Nedávno mě napadla taková vize o dobývání vesmíru pomocí 3D tiskáren. Zní to směšně?

Vynést dnes něco do vesmíru je nesmírně náročné a nákladné. Sice už soukromníci pracují na zlevnění vynášeného nákladu o více než 1.000 %, ale i tak vyrobit raketu, která vynese kosmickou loď, která doletí na Mars a tam založí kolonii by vyžadovalo společné náklady mnoha států. To při současné světové situaci není možné. Přitom veškerý materiál již ve vesmíru je a „není problém“ jej využít.

Principem bude mnoho maličkých 3D tiskáren schopných tisknout různé typy materiálů a produktů. Například jedna tiskárna vytiskne na asteroidu bohatém na železo těžební stanici, která bude těžit železo pro další zpracování a další tisk. Na Marsu další vyrobí továrnu na zpracování ledu na vodu a kyslík.

Systém takovýchto malých tiskáren se specifickými účely dokáže vyrobit a sestavit veškeré komponenty nezbytné k letu a pobytu na jiných planetách. Je mi jasné, že některé technologie ještě nejsou připraveny, ale to, že si na místě dokážeme vyrobit náhradní součástky, nové díly, nebo celé stroje mě fascinuje.

Když bude vše připraveno, tak stačí vyslat loď, která vše sesbírá, dopraví na oběžnou dráhu k Zemi a následně odstartuje maličká raketka s posádkou, která se k lodi připojí.

To vše za zlomky nákladů, které by stálo postavit to samé na Zemi. Současně s tím také budou objeveny nové technologie, které pomohou i nám na Zemi. Myslím, že se toho i my dožijeme. Vidím to tak, že se to do 50 let stane.

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
 1. Milan napsal:

  Také si myslím, že se ještě letů do vesmíru dožijeme, ale doufám, že to bude o dost dříve, než za 50 let. To už bychom nemuseli být v kondici, ten let přežít 🙂

  Proto si tak vážím Richarda Bronsona, že jako jeden z mála opravdu úspěšných lidí investuje do vědeckého pokroku (Virgin Galactic např).

 2. N44u napsal:

  Tak oni 3d tiskarny vznikly v podstate pro nasa, pro tyhle ucely, se mrkni nekam na jejich historii..

 3. Pavel napsal:

  Taky byh se rád podíval do vesmíru, i když s těmi 3d tiskárnami nevím. Aby moje přežití záviselo na tom jestli na cílové planetě dokáže tiskárna vytisknout vše potřebné… Když vidím jak umí stávkovat 2D Minolta kterou mám na stole 🙂

 4. 3dfil.cz napsal:

  V dobývání cizích planet bude 3D tisk rozhodně hrát zajímavou roli. Je to však otázka daleké budoucnosti, mnohem pravděpodobnější je např. tisk vlastních sportovních bot přesně na míru.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *